Kiedy warto wykonać badanie poziomu markera Ca 19-9?
Markery nowotworowe to wskaźniki toczącego się w organizmie procesu nowotworowego. Rzadko kiedy jednak wskazują na rozwój konkretnej choroby. Jednym z markerów nowotworowych jest Ca 19-9. Jego wysoki poziom pojawia się w przypadku raka trzustki, żołądka, jelita grubego i dróg żółciowych. O tym, czym dokładnie jest marker Ca 19-9, jaka jest jego norma oraz o czym świadczy podwyższone stężenie, przeczytasz w poniższym artykule. Dowiesz się również, kiedy należy wykonać badanie Ca 19-9 i jak się do niego przygotować.
Co to jest marker Ca 19-9?
Ca 19-9 jest antygenem określanym jako marker nowotworowy. Oznacza to, że jego podwyższone stężenie może wskazywać na chorobę nowotworową. W warunkach prawidłowych antygen Ca 19-9 wytwarzają też w śladowych ilościach komórki układu pokarmowego, gruczołów ślinowych, oskrzeli, trzustki i dróg żółciowych.
Z tego powodu poziom antygenu we krwi zdrowych ludzi rzadko kiedy wynosi 0. Wartość, która nie powinna budzić niepokoju, to poziom poniżej 37 U/ml.
Jak interpretować wyniki Ca 19-9?
Przyczyny nowotworów i ich objawy bywają różne. Pamiętaj, że zwiększony poziom markera nie zawsze oznacza, że w organizmie toczy się proces nowotworowy.
Podwyższone stężenie Ca 19-9 może występować w nienowotworowych schorzeniach, takich jak stany zapalne przewodu pokarmowego, choroby jelit, zapalenie trzustki i wątroby. Wartość Ca 19-9 mieści się tu w granicach 100–500 U/ml.
Podwyższony poziom markera Ca 19-9 (około 1000U/ml) można odnotować również w przebiegu chorób nowotworowych. Antygen ten jest specyficznym markerem dla raka trzustki. Wysoki poziom Ca 19-9 spotkać jest w przypadku innych nowotworów, takich jak rak pęcherzyka żółciowego, wątroby czy jelita grubego.
Warto mieć świadomość, że wykrycie podwyższonego stężenia markera Ca 19-9 nie jest równoznaczne z rozpoznaniem nowotworu u pacjenta. Konieczne jest rozszerzenie diagnostyki o inne badania, wśród których wymienić można tomografię komputerową, rezonans magnetyczny czy badanie USG. Do badań laboratoryjnych przydatnych w diagnostyce schorzeń nowotworowych należą morfologia krwi, poziom fosfatazy zasadowej, stężenie bilirubiny i gamma-glutamylo-transpeptydazy.
Nie każdy nowotwór trzustki wydziela Ca 19-9. Znane są przypadki bardzo zaawansowanego nowotworu, który charakteryzuje się stężeniem Ca 19-9 w granicach normy.
Jakie są przyczyny wysokiego poziomu markera Ca 19-9?
Na badanie poziomu markera Ca 19-9 wysyła się wtedy, kiedy u pacjenta występuje podejrzenie toczącej się choroby nowotworowej przewodu pokarmowego.
Badanie antygenu Ca 19-9 wykonuje się więc przy podejrzeniu raka żołądka, trzustki, jelita grubego, dróg żółciowych, płuc oraz raka wątrobowokomórkowego, a także nowotworów jajnika i macicy.
Do innych przyczyn podwyższonego poziomu Ca 19-9 należą:
choroby zapalne jelit i trzustki,
ostre i przewlekłe zapalenie wątroby,
marskość wątroby,
kamica pęcherzyka żółciowego,
kamica dróg żółciowych,
torbiele na trzustce,
zapalenie pęcherzyka żółciowego,
Pamiętaj, że podwyższone stężenie Ca 19-9 zawsze powinno być sygnałem alarmowym. Miej jednak świadomość, że nie każdy podwyższony poziom tego markera wskazuje na nowotwór złośliwy.
Oznaczenie markera Ca 19-9 jest wskazane, kiedy u chorego występuje:
przewlekły ból brzucha,
ból pleców,
nudności,
utrata masy ciała, która nie jest wywołana zmianą diety,
niedokrwistość.
Jeśli zauważasz u siebie którekolwiek z wymienionych objawów, dodatkowo odczuwasz osłabienie, koniecznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Warto w takim przypadku wykonać badania podstawowe oraz po decyzji lekarza prowadzącego rozszerzyć diagnostykę. Objawy raka trzustki są bowiem bardzo niespecyficzne, a wręcz niezauważalne we wczesnym jego stadium. Wystąpienie silnego bólu brzucha, żółtaczki i zmniejszenia masy ciała są zwykle związane z zaawansowaną chorobą nowotworową.
Do czego służy oznaczenie poziomu Ca 19-9?
Oznaczenie poziomu Ca 19-9 służy do odróżnienia przewlekłych chorób zapalnych od nowotworu trzustki. Dodatkowo dzięki oznaczeniu poziomu tego markera można monitorować postępy leczenia u chorych cierpiących z powodu raka trzustki. Pacjenci, u których zastosowane leczenie przynosi zamierzony efekt, wykazują mniejsze stężenie markera w porównaniu do tego, które było oznaczone przed terapią.
Badanie poziomu markera Ca 19-9 jest też bardzo ważne u pacjentów z rakiem trzustki po zakończeniu leczenia. Służy do wczesnego wykrycia nawrotu choroby i przerzutów. Jeśli u pacjenta wystąpiła wznowa, wartości Ca 19-9 gwałtownie wzrastają.
Lekarze zalecają, aby badanie markera Ca 19-9 powtarzać co 3 miesiące przez dwa lata od chirurgicznego usunięcia raka trzustki. Wykonuje się je jednak tylko wtedy, kiedy przed rozpoczęciem leczenia poziom antygenu Ca 19-9 był podwyższony.
Pamiętaj, że nieprawidłowy poziom antygenu Ca 19-9 można też uzyskać, mając polipy na pęcherzyku żółciowym, szczególnie wtedy, kiedy towarzyszy im żółtaczka.
Jak przygotować się do badania Ca 19-9?
Badanie antygenu Ca 19-9 wykonuje się z surowicy. Materiałem do oznaczenia jest krew pobierana z żyły łokciowej. W przeciwieństwie do wielu badań biochemicznych oznaczenie poziomu Ca 19-9 nie wymaga specjalnego przygotowania. Na badanie nie ma wpływu też wcześniejsze spożywanie pokarmów.
W dniu poprzedzającym je warto jednak wstrzymać się od picia alkoholu.
Samo badanie Ca 19-9 nigdy nie stanowi potwierdzenia choroby nowotworowej nawet wtedy, gdy jego poziom jest poza zakresem referencyjnym. Dopiero komplet badań laboratoryjnych i obrazowych oraz analiza histopatologiczna pobranego po operacji wycinka umożliwia rozpoznanie konkretnego typu nowotworu.
- A. Soborczyk i in., Markery nowotworowe w praktyce klinicznej, „Choroby Serca i Naczyń” 2007, t. 4, nr 4, s. 184–189.
- P. Gajewski i in. Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2018, s. 1109–1114.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.