Masaż tajski – sekret piękna i zdrowia
Masaż tajski brzmi egzotycznie, ale jest zabiegiem praktykowanym przez pacjentów na całym świecie. Choć jest to masaż relaksacyjny, ze względu na działanie traktuje się go również jako masaż leczniczy. Powstał ponad 2500 lat temu i na stałe wpisał się w kulturę Tajlandii. Na masaż tajski w formie znanej współcześnie duży wpływ miały medycyna chińska, ajurweda, joga oraz buddyzm. Ta wschodnia mieszanka polecana jest wszystkim osobom, które żyją w biegu, nie radzą sobie ze stresem i napięciem mięśniowym. Wychodzi więc na to, że w obecnych czasach masaż tajski jest… dla każdego. Na czym polega? Jakich efektów możesz się spodziewać po masażu? O tym poniżej.
Co to jest masaż tajski? Skąd pochodzi?
Powiedzenie, że masaż tajski pochodzi z Tajlandii, jest sporym uproszczeniem. Taki rytuał zdecydowanie zasługuje na to, by bardziej szczegółowo opisać jego pochodzenie.
Masaż tajski w Tajlandii nazywa się „nuat phaen boran”, co oznacza ‘starożytny klasyczny masaż’. Za jego twórcę uważa się osobistego lekarza Buddy, Shivago Komarpaj. Elementy masażu tajskiego zmieniały się wraz z upływem czasu, ale nie bez znaczenia pozostaje również to, w jakiej części Tajlandii był i jest on praktykowany. Obecnie największym poważaniem cieszy się Królewska Akademia Masażu działająca w Chiang Mai. Co ciekawe, szkoły w stolicy Tajlandii – Bangkoku mają wśród mistrzów tego rytuału nie najlepszą opinię. Równocześnie, ze względu na potencjał turystyczny, są one najbardziej oblegane. W tym jednak przypadku popularność znacznie przewyższa jakość oferowanych masaży.
Filozofia masażu
Masaż tajski ma naprawdę solidne zaplecze filozoficzne. Według wierzeń z Dalekiego Wschodu uciskane punkty na ciele pacjenta to meridiany, tworzące całą sieć kanałów, którymi energia dostaje się do wszystkich narządów. Uczucie odprężenia, które sygnalizują pacjenci, wiąże się z odblokowaniem przepływów w tej właśnie sieci. To nie koniec.
Kolejne założenie masażu tajskiego opiera się na wielowiekowej, lokalnej tradycji. Mówi ona, że ludzkie ciało wypełniają cząsteczki powietrza. Wdychasz je do płuc, by stamtąd trafiły do organizmu kanałami zwanymi „sen”. Tych kanałów masz w sobie nawet 72 tysiące. Eksperci od masażu tajskiego uważają, że centrum najważniejszych „senów” jest pępek. To od niego kanały zaczynają swoją drogę w kierunku ust.
Masaż tajski dla par czy w pojedynkę?
Masaż tajski znajduje się na czele listy najpopularniejszych masaży leczniczych i orientalnych. Czy wynika to ze złożoności zabiegu, która przekłada się na efekty? A może z różnorodnej oferty, która uwzględnia m.in. tajski masaż stóp czy masaż dla par? Sprawdź, na czym polega klasyczny masaż tajski.
Na masaż tajski składają się elementy jogi (pasywnej), akupresury, medytacji oraz strechingu.Trudno także wyobrazić sobie rytuał bez pobudzającej zmysły aromaterapii. Stosowane w masażu tajskim olejki eteryczne działają wyciszająco, energetyzująco, przeciwbólowo, a nawet antydepresyjnie – zapach jest dopasowywany do potrzeb pacjenta. Tak jak masaż twarzy czy stóp można wykonać samodzielnie w domu, tak masaż tajski odbywa się wyłącznie w gabinetach. Co więcej, czasem jeden masażysta nie wystarczy i w rytuale uczestniczy drugi. Praca dwóch osób umożliwia równoczesną pracę na różnych partiach ciała, ale też zmianę, gdy któryś z masażystów jest zmęczony. Pamiętaj, że masaż tajski powoduje odprężenie osoby masowanej, ale bywa wyczerpujący dla masażystów. Polega na mocnym uciskaniu miejsc na ciele pacjenta całymi dłońmi, kciukami i łokciami. Czasem masaż tajski odbywa się też z użyciem przedramion oraz kolan i stóp masującego. Pacjent także nie pozostaje bierny i nie leży jak podczas masażu klasycznego – jest układany w różnych pozycjach, zaczerpniętych z asan jogi.
Rodzaje masażu tajskiego
Nie będzie dużą przesadą stwierdzenie, że sposobów na wykonanie masażu tajskiego jest tyle, ilu masażystów. Każdy ma własną technikę uciskania newralgicznych punktów na ciele pacjenta, każdy może inaczej wzbogacić rytuał. Pomimo tego istnieją takie rodzaje masażu tajskiego, które cieszą się największą popularnością i są najczęściej wykonywane. Należą do nich:
klasyczny masaż tajski – połączenie jogi pasywnej i akupresury. Wykonywany na sucho. Rozładowuje napięcie w mięśniach. Stymuluje krwiobieg, relaksuje i wzmacnia organizm;
masaż tajski olejkami – jak sama nazwa wskazuje, podczas takiego masażu wykorzystuje się aromatyczne olejki, np. różany, miętowy. Zwiększa odporność, a także uspokaja i wycisza. Przyspiesza też proces wydalania wody z organizmu;
tajski masaż stóp – zwany refleksologią. Podczas masażu stóp masażysta uciska wybrane punkty na stopach, kostkach, ale też na łydkach pacjenta. Taka stymulacja może wspomagać leczenie bezsenności czy zaburzeń procesu trawienia.
Strój do masażu tajskiego
Po jednej stronie materaca znajduje się masażysta (niekiedy jest ich dwóch), po drugiej leży pacjent w niekrępującym ruchów, wygodnym ubraniu (sprawdzi się np. bawełniany T-shirt w komplecie z legginsami lub krótkimi spodenkami). To strój do masażu tajskiego suchego. Podczas masażu olejkami osoba masowana pozostaje w jednorazowej bieliźnie i ręczniku. Bardzo ważny jest nastrój panujący w gabinecie. Masaż tajski odbywa się w kameralnej atmosferze, przy zapalonych świecach i wśród relaksacyjnych dźwięków muzyki. To, jak ostatecznie będzie wyglądał zabieg, w dużej mierze zależy od jego rodzaju. Wybierz taki, który najlepiej będzie Ci odpowiadał.
Masaż tajski jednak nie dla każdego
Masaż tajski jest bardzo bezpiecznym zabiegiem, ale i w jego przypadku istnieje lista schorzeń, które są przeciwwskazaniem do jego wykonania. Z takiej formy masażu powinny zrezygnowa ć kobiety w ciąży, a także osoby z chorobą wrzodową i nowotworem. Nie poleca się go też pacjentom z chorobami układu krążenia, nerwowego i kostnego. Masażu tajskiego bezwzględnie muszą unikać wszyscy ci, którzy w ciągu kilku poprzednich miesięcy doświadczyli jakiegoś urazu (złamania, skręcenia etc.), oraz kobiety skarżące się na intensywne i bolesne miesiączkowanie.
Masaż tajski – jakie ma zalety?
Masaż tajski ma tyle odmian i rodzajów, że każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejszą kwestią jest to, że taki zabieg to same zalety. Oprócz tego, że pomaga się odprężyć i zrelaksować, redukuje objawy stresu, wspomaga leczenie migren, dolegliwości związanych z menopauzą, pomaga w zwalczaniu chorób krążenia. Aby wszystkie te korzyści odczuć na własnej skórze, pamiętaj o jednym – masaż tajski powinny wykonywać osoby, które mają ukończone w tym kierunku kursy lub szkolenia.
- P. Druzgała, Masaż tajski. Między jogą a fizjoterapią, Gliwice 2015, s. 54–69, 75–79, 97–137.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.