account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jak się objawia i czym zlikwidować łupież u dzieci?

Marta Wielgosz29.10.2021Aktualizacja: 22.10.2023

Łupież u dzieci to dość częsty problem, który pojawia się nie tylko wśród nastolatków, lecz także u maluchów w wieku wczesnoszkolnym. Jeśli zauważysz go u swojego podopiecznego, nie bagatelizuj tej dolegliwości. Jakie środki warto wypróbować, aby skutecznie zwalczyć łupież u dziecka?


lupiez-u-dziecka-jak-mozna-sie-go-pozbyc
pexels.com

Polecane

przeziebienie-a-grypa-jaka-jest-roznica-w-objawach
Zdrowie
2 min.
Przeziębienie a grypa - jaka jest różnica w objawach?
24.01.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Jak wygląda łupież u dziecka?
  2. Skąd się bierze łupież u dzieci?
  3. Jakie środki stosować na łupież u dziecka?
  4. Co stosować na łupież u dziecka? Sprawdzone metody

Jak wygląda łupież u dziecka?

Łupież może pojawić się u dzieci w różnym wieku. Przyjmuje on postać zwykłą lub łojotokową. W pierwszym przypadku najczęściej pojawia się między 6. a 10. rokiem życia. Tego typu łupież suchy przypomina biały proszek. Na włosach, ramionach i ubraniach swojego malucha możesz wówczas zaobserwować drobne, sypiące się płatki złuszczonego naskórka. Często towarzyszy im swędzenie skóry głowy. Jej drapanie może doprowadzić do nieprzyjemnych podrażnień i rozwoju stanu zapalnego. Co istotne, suchy łupież u dzieci czasami pojawia się też na innych częściach ciała.

Drugi typ dolegliwości, czyli uciążliwy łupież tłusty, dotyczy nieco starszych dzieci. Najczęściej stanowi domenę nastolatków. Objawia się żółtymi, złuszczonymi płatami naskórka, zgromadzonymi na głowie. Choroba ta jest wynikiem zaburzonej pracy gruczołów łojowych. Z tego względu towarzyszy jej mocno przetłuszczająca się skóra głowy. Źródłem tego problemu są najczęściej gwałtowne zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie w okresie dojrzewania. Co ciekawe, schorzenie to częściej dotyka młodych chłopców.

Niektórym rodzicom wydaje się, że zauważają łupież u dzieci w młodszym wieku – już w okresie niemowlęctwa. W praktyce jednak takim maluchom doskwiera zazwyczaj ciemieniucha. Pod tą nazwą kryje się łagodny typ łojotokowego zapalenia skóry głowy, które dotyka najczęściej 2–3-miesięcznych niemowląt. Objawia się ono tłustymi, łuszczącymi się płatami skóry o żółtym zabarwieniu, które znajdują się na owłosionej skórze głowy. Choć przypomina łupież tłusty, stanowi nieco inną dolegliwością. W wielu przypadkach ustępuje samoistnie. Czasami jednak może doprowadzić do rozwoju innych chorób. Taki problem zawsze więc warto skonsultować z lekarzem.

Skąd się bierze łupież u dzieci?

Łupież u dzieci, podobnie jak u dorosłych, wynika z namnażania się grzybów Malassezia. Do takiej sytuacji może dojść z wielu różnych powodów. Główne przyczyny łupieżu to nieodpowiednia higiena i pielęgnacja skóry głowy. Łupież u dziecka może świadczyć np. o zbyt rzadkim myciu włosów lub o niedokładnym spłukiwaniu szamponu.

Wpływ na rozwój choroby mają źle dobrane kosmetyki pielęgnacyjne. Łupież u dzieci często wynika bowiem z alergii na jakiś składnik stosowanego preparatu. Jeśli po użyciu przez dziecko nowego szamponu lub odżywki zauważysz niepokojące objawy, po prostu odstaw dany kosmetyk.

Łupież u dzieci często jest wynikiem przesuszenia lub przegrzania skóry głowy. Źródłem tego problemu może być np. suszenie włosów suszarką lub noszenie czapki zimą. Oprócz tego grzyby Malassezia, odpowiedzialne za rozwój choroby, lubią wilgoć. Ich rozwojowi sprzyjają więc pocenie się, wysokie temperatury oraz spanie w mokrych włosach.

Pamiętaj, że łupież u dzieci może być skutkiem innych chorób. Należą do nich m.in. łuszczyca i atopowe zapalenie skóry. Na pojawienie się problemu mają również wpływ zaburzenia ze strony gospodarki hormonalnej.

Jakie środki stosować na łupież u dziecka?

Nigdy nie bagatelizuj łupieżu u dziecka. Jeśli problem jest bardzo nasilony, najlepiej skorzystaj z porady lekarza. Specjalista doradzi, jak pozbyć się dolegliwości. Możesz też samodzielnie wprowadzić pewne środki do pielęgnacji skóry głowy swoich podopiecznych. Pamiętaj jednak, żeby u małych dzieci unikać stosowania tradycyjnych szamponów przeciwłupieżowych dla dorosłych, ponieważ są one dla nich zbyt silne i mogą wywołać nieprzyjemne podrażnienia. Zamiast nich lepiej sięgnij po łagodne preparaty przeznaczone dla najmłodszych.

Jeśli chodzi o nastolatków, możesz podsunąć im tradycyjne szampony lecznicze. Ważne, aby zawierały składniki o działaniu przeciwgrzybiczym oraz keratolitycznym.

Co stosować na łupież u dziecka? Sprawdzone metody

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się łupieżu u dziecka, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na zmianę jego nawyków. Ważne jest unikanie stresu, wprowadzenie aktywności fizycznej oraz zadbanie o właściwą dietę. W jadłospisie dziecka nie powinno zabraknąć produktów bogatych w witaminy A, E i z grupy B oraz w sole mineralne, przede wszystkim w cynk, magnez, selen i potas. Istotne jest też regularne mycie włosów sprawdzonym szamponem. Oprócz tego pomocne może się okazać masowanie głowy.

Warto u dziecka wykorzystać domowe sposoby na łupież. Ciekawym rozwiązaniem jest przygotowanie płukanki na bazie octu jabłkowego, który wykazuje działanie regeneracyjne oraz przeciwgrzybiczne. Możesz też wypróbować płukanki ziołowej, np. z pokrzywy, szałwii czy rumianku. Pomocnym preparatem, który ułatwi pozbycie się łupieżu u dzieci, jest olejek rycynowy – można dodawać go do odżywek lub wmasowywać w skórę głowy.

Źródła
  1. M. Wysocka, Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie, „Nowa Medycyna” 2002, nr 3.
  2. B.A. Cohen, Dermatologia pediatryczna, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2006.
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.