Masaż twarzy – domowa recepta na młody wygląd
Intensywny tryb życia, stres, niedobór snu i kontakt z zanieczyszczonym powietrzem powodują, że cera jest w coraz gorszej kondycji. Poszarzała, zwiotczała, pojawiły się zmarszczki i inne niedoskonałości. Co zrobić, by skóra wyglądała młodziej i promienniej? Receptą jest masaż twarzy – regularnie przeprowadzany, przyniesie pożądane rezultaty.
Odmładzający masaż twarzy
Młody wygląd to coś, o co trzeba dbać regularnie i konsekwentnie. Już po 19. roku życia poziom kolagenu i elastyny w mięśniach zaczyna spadać, a twarz jest miejscem, na którym najszybciej można zaobserwować skutki tego procesu. Dobra wiadomość jest taka, że choć na twarzy znajduje się aż 50 mięśni przyczepionych do skóry, to wystarczy wziąć sprawę w swoje ręce, by pobudzić je do pracy. Nie bez powodu wspominamy o rękach – masaż twarzy to najprostsza i najtańsza metoda na uzyskanie pięknego i świeżego wyglądu na co dzień. A to, czy wybierzesz jego klasyczną wersję, czy np. masaż tajski, zależy tylko od Ciebie.
Masaż twarzy – jak go robić?
Masaż twarzy nie jest zabiegiem, na który trzeba umawiać się do kosmetyczki, choć oczywiście znajduje się w ofercie większości salonów. Najczęściej wykonuje się go w połączeniu z innym, np. jako dodatek do zabiegu oczyszczającego, zakończonego nałożeniem maski i kremu dopasowanego do typu cery. Masaż powoduje, że składniki z kosmetyków lepiej się wchłaniają i trafiają głębiej w strukturę skóry. Dokładnie takie samo jest założenie masażu twarzy w warunkach domowych, który można wykonać zupełnie samodzielnie. Jak robić masaż twarzy?
Podstawowa kwestia to oczyszczanie – zarówno jeśli chodzi o staranne umycie rąk, jak i o dokładne umycie twarzy żelem lub pianką. Czysta, pozbawiona makijażu skóra jest gotowa do dalszych zabiegów. Po delikatnym osuszeniu jej jednorazowym ręcznikiem nałóż na twarz mocno nawilżający krem To ważne szczególnie w kontekście osób z cerą trądzikową, którym tłusty krem może zatkać pory i spowodować pojawienie się wyprysków. Gotowe – pora na masaż.
Masaż twarzy w domu
Tylko 10 minut dziennie wystarczy, by wyraźnie poprawić wygląd swojej skóry. Masaż twarzy najlepiej przeprowadzić wieczorem. To bardzo proste.
Zacznij od rozgrzewki – wykonuj delikatne ruchy środkowymi i wskazującymi palcami: od żuchwy do policzków i w górę. Zrób masaż czoła.
Okrężnymi ruchami palców masuj twarz od żuchwy do czoła, potem od brody w kierunku policzków. Następnie od nosa do uszu i od środka czoła do skroni.
Uciskaj palcami brodę, okolice ust i brwi.
Skóra wokół oczu jest bardzo wrażliwa, więc okrężne ruchy na górnej i dolnej powiece wykonuj delikatnie. Na górnej powiece poruszaj palcami w kierunku od zewnętrznego kącika do wewnętrznego, na dolnej – na odwrót.
Opuszkami palców oklep każdą część twarzy, a na koniec pogłaszcz skórę od żuchwy do czoła oraz od nosa w kierunku uszu. Masaż skończony!
Masaż twarzy – przeciwzmarszczkowy i odmładzający
Masaż twarzy można wykonywać profilaktycznie, jeszcze przed pojawieniem się oznak starzenia. Można również skoncentrować się na wybranych partiach, np. na okolicach oczu. Kurze łapki to zmarszczki, które pojawiają się najszybciej, bo już około 25. roku życia. To nie powód, by od razu biec do sklepu po krem przeciwzmarszczkowy – z pomocą przychodzi masaż na kurze łapki, przeprowadzany w domowym zaciszu. Po wieczornym oczyszczaniu i demakijażu skórę wokół oczu masuj poprzez wykonywanie okrężnych ruchów: od wewnętrznych kącików, pod łukiem brwiowym i dalej w kierunku kurzych łapek. Powtarzaj co najmniej 10 razy w 3 seriach.
W domu wykonasz również masaż kostkami lodu. Oczywiście, jest to zabieg, który przyniesie efekty, gdy będzie systematycznie przeprowadzany, ale sprawdzi się też jednorazowo, np. przed wieczornym wyjściem. Foliowy worek wypełniony kostkami lodu przyłóż na kilkanaście sekund do twarzy, następnie wykonuj okrężne ruchy wokół oczu. Skutek? Ujędrniona skóra bez śladu obrzęków.
Masaż twarzy – rodzaje zabiegów w gabinetach kosmetycznych
Japoński masaż twarzy
Japoński masaż twarzy to jedna z alternatyw dla zabiegów medycyny estetycznej – zupełnie nieinwazyjna i naturalna. Podobnie jak klasyczny masaż twarzy, pomaga odzyskać skórze młodzieńczy wygląd, odpręża, uwalnia od stresu i – co istotne – przynosi długotrwałe i zauważalne efekty. Dzięki pobudzeniu krążenia komórki skóry są dotlenione, a te martwe w naturalny sposób zostają usunięte. Sprzyja to procesowi regeneracji. Osobom zainteresowanym takimi zabiegami poleca się również masaż tajski lub masaż Shiatsu. Twarz czy plecy – wybór partii należy do pacjenta.
Masaż twarzy limfatyczny
Limfatyczny masaż twarzy, zwany inaczej drenażem limfatycznym, polega na uciskaniu i pocieraniu skóry tak, by pobudzić krążenie krwi i przepływ limfy. Usunięcie toksyn powoduje redukcję stanów zapalnych i występowanie wyprysków. Co ciekawe, masaż limfatyczny stosuje się również w leczeniu stanów zapalnych zatok, usuwaniu opuchlizny wokół oczu oraz jako zabieg przygotowujący skórę do mezoterapii lub peelingów.
Masaż powięziowy twarzy
Masaż powięziowy twarzy, zwany też masażem mięśniowo-powięziowym, wpływa przede wszystkim na złagodzenie dolegliwości bólowych w okolicy twarzy, takich jak zaciskanie żuchwy i bruksizm. Zmniejsza napięcie, odpręża, poprawia owal twarzy i koloryt skóry. To zdecydowanie masaż odmładzający. Najlepiej, gdy wykonuje go specjalista.
Masaż próżniowy twarzy
Masaż próżniowy twarzy to pewnego rodzaju lifting i masaż wyszczuplający. Wykonuje się go w gabinecie kosmetycznym. Do skóry przykładane jest urządzenie, które zasysa powietrze i generuje próżnię. Rozbite przez to komórki tłuszczu powodują w efekcie wyszczuplenie i ujędrnienie twarzy. Regularne zabiegi przekładają się na zauważalną poprawę ukrwienia, a więc i kolorytu skóry.
Efekty masażu twarzy
Liczy się systematyczność. Efektem masażu twarzy wykonywanego systematycznie jest zauważalna poprawa wyglądu cery, ożywienie skóry i wyrównanie jej kolorytu. Ale wygląd zewnętrzny to nie wszystko. Masaż twarzy, ten klasyczny, japoński czy limfatyczny, ma bardzo duże znaczenie dla kondycji psychicznej – zabieg powoduje odprężenie, obniżenie poziomu kortyzolu, hormonu stresu i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Trudno więc o lepszą rekomendację.
- G. Cichocki, Technik masażysta. Wykonywanie masażu kosmetycznego, Radom 2007, s. 12–26.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.