Czym jest łupież suchy i jak można go pokonać?
Łupież suchy to stosunkowo częsta dolegliwość, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Stanowi przede wszystkim problem natury estetycznej. Warto wiedzieć nie tylko, jak go pokonać, lecz także, jakie są czynniki jego rozwoju. Skąd więc bierze się łupież suchy i w jaki sposób można go zwalczyć?
Co to jest łupież suchy?
Łupież suchy (inaczej zwykły) to jeden z dwóch typów łupieżu skóry głowy, czyli powszechnej choroby, która polega na złuszczaniu się zrogowaciałej warstwy naskórka. Stanowi o wiele częściej występujący problem od odmiany tłustej. Jednocześnie łatwiej jest się go pozbyć. Te dwa rodzaje schorzenia różnią się też symptomami.
Jak można odróżnić łupież suchy od tłustego? Odmiana zwykła objawia się niewielkimi, drobnymi, sypiącymi się łuskami, które możesz zaobserwować na włosach, ramionach i ubraniach. Przypominają one szarobiały pył. W przeciwieństwie do typu tłustego suchy łupież nie wywołuje wyjątkowo nasilonego łojotoku skóry głowy oraz wypadania włosów. Najczęściej nie powoduje świądu, choć może towarzyszyć mu swędzenie i skłonność do podrażnień. Co istotne, łupież suchy pojawia się też niekiedy na innych częściach ciała. Może zaatakować brwi oraz rzęsy.
Jakie są najczęstsze przyczyny łupieżu suchego?
Łupież wynika z nadmiernego namnażania się grzybów Malassezia. Są one obecne na skórze głowy każdego człowieka. Pod wpływem różnorodnych czynników zaczynają się jednak gwałtownie rozwijać, co prowadzi do szybszego rogowacenia naskórka, a w efekcie tego pojawienia się nieprzyjemnych objawów.
Główne przyczyny łupieżu suchego to niewłaściwa higiena i pielęgnacja. Ta dolegliwość może dotknąć Cię m.in. wtedy, gdy zbyt rzadko myjesz włosy lub używasz silnych kosmetyków, które podrażniają i przesuszają Twoją skórę głowy. Czasami łupież suchy może być też efektem uczulenia na składniki, które znajdują się w stosowanych preparatach.
Jeśli chodzi o suchy łupież, przyczyny jego pojawienia się są związane z przegrzewaniem i przesuszaniem skóry głowy. Może do tego dojść, gdy suszysz włosy suszarką w zbyt wysokiej temperaturze, regularnie przebywasz w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach, stylizujesz włosy za pomocą prostownicy lub lokówki, a także często nosisz czapkę.
Suchy łupież skóry głowy bywa skutkiem niezdrowego trybu życia. Sprzyja mu szybkie tempo i związane z nim przemęczenie oraz nadmierny stres. Nie bez znaczenia jest też Twój jadłospis. Łupież suchy może pojawić się wtedy, gdy dieta jest uboga w witaminy A, E i z grupy B oraz w sole mineralne, zwłaszcza w cynk, selen, żelazo, wapń, fosfor i potas.
Ponadto przyczyną łupieżu suchego czasami są nasilone problemy hormonalne. Zaburzenia w tym względzie oddziałują na cały organizm, w tym na stan skóry głowy. Widoczne są zwłaszcza u osób w okresie dojrzewania, dlatego popularny jest łupież suchy u nastolatków. Dolegliwość ta może też pojawić się, jeśli zmagasz się z innymi chorobami dermatologicznymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry.
Łupież suchy – leczenie specjalistycznymi preparatami
Sprawdzony sposób na łupież suchy to rozpoczęcie kuracji odpowiednim szamponem. Bardzo istotne, abyś podjął się leczenia, ponieważ w innym przypadku istnieje ryzyko, że choroba przekształci się w łupież tłusty. Aby pozbyć się problemu, możesz zastosować preparaty o działaniu:
przeciwgrzybicznym, które zawierają ketokonazol,
cytostatycznym, które zawierają siarczek selenu oraz dziegcie mineralne i pozwalają na szybszą odnowę komórek naskórka,
keratolitycznym, które zawierają kwas salicylowy, mocznik lub siarkę i pozwalają na pozbycie się zbyt rozrośniętej rogowej warstwy naskórka.
Jeśli chodzi o łupież suchy, leczenie powinieneś uzupełnić o zmianę nawyków higienicznych i pielęgnacyjnych. Zrezygnuj ze stosowania nadmiaru kosmetyków do stylizowania włosów i ogranicz suszenie gorącym powietrzem. Zadbaj też o odpowiednią dietę i zminimalizuj stres.
Co pomaga na łupież suchy? Domowe metody walki z chorobą
Zamiast sięgać po gotowe preparaty, możesz skorzystać z naturalnych metod walki ze schorzeniem. Dobry domowy sposób na łupież suchy to m.in. stosowanie ziołowych płukanek, np. z szałwii, rumianku czy pokrzywy. Pozwalają one na nawilżanie włosów w domu, a także przyspieszają gojenie skóry głowy i działają przeciwgrzybiczo. Oprócz tego możesz zastosować płukankę na bazie octu jabłkowego, który nie tylko usuwa suchy łupież, lecz także wzmacnia włosy.
A co na łupież suchy zamiast płukanek? Ciekawym rozwiązaniem jest wmasowywanie w skórę głowy odrobiny olejku rycynowego lub oliwy z oliwek. Dobrze sprawdzi się także maseczka z żółtka na włosy. Oprócz tego do walki z tą przykrą dolegliwością możesz wykorzystać sok z cytryny zmieszany z wodą i odrobiną soli lub olej kokosowy. Pamiętaj jednak, że nie każdy sposób na łupież suchy będzie tak samo skuteczny. Jeśli domowe środki zawiodą, nie wahaj się zasięgnąć opinii lekarza i włączyć leczenia specjalistycznymi preparatami.
- M. Bednarek, C. Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 3 (8).
- M. Szklarczyk, A. Godździalska, J. Jaśkiewicz, Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów, [w:] Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków 2012.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.