Łysienie telogenowe - jakie są przyczyny wypadania włosów?
Łysienie telogenowe wiąże się z utratą włosów z powodu zaburzenia cyklu ich życia. Na tego typu nieprawidłowości wpływa wiele czynników. Często są to zaburzenia hormonalne, niedobory witamin i minerałów, stres, ale też choroby przewlekłe. Z problemem możesz skutecznie walczyć. Zobacz, jak pokonać łysienie telogenowe.
Cykl życia włosa
Cykl życia włosa składa się z trzech faz. Są to:
anagen,
katagen,
telogen.
Każda z nich ma różny czas trwania. Anagen trwa nawet 6 lat, katagen zaledwie 14 dni, a telogen - kilka miesięcy. W czasie pierwszej fazy następuje wzrost włosa. Komórki ulegają licznym i intensywnym podziałom. Po niej następuje faza przejściowa (katagen). Charakteryzuje się ona tym, że włos staje się cieńszy. Ostatni jest telogen, czyli faza spoczynkowa (znajduje się w niej do 15% włosów). To właśnie w jej trakcie ma miejsce wypadanie włosów. Pamiętaj, że proces ten jest całkowicie naturalny.
Każdego dnia tracisz około 100 włosów. Zdarza się, że wypada ich znacznie więcej. Ma to związek z różnymi nieprawidłowościami - również z zaburzeniem faz cyklu życia włosa. W takim przypadku rozpoznaje się łysienie telogenowe.
Łysienie telogenowe
Łysienie telogenowe należy do zaburzeń niebliznowaciejących. Charakteryzują się one tym, że nie dochodzi do zmian w strukturze skóry głowy - nie pojawia się w niej tkanka łączna włóknista, pozbawiona mieszków włosowych i gruczołów. Tym samym możliwe jest jego wyleczenie oraz odrost włosa.
W przebiegu łysienia telogenowego obserwuje się zwiększenie ilości włosów, które przechodzą do fazy telogenu. Tym samym dochodzi do ich nadmiernej utraty. Wynosi ona nawet kilkakrotność tego, co uznawane jest za fizjologiczne. Z tego powodu możesz zaobserwować, że Twoja fryzura uległa istotnej zmianie.
Najczęściej tego typu łysienie rozpoznawane jest u kobiet. U panów nadmierna utrata włosów jest związana z nadwrażliwością organizmu na androgeny (to tzw. łysienie androgenowe). Zaburzenia mogą pojawić się w każdym wieku. Odpowiada za nie kilka czynników, dlatego przy przerzedzeniu włosów konieczne jest wykonanie serii badań diagnostycznych.
Jak wygląda łysienie telogenowe?
W łysieniu telogenowym możesz zaobserwować, że przerzedzeniu uległy włosy na całej głowie. Są one osłabione, dlatego wypadają bardzo łatwo - nie trzeba ich mocno pociągać. Mimo że utrata jest spora, zwykle nie przekracza 50% wszystkich włosów.
Przy łysieniu telogenowym nie występują żadne inne objawy. Skóra głowy pozostaje bez zmian. Nie ma żadnych wykwitów skórnych lub stanów zapalnych. Z tego powodu bardzo dużo osób przez długi czas nie zdaje sobie sprawy, że zmaga się z łysieniem.
Jakie są przyczyny łysienia telogenowego?
Za łysienie telogenowe często odpowiadają problemy hormonalne. Mowa przede wszystkim o zaburzeniach pracy tarczycy. Nadmierne wypadanie włosów obserwuje się zarówno przy nadczynności, jak i w niedoczynności tego narządu. Łysienie telogenowe może wystąpić u kobiet, które zrezygnowały ze stosowania antykoncepcji hormonalnej. Ma to związek z obniżeniem poziomu estrogenów. Hormony te znacząco wpływają na wygląd i kondycję włosów. Sprawiają, że są one mocniejsze i gęstsze.
Przyczyny łysienia telogenowego są związane z czynnikami psychologicznymi. Długotrwałe i silne napięcie emocjonalne oraz stres zaburzają funkcjonowanie całego organizmu, dlatego objawy mogą dotyczyć włosów. Istotny jest nie tylko stres emocjonalny, ale też ten związanym z urazami, ostrymi infekcjami, porodem.
Łysienie telogenowe może być skutkiem nieprawidłowego odżywiania się, stosowania restrykcyjnych diet i głodzenia. Takie postępowanie prowadzi do niedoborów witamin i pierwiastków. Jednym z ważniejszych jest żelazo. Jego niski poziom powoduje, że pojawiają się objawy anemii.
Do łysienia telogenowego mogą przyczynić się zabiegi fryzjerskie. Jednym z nich jest farbowanie. Farby zawierają substancje, które osłabiają strukturę włosów, co skutkuje ich utratą i zaburzeniem cyklu życia.
Jak leczyć łysienie telogenowe?
Leczenie łysienia telogenowego zależy w głównej mierze od jego przyczyny. Jeżeli zostaną rozpoznane niedobory witamin i pierwiastków, konieczne jest ich uzupełnienie. Podobnie w przypadku zaburzeń hormonalnych.
W leczeniu łysienia telogenowego dużą rolę odgrywa prawidłowa dieta, dzięki której można dostarczyć organizmowi pierwiastków i witamin na włosy. Trzeba także zadbać o właściwą pielęgnację.
Po wyleczeniu łysienia telogenowego włosy odrastają w ciągu 6 miesięcy. Porost można wzmocnić lekami. Jest to np. minoksydyl, który przyczynia się do poprawienia krążenia w mieszku włosowym. O wdrożeniu takiej terapii zawsze decyduje lekarz.
Obserwujesz u siebie wzmożone wypadanie włosów, doprowadzające do wyraźnego przerzedzenia fryzury? Ten objaw powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, oczekiwanie na konsultację u specjalisty (np. dermatologa, endokrynologa) z reguły nie będzie trwało dłużej niż 3 dni robocze. Zyskasz też możliwość wykonania blisko 300 badań w najszerszym pakiecie OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie, w tym oznaczenia poziomu hormonów, witamin i minerałów.
Sprawdź, co wchodzi w zakres pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.
- A. Kosmala i in., Łysienie telogenowe - przyczyny, diagnostyka i leczenie, „Aesthetica” 2019, nr 34, s. 20-26.
- L. Brzezińska-Wcisło i in., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2003, nr 5, s. 260-266.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.