Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Macica łukowata i jej wpływ na zajście w ciążę i przebieg porodu

Magdalena Drąg11.01.2024Aktualizacja: 11.01.2024

Wady macicy mogą utrudniać zajście w ciążę, jednak nie każda z nich ma na to taki sam wpływ. Niektóre wady macicy nie mają negatywnego wpływu na zajście w ciążę, ale mogą zaburzać przebieg porodu. Dowiedz się, jaki wpływ na ciążę ma macica łukowata.


macica-lukowata-a-zajscie-w-ciaze-co-warto-wiedziec
Pixbay.com

Polecane

sluz-w-ciazy-jaki-ma-kolor-jak-wyglada
Zdrowie
1 min.
Śluz w ciąży – jak wygląda fizjologiczna wydzielina z pochwy, a kiedy powinna niepokoić?
10.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
Spis treści
  1. Wady budowy macicy
  2. Prawidłowa budowa macicy
  3. Podział wad macicy
  4. Macica łukowata i jej wpływ na ciążę
  5. Czy wady anatomiczne macicy wpływają na płodność?
  6. Diagnostyka wad macicy

Wady budowy macicy

Wady macicy są różnorodnymi nieprawidłowościami w jej budowie. Mogą one wpływać na płodność, przebieg ciąży i poród. Macica to narząd niezbędny do reprodukcji. Tworzy odpowiednie warunki do implantacji zarodka i jego rozwoju. Prawidłowa budowa macicy sprzyja utrzymaniu ciąży i jest niezbędna dla właściwego mechanizmu porodowego.

Wady lub choroby dające objawy w obrębie macicy są czynnikami ryzyka niepłodności i utraty ciąży. W niektórych wadach macicy zajście w ciążę jest bardzo trudne, a w innych wpływ na ciążę jest niemalże niezauważalny. Na szczęście obecnie diagnostyka zaburzeń budowy macicy jest dostępna na szeroką skalę. Po rozpoznaniu wady można wdrożyć leczenie, zwykle operacyjne.

Prawidłowa budowa macicy

Macica to narząd układu rozrodczego, którego funkcją jest stworzenie warunków do zapłodnienia, rozwoju płodu i porodu. Prawidłowa macica ma kształt odwróconej gruszki i gładką, symetryczną jamę o podobnym kształcie. Jest zbudowana z tkanki mięśniowej, która układa się w kilka warstw mięśni gładkich. Macica znajduje się w miednicy mniejszej za pęcherzem moczowym, a przed odbytnicą. Ma około 8 cm wysokości oraz 4–5 cm szerokości i grubości. Trzon macicy tworzy jej większą, górną część, przechodzi w cieśń, która z kolei odgradza trzon od szyjki macicy. Macica ma w środku jamę, czyli przestrzeń, która jest wyścielona endometrium (błoną śluzową macicy). Jama ta przedłuża się w kanał szyjki macicy, który również jest wyścielony specjalnym nabłonkiem, nazywanym nabłonkiem endocerwikalnym. Co ciekawe, jama macicy ma dwa ujścia jajowodowe, a przez jajowody łączy się z jamą otrzewnej.

Podział wad macicy

Wady macicy możemy podzielić na dwie główne grupy – na wady nabyte i wady wrodzone. 

Wady nabyte dotyczą chorób endometrium i mięśnia macicy, a wśród nich wyróżniamy:

  • Polipy endometrium, zwane również polipami macicy – wyrośla endometrium wewnątrz macicy. Powstają przez nadmierny rozrost błony śluzowej macicy. Polipy endometrialne są zazwyczaj łagodne, czyli niezłośliwe, ale mogą powodować różnego rodzaju objawy i powikłania.

  • Mięśniaki macicy to najczęściej występujące łagodne guzki mięśniówki macicy. Mięśniaki mogą występować w różnych miejscach ściany macicy.

  • Zespół Ashermana, czyli obecność zrostów wewnątrzmacicznych. Jest to rzadkie powikłanie zabiegów wewnątrzmacicznych, np. łyżeczkowania jamy macicy. Te zrosty mogą ograniczać szanse na zajście w ciążę.

Wrodzone wady macicy to wady jej budowy. Dzieli się je ze względu na kształt jamy macicy:

  • Macica łukowata to niemalże wariant normy. Charakteryzuje się wygięciem w łuk. Jama macicy ma w dnie niewielkie wgłębienie. Jest to najczęstsza wada macicy, jeżeli już traktujemy ją jako wadę. Nie ma za bardzo wpływu na zdrowie i płodność kobiety, dlatego raczej jest opisywana jako odmiana prawidłowej budowy macicy.

  • Macica dwurożna ma wyraźnie zaznaczone dwa rogi jamy, co powoduje powstanie wgłębienia w zewnętrznej części macicy. Jej kształt przypomina serce. Drobne wady strukturalne nie powodują zwykle objawów, jednak istotne wady mogą prowadzić do problemów z płodnością i być przyczyną przedwczesnych porodów lub poronień.

  • Macica jednorożna ma tylko jeden róg jamy macicy i zwykle tylko jeden jajowód. Jajowody łączą się z jamą macicy właśnie w jej rogach. Taka wada może stanowić źródło problemów z płodnością.

  • Macica przegrodzona ma jamę macicy przedzieloną przegrodą. Przegroda rzadko obejmuje całą jamę macicy, zwykle sięga ⅓ wysokości jamy. Od macicy dwurożnej czy podwójnej różni się tym, że ma prawidłowy kształt, nie przypomina z zewnątrz serca. To najczęściej występująca wada macicy. 

  • Macica podwójna ma dwa trzony, czasami dwie szyjki macicy, a nawet pochwę, która ma dwa kanały. To wada, która ma ogromne znaczenie w niepłodności. Niestety znacznie ogranicza płodność.

Macica łukowata i jej wpływ na ciążę

Macica łukowata (czyli wariant normy) nie ma dużego wpływu na niepowodzenia położnicze. Oczywiście najbardziej fizjologiczną budowę ma macica bez łukowatego zagłębienia w jamie. Omawiana odmiana fizjologii nie powinna jednak budzić niepokoju u kobiety starającej się o dziecko. Macica łukowata daje niewielkie ryzyko utraty ciąży czy trudności z zajściem w ciążę.

Czy wady anatomiczne macicy wpływają na płodność?

Większość kobiet nie zdaje sobie sprawy z nieprawidłowej budowy macicy, gdyż zwykle nie wysyła ona objawów. Pierwsze podejrzenie na ogół pojawia się, gdy pacjentka nieskutecznie stara się zajść w ciążę. Oprócz problemów z płodnością kobiety mogą zgłaszać nawracające poronienia w wywiadzie, silne bóle brzucha w trakcie krwawienia miesięcznego czy dyspareunię, czyli ból w czasie stosunku.

Jak już wspomniałam, niektóre „wady” macicy, takie jak macica łukowata, praktycznie nie wpływają na sukcesy położnicze. Są jednak wady, które znacznie zmniejszają szansę na zajście w ciążę i jej utrzymanie.

Diagnostyka wad macicy

Wykrywanie wad macicy opiera się głównie na badaniach obrazowych. Szczególnie łatwo dostępną, bezpieczną i tanią metodą jest ultrasonografia. Obrazowanie w 3D pomaga rozwiać wątpliwości co do budowy macicy. Warto, by takie badanie przeprowadził ultrasonografista z dużym doświadczeniem. Rezonans magnetyczny i histerosalpingografia (pozwalająca pokazać kształt jamy macicy i drożność jajowodów) również są przydatne w diagnostyce wad macicy. W badaniu ginekologicznym można rozpoznać podwójną szyjkę macicy i przegrodę pochwy, co może sugerować macicę podwójną.

Histeroskopia to metoda endoskopowa (obok kolonoskopii i gastroskopii), która polega na włożeniu do jamy macicy przez kanał szyjki macicy urządzenia nazywanego histeroskopem. Ma ono na końcu kamerę, dzięki której możemy obejrzeć wnętrze jamy macicy i ewentualne zaburzenia jej budowy. W histeroskopii możemy potwierdzić obecność dwóch ujść jajowodowych jamy macicy oraz ewentualnej przegrody macicy. Histeroskop ma port roboczy, przez który można dokonać zabiegowego leczenia niektórych wad macicy, np. macicy przegrodzonej. Histeroskopowo można również usuwać polipy endometrium czy niektóre mięśniaki macicy.

Rozumiem, że starania o dziecko mogą być trudnym i emocjonalnie wymagającym okresem, zwłaszcza gdy masz do czynienia z wadami macicy i wyzwaniem niepłodności. Pamiętaj, że każda droga do macierzyństwa jest indywidualna i Twoja historia może się różnić od innych. Skonsultuj się z doświadczonym lekarzem specjalistą, zajmującym się leczeniem niepłodności, który ustali najlepszy plan leczenia.

Źródła
  1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. P. Laudański, Niepłodność, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
  3. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskie Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP), Rekomendacje. Diagnostyka i leczenie niepłodności, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2018, t. 3, nr 3.
  4. R. Dębski, Endokrynologia ginekologiczna – w gabinecie lekarza specjalisty. Ginekologia i położnictwo, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
  5. V. Berghelli, Położnictwo według zasad EBM, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2023.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.