Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Masaż pleców – leczniczy czy relaksacyjny?

Magdalena Siwek30.07.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Masaż pleców przybiera dwie formy: leczniczą i relaksacyjną. Zapotrzebowanie na pierwszą zdecydowanie rośnie – nie pomaga w tym praca zdalna czy w ogóle praca siedząca, pogłębiająca wady postawy. O drugim rodzaju masażu marzą niemal wszyscy – zarówno skarżący się na problemy z kręgosłupem, jak i potrzebujący chwili oddechu i zabiegu, który pomoże się odprężyć. Masaż pleców lub masaż kręgosłupa – dowiedz się więcej o tym zabiegu.


masaz-plecow-relaksacyjny-leczniczy-jakie-sa-rodzaje
unsplash.com

Polecane

olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
Spis treści
  1. Masaż klasyczny kręgosłupa czy masaż rozluźniający pleców?
  2. Masaż leczniczy pleców
  3. Masaż mechaniczny kręgosłupa krok po kroku
  4. Masaż pleców w domu – czy to na pewno dobry pomysł?
  5. Efekty masażu na ból pleców
  6. Masaż relaksacyjny pleców

Masaż klasyczny kręgosłupa czy masaż rozluźniający pleców?

Poza niezaleczonymi dolegliwościami wieku dziecięcego również tryb życia wpływa na to, że coraz częściej skarżymy się na ból kręgosłupa. Jesteśmy zestresowani, całe dnie spędzamy w pozycji siedzącej (czy to przed komputerem, czy za kierownicą), nie mamy czasu ani ochoty na aktywność fizyczną. Spięte mięśnie i ból kręgosłupa stały się już dolegliwościami na porządku dziennym, na które skarży się większość z nas. Kiedy uświadamiamy sobie, że nie możemy tak dalej funkcjonować, stajemy przed decyzją: który zabieg wybrać – masaż klasyczny kręgosłupa czy może masaż rozluźniający pleców?

Masaż leczniczy pleców

Sam masaż jako forma leczenia różnych dolegliwości przywędrował do nas z Chin już ponad 3000 lat temu. Bardziej popularny stał się w XVI wieku, kiedy to oficjalnie za taki zabieg go uznano. I to właśnie masaż leczniczy jest obecnie najbardziej popularny – w końcu stanowi remedium na konkretne dolegliwości pacjentów. Na zabieg można zapisać się zarówno w salonach i gabinetach, w których zatrudniony jest masażysta o odpowiednich kompetencjach, jak i w poradniach ortopedycznych i rehabilitacyjnych. Decyzja zależy od tego, czy preferujesz tak zwane „prywatne” wizyty, czy wolisz, by były bezpłatne i zlecone przez lekarza.

Masaż leczniczy pleców, czy też masaż klasyczny pleców, zalecany jest pacjentom ze zmianami zwyrodnieniowymi w odcinku lędźwiowym, krzyżowym, piersiowym lub szyjnym kręgosłupa. Dolegliwości bólowe, które zgłaszają, najczęściej dotyczą takich schorzeń jak dyskopatia, reumatoidalne zapalenie stawów, rwa kulszowa, ale też wiążą się z brakiem ruchu i wadami postawy. Częstotliwość spotkań z masażystą zależy od pacjenta. Najczęściej leczniczy masaż kręgosłupa wykonuje się kilka razy w tygodniu, w serii po 5–10 zabiegów.

Masaż mechaniczny kręgosłupa krok po kroku

Celem masażu pleców jest pobudzenie przepływu krwi, stymulacja zakończeń nerwowych oraz – co najważniejsze – rozluźnienie spiętych mięśni na każdym odcinku kręgosłupa. Odbywa się to dzięki głaskaniu, pocieraniu i ugniataniu, które wykonuje masażysta. Masowany obszar nagrzewa się i ociepla, co powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych i w konsekwencji poluzowanie skurczonych mięśni. Sprawdź, jak może wyglądać taki zabieg i jak się do niego przygotować.

Masażysta nakłada na plecy pacjenta krem lub oliwkę do masażu. Następnie przechodzi do głaskania odcinka od lędźwi do łopatek. Tak przygotowane mięśnie kręgosłupa są gotowe na kolejny etap – rozcieranie, a następnie ugniatanie. Potem masażysta wykonuje tzw. rolowanie w kierunku od dołu pleców do barków. Zabieg kończy się powrotem do głaskania wewnętrzną stroną dłoni, jej grzbietem oraz przedramionami.

Masaż pleców w domu – czy to na pewno dobry pomysł?

Tak jak przeprowadzenie masażu (czy automasażu) w wersji relaksacyjnej raczej nie będzie miało żadnych negatywnych skutków, tak z masażem leczniczym pleców należy uważać. Pamiętaj, że zabieg powinien wykonywać specjalista – rehabilitant lub fizjoterapeuta. Tylko taka osoba obiektywnie oceni stan pacjenta i dobierze do niego technikę (intensywność) masażu. Samodzielne wykonywanie masażu albo proszenie o to osoby nieuprawnionej może doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia – lepiej tego nie ryzykować i oddać się w ręce specjalisty. Nie oznacza to, że należy w ogóle zrezygnować z domowych masaży. W takich warunkach z powodzeniem można przeprowadzić masaż relaksacyjny, rozluźniający mięśnie i poprawiający wygląd skóry.

Efekty masażu na ból pleców

Masaż rozluźniający mięśnie kręgosłupa przynosi same korzyści. Efekt będzie ten sam, zarówno jeśli chodzi o masaż powięziowy pleców, jak i masaż kręgosłupa lędźwiowego. Po jednym zabiegu niekoniecznie zauważysz spektakularne efekty, ale po serii z pewnością dostrzeżesz różnicę. Rozmasowane, a dzięki temu rozluźnione i dotlenione, mięśnie będą lepiej ukrwione i staną się mniej wrażliwe na ból. Te, które były nadmiernie obciążone lub przykurczone, zyskają zdolność regeneracji. Dzięki masażowi pobudzony zostanie układ nerwowy, a odruchowe skurcze mięśni będą występować znacznie rzadziej. To jeden ze sposób, jak radzić sobie z bólem pleców.

Masaż relaksacyjny pleców

Równie ważnym rodzajem masażu jest masaż relaksacyjny. Oczywiście można go wykonać na całym ciele, ale to plecy są najczęściej wybieraną przez pacjentów partią. Jego celem jest odprężenie i usunięcie napięcia z mięśni. W tym przypadku ruchy masażysty są zdecydowanie mniej intensywne. To właśnie ich delikatność powoduje uspokojenie i ukojenie, których szuka się w gabinetach masażu. Głaskane i pocierane są wszystkie odcinki kręgosłupa oraz przedramiona. Już jeden zabieg przyczynia się do znacznej poprawy samopoczucia. Relaksujący masaż pleców polecany jest wszystkim, którzy nie borykają się z poważniejszymi dolegliwościami tej części ciała, ale czują, że mięśnie ich pleców są napięte od nadmiaru stresu i siedzącego trybu życia. Na taki zabieg z powodzeniem umówimy się w dowolnym gabinecie fizjoterapeutycznym.

Źródła
  1. L. Magiera, Klasyczny masaż leczniczy, Kraków 1994, s.17–29, 175–182.
Author Magdalena Siwek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
Popularne w kategorii Fitness
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.