Manometria przełyku – co to za badanie? Wskazania do wykonania i przebieg
Manometria przełyku należy do badań czynnościowych, których zadaniem jest ocena motoryki przełyku. Jednymi z częstszych wskazań do wykonania manometrii przełyku są dysfagia, ból przy przełykaniu, refluks żołądkowo-przełykowy i achalazja przełyku. Przeczytaj na temat przebiegu manometrii przełyku i przygotowania do tego badania. Dowiedz się, jakie są przeciwwskazania do wykonania go i czy manometria może powodować działania niepożądane.
Manometria przełyku – co to za badanie?
Manometria przełyku to wysokospecjalistyczne badanie diagnostyczne z zakresu gastroenterologii. To dziedzina medycyny, która skupia się na funkcjonowaniu i zaburzeniach układu pokarmowego, gruczołów trawiennych (wątroby, trzustki) i dróg ż ółciowych. Manometria przełyku ocenia czynność motoryczną tego narządu. Dzięki temu badaniu lekarz może przeanalizować proces połykania. W manometrii dokonuje się oceny napięcia mięśniowego dolnego i górnego zwieracza przełyku, czynność trzonu przełyku, rozluźnienia mięśniówki.
Przeczytaj, czym jest i do czego służy sfigmomanometr.
Na czym polega manometria przełyku?
Manometria przełyku to badanie wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wprowadza przez nos do żołądka specjalną sondę z otworami bocznymi. Jej zadaniem jest pomiar ciśnienia (zwanego też napięciem) na wysokości górnego i dolnego zwieracza przełyku (mięśnie, które zapobiegają cofaniu się z żołądka treści pokarmowej) oraz w obrębie mięśniówki przełyku. Ciśnienie jest rejestrowane z wielu punktów pomiarowych zlokalizowanych na całej długości cewnika. To dzięki wyżej wymienionym otworom w cewniku zmiany ciśnienia są przetwarzane na impulsy elektryczne i przesyłane do rejestratora, a następnie oprogramowanie komputerowe przekształca je w wykres. Sondę wprowadza się u pacjenta w pozycji siedzącej, a dalszą część badania wykonuje w pozycji leżącej na plecach. Pomiaru ciśnienia w zwieraczach dokonuje się podczas powolnego wycofywania cewnika. Z kolei napięcie w obrębie przełyku mierzy się w czasie połykania małych porcji wody (około 5 ml). Badanie trwa od 30 do 60 minut.
Czy manometria przełyku boli?
Manometria przełyku może powodować u pacjenta pewien dyskomfort. Dlatego, aby ograniczyć nieprzyjemne doznania w czasie badania, przed jego rozpoczęciem pacjentowi znieczula się błonę śluzową nosa i gardła. W tym celu wykorzystuje się preparaty z lignokainą, czyli substancją o działaniu znieczulającym. Badanie nie utrudnia oddychania, jednak w czasie jego trwania pacjenci mogą odczuwać nudności i odruchy wymiotne oraz ból gardła. Mogą też doświadczyć łzawienia oczu, nadmiernego wydzielania śliny czy niewielkiego krwawienia z nosa. Bezpośrednio po manometrii przełyku pacjent może wrócić do codziennej aktywności.
Manometria przełyku rzadko prowadzi do wystąpienia poważniejszych powikłań, m.in.:
perforacji (przedziurawienia) przełyku,
zachłyśnięcia treścią żołądkową,
zaburzeń rytmu serca,
aspiracyjnego zapalenia płuc.
Wskazania do wykonania manometrii przełyku
Z uwagi na to, że manometria przełyku to badanie wysokospecjalistyczne, nie zleca się jej zazwyczaj w pierwszej kolejności. Z reguły przeprowadza się ją po wstępnej diagnostyce, gdy inne badania nie dostarczyły wystarczających informacji, aby ustalić przyczynę występujących u pacjenta dolegliwości. Wśród wskazań do wykonania manometrii przełyku znajdują się zaburzenia motoryki przełyku, takie jak:
bolesny skurcz przełyku (charakteryzuje się skurczami nieperystaltycznymi, tzn. niezwiązanymi z prawidłowym przesuwaniem się pokarmu; przełyk typu dziadek do orzechów);
rozlany kurcz przełyku (typowe są dla niego silne skurcze mięśni występujące równocześnie na różnych poziomach przełyku; charakterystyczny jest obraz przełyku korkociągowatego);
achalazja (charakteryzuje się upośledzeniem rozkurczu dolnego zwieracza przełyku i brakiem ruchów jego części środkowej, przez co pokarm nie przechodzi prawidłowo przez przełyk do żołądka).
Dowiedz się, czym są uchyłki przełyku i jakie badania pozwalają je rozpoznać.
Wskazaniami do manometrii przełyku są również:
dysfagia (zaburzenia połykania), odynofagia (ból podczas przełykania);
choroba refluksowa przełyku (dochodzi w niej do cofania się kwaśnej treści żołądkowej);
bólu w klatce piersiowej pochodzenia pozasercowego;
wtórne zaburzenia motoryki przełyku, takie jak zmiany po laserowym leczeniu raka przełyku, niedoczynność tarczycy,skrobiawica czytwardzina układowa.
Manometria przełyku wykorzystywana jest również podczas badania pH-metrycznego, aby sprawdzić położenie stosowanej w nim sondy. Wykonanie manometrii przełyku jest też zalecane u wszystkich pacjentów planowanych do antyrefluksowego zabiegu operacyjnego. Badanie należy powtórzyć po operacji, aby ocenić skuteczność zabiegu.
Poznaj przyczyny powstania nerwicy przełyku i dowiedz się, na czym polega jej leczenie.
Kiedy nie jest wskazana manometria przełyku?
Mimo że manometria przełyku to badanie pomocne w zdiagnozowaniu wielu zaburzeń w pracy przełyku, istnieją pewne ograniczenia. Do głównych przeciwwskazań do wykonania jej należą:
aktywne krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego,
niestabilna choroba wieńcowa,
podejrzenie niedrożności przełyku lub jamy nosowej,
brak współpracy z pacjentem,
nieodpowiednie przygotowanie przez pacjenta.
Masz problemy z przełykaniem? Podejrzewasz u siebie refluks, zaburzenia motoryki przełyku czy inną przypadłość tego narządu? Zapewnij sobie wsparcie – zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki niemu możesz zyskać m.in.:
konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym gastroenterolog i laryngolog),
dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej,
wizyty u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,
opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,
możliwość e-wizyty, podczas której otrzymasz receptę i zwolnienie lekarskie, jeśli lekarz uzna to za konieczne.
Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.
Jak przygotować się do manometrii przełyku?
Badanie manometryczne wymaga od pacjenta pewnego przygotowania. Jeśli badanie zaplanowano w godzinach popołudniowych, pacjent może zjeść lekkostrawne śniadanie i pić płyny. Powinien zachować jednak co najmniej 6-godzinną przerwę w jedzeniu i piciu, dlatego też najlepiej zapisywać się na manometrię w godzinach porannych, będąc na czczo. Pacjent powinien poinformować lekarza kierującego na badanie o przyjmowanych lekach, na wypadek gdyby zaszła konieczność przerwania ich stosowania. Ważne, aby pacjent zabrał ze sobą na badanie wyniki dotychczas wykonywanych testów.
Poznaj rodzaje zapalenia gardła i dowiedz się, na czym polega ich leczenie.
- P.J. Kahrilas, S.K. Ghosh, J.E. Pandolfino, Challenging the limits of esophageal manometry, „Gastroenterology” 2008, t. 134, nr 1, s. 16–18.
- L. Paradowski, Badania diagnostyczne w zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego. Online: https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/759,badania-diagnostyczne-w-zaburzeniach-czynnosciowych-przewodu-pokarmowego [dostęp: 14.01.2024].
- D. Waśko-Czopnik, Atlas manometrii przełyku wysokiej rozdzielczości, Cornetis, Wrocław 2010.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.