Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Łysienie u kobiet – jakie są jego przyczyny? Co pomaga?

Angelika Janowiczlek. Wiktor Trela21.01.2022Aktualizacja: 11.04.2024

Łysienie u kobiet stanowi problem nie tylko estetyczny. Nadmierne wypadanie włosów najczęściej świadczy o tym, że organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Konieczne jest przeprowadzenie badań, które pozwolą ustalić przyczynę. Zobacz, jak wygląda leczenie łysienia u kobiet.


lysienie-u-kobiet-androgenowe-plackowate
pixabay

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Nadmierne wypadanie włosów u kobiet
  2. Jakie są przyczyny łysienia u kobiet?
  3. Łysienie androgenowe u kobiet
  4. Łysienie telogenowe u kobiet
  5. Łysienie plackowate u kobiet
  6. Co na łysienie u kobiet sprawdza się najlepiej?

Nadmierne wypadanie włosów u kobiet

Wypadanie włosów jest zjawiskiem fizjologicznym. Każdego dnia tracisz ich nawet 100. Jest to związane z ich naturalnym cyklem życia, który trwa 2–6 lat. Organizm pozbywa się „martwych włosów”, czyli takich, które przestały już rosnąć. Tym samym powstaje miejsce dla nowych. Wypadanie obserwuje się głównie w czasie czesania lub mycia.

Problem pojawia się, gdy włosy wypadają w zbyt dużej ilości. Za nieprawidłową uznaje się utratę ponad 100 sztuk dziennie. Możesz łatwo zaobserwować, że zostaje ich więcej na szczotce, poduszce, ubraniach lub podłodze. Zdarza się też, że zauważasz, iż Twoja fryzura nie wygląda już tak jak wcześniej. Włosy są przerzedzone, a w niektórych obszarach głowy widać puste miejsca. W takiej sytuacji powinnaś udać się do lekarza dermatologa. Wykona on niezbędne badania, dzięki którym możliwe będzie ustalenie przyczyny łysienia.

Diagnostyka łysienia kobiet opiera się na:

  • badaniach laboratoryjnych (m.in. panel hormonalny, morfologia krwi),

  • ocenie wizualnej stanu skóry głowy i włosów,

  • trichoskopii,

  • trichogramie.

Trichoskopia polega na ocenie stanu włosów i skóry głowy przy pomocy wideodermatoskopu. Trichogram to ocena włosów pod mikroskopem. Konieczne jest pobranie ich około 100, aby test był wiarygodny. Niekiedy konieczna jest także biopsja.

Polecamy

gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna

Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać

Wypadanie włosów to zupełnie naturalne zjawisko – człowiek traci przeciętnie od 50 do 150 włosów dziennie. To jednak umowna granica, która dla każdego jest inna. Kiedy zatem wypadanie włosów może być oznaką problemów zdrowotnych?

Redakcja12.11.2021

Jakie są przyczyny łysienia u kobiet?

Przyczyny łysienia u kobiet mogą być różne. Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane czynnikami genetycznymi. W takim przypadku wyniki badań utrzymują się w normie, a u członków najbliższej rodziny obserwuje się podobny problem.

Łysienie u kobiet często jest związane z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Nadmierne wypadanie włosów towarzyszy paniom, które weszły w okres przekwitania. Jest to związane ze znacznym obniżeniem się poziomu estrogenów. Łysienie obserwuje się przy podwyższonym poziomie androgenów, który występuje na przykład w zespole policystycznych jajników. Utratą włosów mogą skutkować też zaburzenia pracy tarczycy.

Inne możliwe przyczyny łysienia u kobiet to:

  • niedobory witamin i minerałów,

  • stosowanie niektórych leków,

  • nieprawidłowa pielęgnacja,

  • częste poddawanie się obciążającym zabiegom fryzjerskim,

  • choroby autoimmunologiczne i dermatologiczne,

  • niedożywienie,

  • długotrwały stres,

  • zaburzenia psychiczne.

Od tego, co jest przyczyną, zależy rodzaj łysienia u kobiet. Wyróżnia się łysienie androgenowe, plackowate, telogenowe.

Łysienie androgenowe u kobiet

U kobiet może wystąpić łysienie androgenowe. Jest ono związane z podwyższonym stężeniem androgenów – zwłaszcza pochodnych testosteronu. Ten rodzaj bywa nazywany także łysieniem typu męskiego, ponieważ obserwuje się go głównie u panów. Mimo to szacuje się, że cierpi na niego aż 40% kobiet.

Androgenowe łysienie u kobiet ma charakterystyczne objawy. Utrata włosów ma miejsce głównie na szczycie głowy. Największe nasilenie obserwuje się w części czołowej. Mimo to nie dochodzi do utraty linii włosów (ma to miejsce tylko w męskim łysieniu androgenowym).

Łysienie telogenowe u kobiet

Innym rodzajem jest łysienie telogenowe u kobiet. Jest ono związane z zaburzeniem cyklu życia włosa. Wypadanie fizjologiczne ma miejsce w momencie, gdy nowy włos wypycha stary. Jest to faza anagenu. W nieprawidłowych warunkach zdarza się to wcześniej. Dodatkowo na wypadnięcie jest narażona większa liczba włosów, niż ma to miejsce w fazie anagenu.

Łysienie telogenowe u kobiet rozpoznaje się, gdy nadmierne wypadanie włosów utrzymuje się przez minimum pół roku. Utrata włosów następuje na całym obszarze głowy. Nie obserwuje się żadnych innych objawów.

Łysienie plackowate u kobiet

Łysienie plackowate u kobiet jest bardzo charakterystyczne. W jego przebiegu w mieszkach włosowych rozwija się stan zapalny, który prowadzi do uszkodzenia mieszków włosowych. W efekcie dochodzi do nadmiernego wypadania włosów. Odbywa się to jednak w charakterystyczny sposób.

W łysieniu plackowatym na głowie pojawiają się ogniska łysienia. Mają one regularny kształt i różną wielkość. Ten rodzaj występuje przede wszystkim u osób młodych. Większość przypadków rozpoznaje się u pacjentów, którzy nie ukończyli jeszcze 25 lat.

Co na łysienie u kobiet sprawdza się najlepiej?

Leczenie łysienia u kobiet zależy od jego rodzaju i przyczyny. Terapię dobiera lekarz na podstawie wyników badań. Konieczna jest także prawidłowa pielęgnacja przy użyciu specjalistycznych szamponów i odżywek. Dobrze jest stosować także witaminy na włosy. Wypróbować możesz też domowe sposoby na wypadanie włosów, które opierają się na naturalnych metodach. Są to samodzielnie wykonywane maseczki i płukanki z ziół.

Jeśli obawiasz się wystąpienia łysienia androgenowego, odziedziczonego po którymś z rodziców, albo chcesz uzyskać pomoc w leczeniu już trwającego zaburzenia, sprawdź, co możesz zyskać dzięki Polisie Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne zapewni Ci dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów (w tym endokrynologa i dermatologa) oraz wielu badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (nawet blisko 300 badań w najbardziej rozbudowanym pakiecie OCHRONA GOLD). Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę – dowiesz się, co możesz zyskać, wybierając prywatną opiekę medyczną od TU Zdrowie.

Źródła
  1. Ż. Żak, Łysienie plackowate – podłoże oraz leczenie, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 4, s. 513–515.
  2. L. Brzezińska-Wcisło i in., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2003, nr 5, s. 260–266.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
co-odstrasza-wszy-jak-najlepiej-zapobiegac-wszom.jpg
Zdrowie
1 min.
Skuteczne metody odstraszania wszy
31.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.