Czym jest masaż twarzy gua sha?
Gua sha jest naturalną, alternatywną terapią polegającą na masowaniu skóry odpowiednim narzędziem w celu poprawy krążenia krwi i limfy. Metoda wywodzi się ze starożytnych chińskich technik uzdrawiania i przyczynia się do redukcji obrzęku, poprawy samopoczucia i likwidacji przewlekłego bólu. Ten rytuał pielęgnacyjny wywodzący się z Dalekiego Wschodu od lat cieszy się popularnością, podobnie jak inne techniki masażu skóry twarzy. Początkowo zabieg należał do leczniczych i miał służyć redukcji bólu.
Masaż gua sha – co to za technika?
Chociaż gua sha jest obecnie modnym narzędziem do masażu twarzy, w rzeczywistości ma długą historię. Jest to starożytna chińska technika uzdrawiania, która polega na masowaniu skóry małym narzędziem. Dolegliwości bólowe w tradycyjnej medycynie chińskiej to zastój energii, który należy wyeliminować poprzez masowanie i pocieranie skóry. Wraz ze zwiększeniem częstotliwości wykonywania zabiegu zauważono również korzyści dla wyglądu skóry – przede wszystkim poprawę jej napięcia i elastyczności wynikającą z regularnego masażu. Płytka gua sha jest wykonana z naturalnych surowców. Najczęściej składa się z jadeitu lub różowego kwarcu. Masażer może przybierać różne kształty, w większości przypominające serce. Nazwa sugeruje, że masaż powinien być wykonywany tak długo, aż skóra się zaczerwieni, stąd też dosłowna nazwa złożona ze słów gua (skrobanie) i sha (zaczerwienienie).
Zaróżowienie skóry powinno być naturalne, zdrowe. Aby zabieg był bezpieczny, należy zwrócić uwagę na krawędzie płytki – powinny być zaokrąglone, a niestety na rynku można spotkać się z narzędziami różnej jakości. Ostre brzegi płytki mogą przyczynić się do zadrapań i podrażnień, dlatego przy wyborze masażera powinniśmy zwrócić uwagę na jego wykonanie. Zabieg z użyciem płytek gua sha jest niezwykle relaksujący. Aby przyniósł korzystne rezultaty, powinien być wykonywany systematycznie i regularnie. Masaż gua sha polega głównie na drenażu, czyli pobudzeniu przepływu krwi i limfy. Przyczynia się on do zniwelowania obrzęków i opuchnięć w okolicy twarzy, szyi i dekoltu. Podczas wykonywania zabiegu gua sha w warunkach domowych należy trzymać się zasady, że masaż ma być przyjemny i relaksujący.
Innym dalekowschodnim trendem dbania o cerę, który podbił cały świat, jest koreańska pielęgnacja twarzy – sprawdź, który sposób będzie dla ciebie najlepszy.
Jak wykonać masaż twarzy gua sha?
Chociaż płytka gua sha może wyglądać jak przerażające narzędzie do pielęgnacji skóry, to jest ona w rzeczywistości dość prosta w użyciu. Procedurę masażu należy rozpocząć od dokładnego demakijażu i oczyszczenia skóry. Należy jej zapewnić odpowiednią ochronę, dlatego warto na nią nałożyć serum lub olejek. Następnie wykonaj następujące czynności:
Trzymaj płytkę gua sha zakrzywioną stroną do twarzy. Delikatnie przesuwaj ją w górę i na zewnątrz, rozpoczynając od szyi. Upewnij się, że głaszczesz szyję w dół, aby odprowadzić płyn.
Następnie nałóż gua sha na linię żuchwy, podbródek i okolice ust, masując równocześnie skórę od trzech do pięciu razy na dany obszar. Zawsze wykonuj krótkie ruchy tylko w jednym kierunku, a nie tam i z powrotem. Jeśli chcesz zmniejszyć obrzęk, masuj lekko, a następnie mocniej celem rozluźnienia mięśni.
Przyciskając narzędzie płasko do skóry, delikatnie przetrzyj skórę pod oczami i wszelkie zaczerwienienia, aby złagodzić i zlikwidować opuchliznę.
Na koniec przesuwaj narzędzie delikatnymi, poziomymi ruchami nad kością brwiową, unosząc ją, lub przytrzymaj i naciśnij w górę między brwiami, aby zmniejszyć napięcie.
Podobnie jak roller do masażu, płytkę gua sha powinno się przechowywać w lodówce. Chłód narzędzia pozwoli pobudzić skórę oraz szybciej poradzić sobie z opuchlizną i obrzękiem. W przypadku gdy do zabiegu zastosowane zostało serum lub krem, produkty te można zostawić na skórze, przechodząc do dalszej pielęgnacji. Oleje zaś lepiej zmyć z twarzy, aby nie doprowadzić do zatkania porów skóry, szczególnie w przypadku cer trądzikowych, ze skłonnością do zapychania.
Jak często wykonuje się masaż twarzy gua sha?
Aby uzyskać widoczne rezultaty, należy używać gua sha od 2 do 3 razy w tygodniu. Wybór pory dnia tak naprawdę uwarunkowany jest rezultatami, jakich oczekujesz. Rano gua sha leczy obrzęki i dodaje skórze energii. Natomiast masaż wieczorem przyczynia się do rozluźnienia mięśni twarzy i napiętej tkanki łącznej.
Jakie efekty daje masaż twarzy gua sha?
Zadaniem masażu twarzy ma być pobudzenie krążenia krwi i limfy, niwelowanie zmarszczek oraz poprawa elastyczności skóry. Bez wątpienia zabieg wykazuje również działanie relaksacyjne i zmniejszające opuchliznę, a chłód, który jest wydzielany przez jadeit, zamyka pory. Do efektów obserwowanych po regularnym masażu należą:
pobudzenie przepływu krwi i chłonki,
usprawnienie procesu detoksykacji ciała,
redukcja widoczności zmarszczek,
poprawa jędrności i elastyczności skóry,
rozluźnienie napięcia mięśniowego,
poprawa kolorytu skóry,
pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny,
poprawa konturu twarzy.
Należy pamiętać, że płytki gua sha są narzędziami wielokrotnego użytku, dlatego należy dbać o higienę ich użytkowania i zarazem ich czystość. Masażer po każdym użyciu należy umyć pod bieżącą wodą i zdezynfekować. Jest to szczególnie istotne, jeśli mamy problem z zaskórnikami, a nasza cera ma tendencje do niedoskonałości. Stosowanie tego typu akcesoriów w przypadku cer trądzikowych z aktywnymi zmianami zapalnymi nie jest zalecane, gdyż masaż może wtedy pogorszyć stan skóry i wpłynąć na rozprzestrzenienie się choroby.
Przeciwwskazania do masażu twarzy gua sha
Choć gua sha należy do bezpiecznych metod masażu, podobnie jak wszystkie inne zabiegi wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami, do których należą:
uszkodzenie naskórka,
naczyniowa cera,
rozległe zmiany trądzikowe,
trądzik różowaty w fazie aktywnej,
choroby nowotworowe.
- A. Nielsen, Gua sha: A traditional technique for modern practice, Churchill Livingstone, 2013, s. 45–64.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.