Czym jest i na co pomaga masaż ajurwedyjski?
Stres w pracy i w życiu osobistym odbija się na Twoim zdrowiu? Wypróbuj masaż ajurwedyjski. Pomoże on Ci się wyciszyć, odprężyć i zniwelować skutki stresu. Zobacz, dlaczego jeszcze warto z niego skorzystać.
Czym jest ajurweda?
Ajurweda to system filozoficzny pochodzący ze starożytnych Indii, który opiera się na przywróceniu równowagi psychofizycznej dzięki samoświadomości i zrozumieniu otaczającego nas świata. Ajurweda dała początek medycynie naturalnej. Jej wyznawcy wierzą, że żyjąc zgodnie z tą filozofią, będziemy zdrowsi i szczęśliwsi.
Zgodnie z założeniami ajurwedy organizm jest spójną całością, a choroby wynikają z zaburzenia równowagi całego ciała. W przeciwieństwie do współczesnej medycyny zachodniej zabiegi powinny oddziaływać na cały organizm, a nie tylko na wyznaczone partie. Ajurweda wykorzystuje naturalne metody leczenia w postaci ziołolecznictwa, diety oraz zabiegów i masaży, których zadaniem jest oczyszczenie ciała z toksyn, regeneracja i wspieranie funkcji organów wewnętrznych.
Filozofia ajurwedyjska zakłada istnienie prany, czyli siły życiowej, która w organizmie człowieka koncentruje się w siedmiu czakrach:
korony (na czubku głowy),
trzeciego oka (na środku czoła),
gardła (pod grdyką),
serca (na środku mostka),
splotu słonecznego (powyżej pępka),
sakralnej (na wysokości kości ogonowej),
korzenia (u podstawy kręgosłupa).
Masaż ajurwedyjski zakłada odpowiednie uciskanie i dotykanie określonych czakr tak, aby przywrócić równowagę w organizmie i umożliwić wymianę prany.
Masaż ajurwedyjski – jaki ma wpływ na zdrowie?
Masaż ajurwedyjski opiera się głównie na metafizyce i wierze w czakry. Zakłada połączenie określonych obszarów stóp z organami wewnętrznymi. Założenia te są negowane przez współczesną medycynę konwencjonalną, nie oznacza to jednak, że masaż ajurwedyjski nie ma wpływu na Twoje zdrowie. Wręcz przeciwnie. Obecnie wiele chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych, bierze się ze stresu i niezdrowego trybu życia. Nadmierny stres powoduje m.in.:
osłabienie odporności,
bóle głowy, brzucha, mięśni, kręgosłupa i ramion,
bezsenność,
zaburzenia hormonalne,
zaburzenia seksualne,
choroby autoimmunologiczne,
choroby skóry,
zaburzenia odżywiania,
zwiększone ryzyko chorób układu krążenia i nowotworów.
To jednak nie wszystko. Przewlekły stres ma wpływ nie tylko na Twoje ciało, lecz także umysł. W stresie częściej możesz sięgać po środki odurzające, papierosy lub alkohol. Pojawiają się negatywne emocje – smutek, rozgoryczenie, lęk czy gniew, co może powodować zaburzenia psychiczne, np. depresję. Cierpią na tym Twoje relacje społeczne, pojawia się wykluczenie, zazdrość i presja ze strony środowiska. Zaczynasz zwracać mniejszą uwagę na to, co jesz, a także na aktywność fizyczną.
Masaż ajurwedyjski może skutecznie zniwelować skutki długotrwałego stresu, a tym samym uchronić Cię przed wieloma chorobami. Aromatyczne olejki, mantry, przyjemna muzyka i masaż stóp lub całego ciała pomogą Ci wejść w stan głębokiego relaksu, podczas którego zapomnisz o problemach i skupisz się na swoich potrzebach. Olejki używane w trakcie masażu mają pozytywny wpływ na Twoją skórę, doskonale ją koją i nawilżają. Czasami przed zabiegiem stosowane są też kąpiele relaksacyjne. Dzięki temu masaż ajurwedyjski pozytywnie wpływa na Twój nastrój. Uzupełnieniem masażu mogą być ćwiczenia jogi.
Jak wygląda masaż ajurwedyjski?
Istnieje kilka technik masażu ajurwedyjskiego. Najpopularniejsza jest abhyanga. Polega ona na masowaniu całego ciała w siedmiu pozycjach. Wykonują go zazwyczaj dwie osoby w synchronicznym rytmie. Podczas masażu należy być nago.
Innym popularnym masażem jest shirodhara. W tym przypadku masuje się czakry trzeciego oka ciepłym olejkiem. Równie znana jest padabhyanga, czyli masaż stóp. Według wyznawców ajurwedy na stopach znajdują się punkty, których odpowiedni ucisk wpływa pozytywnie na narządy wewnętrzne. Choć teoria ta nie jest potwierdzona naukowo, bez wątpienia sprzyja odprężeniu i zredukowaniu stresu.
Uzupełnieniem masażu jest dieta ajurwedyjska. Jej podstawowym założeniem są świeże składniki i nieprzetworzone posiłki. Opiera się głównie na:
roślinach strączkowych,
pełnych ziarnach zbóż,
orzechach i nasionach,
herbatach ziołowych,
miodzie.
Jest to tzw. pożywienie sattwiczne, czyli wspierające utrzymanie fizycznego i psychicznego zdrowia. Należy unikać wszelkiego pożywienia, które zdaniem wyznawców ajurwedy zwiększa agresję. Mowa tu m.in. o rafinowanym cukrze, sztucznych barwnikach, wzmacniaczach smaku, alkoholu i kofeinie. Należy także unikać mięsa i żywności w puszkach.
Gdzie zrobić masaż ajurwedyjski?
Obecnie masaże ajurwedyjskie cieszą się coraz większą popularnością. Wiele gabinetów masażu wprowadza je do swojej oferty. Takie gabinety bez problemu znajdziesz w internecie. Przed wizytą zapytaj, jak wygląda jej przebieg i jak przygotować się do masażu. Pamiętaj, że w przypadku niektórych rodzajów masażu musisz być nago. Przed przystąpieniem do zabiegu skontaktuj się z lekarzem, gdyż w niektórych sytuacjach nie można go przeprowadzać. Do przeciwwskazań należą:
przebyte ostatnio operacje,
choroby i stany zapalne skóry,
choroby układu krążenia,
choroby zakaźne,
infekcje dróg oddechowych,
nadciśnienie,
menstruacja.
Cena masażu ajurwedyjskiego będzie się różnić w zależności od rodzaju zabiegu, czasu jego trwania, salonu oraz miejscowości, w której zostanie wykonany. Za 60-minutową sesję masażu abhyanga zapłacisz ok. 250 zł. Zabieg może trwać od 60 do 120 minut.
- B. Calais-Germain, Anatomia ruchu w praktyce: wprowadzenie do ćwiczeń, tłum. Wojciechowska-Dudek, Zielone Wydawnictwo, Kraków 2022.
- K. Chaudhary, Ajurwedyjski detoks: naukowo potwierdzony 4-stopniowy program na stany zapalne, zdrowie jelit, ciała i umysłu, tłum. K. Zielińska, Vital, Białystok 2022.
- S. G. Kshirsagar, Naturalny rytm dobowy: działaj w zgodzie ze swoim organizmem, tłum. D. Gasper, Laurum, Warszawa 2022.
- J. Połeć, Obudź w sobie boginię: joga i ajurweda dla kobiet, Pascal, Bielsko-Biała 2022.
- M. Ptak-Korbacz, Ajurweda: medycyna indyjska: tysiącletnia tradycja gwarancją twojego zdrowia, Vital Gwarancja Zdrowia, Białystok 2022.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.