Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jaka maść na bolące kolana będzie najlepsza?

Agata Oleszkiewiczlek. Wiktor Trela10.05.2022Aktualizacja: 25.11.2022

W zależności od składu, a zwłaszcza substancji aktywnej, jaką zawiera maść na bolące kolana, jej działanie bywa różne. Może ona przynieść doraźną ulgę lub wspierać odbudowę chrząstki stawowej czy regenerację innych struktur stawu. Dowiedz się, jak właściwie dobrać maść do swoich potrzeb!


masc-na-bolace-kolana-jaka-bedzie-najlepsza
pexels

Polecane

bol-stawow-dloni-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Ból stawów dłoni - jakie są przyczyny? Jak leczyć?
24.01.2022
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
wstrzas-mozgu-jakie-sa-objawy-pierwsza-pomoc
Zdrowie
1 min.
Wstrząs mózgu - jakie są objawy? Pierwsza pomoc
31.10.2021
Spis treści
  1. Jaka maść na bolące kolana?
  2. Dlaczego na ból kolana warto wybrać maść?
  3. Maść rozgrzewająca, chłodząca czy kolagenowa?

Jaka maść na bolące kolana?

Jeśli z jakiegoś powodu dokucza Ci bolące kolano, maść może stanowić jedną ze skutecznych i szybkich metod na nieprzyjemne dolegliwości. Aby jednak przyniosła ulgę, jej wybór nie może być przypadkowy! Przede wszystkim powinna być dopasowana do przyczyny Twojego problemu. Inne bowiem wsparcie jest potrzebne na choroby reumatyczne, a innego leku wymagają stawy w stanach pourazowych czy pooperacyjnych. 

Poza okolicznościami powstawania nieprzyjemności w kolanie niemałe znaczenie ma również stopień czy charakter bólu, a także obecność objawów dodatkowych, takich jak obrzęk, siniak, otarcia naskórka czy strzelanie w kolanie. Tego typu informacje są bezcenne w doborze substancji czynnej zawartej w kremowym leku – od jej rodzaju i stężenia będzie bowiem zależeć powodzenie kuracji. Substancja czynna to jeden z najważniejszych składników leczniczego produktu. Jej zadaniem jest wywołanie oczekiwanego efektu terapeutycznego w organizmie, czyli przywrócenie lub poprawa funkcji fizjologicznych. W zależności od właściwości maść na bolące kolano będzie charakteryzować się różnym działaniem. Na przykład wyrób zawierający ibuprofen lub naproksen jest ukierunkowany nie tylko na łagodzenie bólu, ale też neutralizację stanu zapalnego. Wybór maści na bolące kolano może być trudny, a szeroka oferta tego typu leków dostępnych na rynku nie ułatwia zadania. Dlatego najlepiej zrobisz, jeśli zapytasz lekarza lub farmaceuty, bo czasem może okazać się też, że krem na bolące kolana bez recepty nie będzie wystarczający. Wówczas lekarz wystawi zlecenie na maść zawierającą silniejsze substancje aktywne. 

Dlaczego na ból kolana warto wybrać maść?

Maść na bolące stawy kolanowe to bezpieczna i bezpośrednia forma kuracji chorej okolicy ciała. Unikalna formuła wyrobu sprawia, że szybko i docelowo wnika on przez skórę, a składniki aktywne docierają do uszkodzonych i wymagających zewnętrznego wsparcia miejsc. Co więcej, maść na bolące kolana możesz stosować też w ramach tzw. terapii skojarzonej, co oznacza, że równocześnie z nią nie jest przeciwwskazane stosowanie innych metod leczenia, a zwłaszcza zażywanie doustnych tabletek przeciwbólowych. Pamiętaj jednak przy tym, aby pilnować dobowej maksymalnej dozwolonej ilości tych substancji! Ich łączna wartość nie powinna przekraczać maksymalnego limitu. Na przykład największa zalecana dawka ketoprofenu wynosi 150 mg. Aplikując już tylko 2,5 cm maści, dostarczasz ok. 100 mg substancji czynnej, z kolei tabletki najczęściej porcjowane są po 25 i 50 mg. Przekraczanie dawek nie przyspiesza leczenia, ale zwiększa ryzyko powikłań zdrowotnych. 

Maść na bolące kolano to również alternatywa dla osób obciążonych problemami żołądkowo-jelitowymi, ponieważ nie obciąża ona narządów wewnętrznych. Z tego powodu może też stanowić skuteczne wsparcie na bóle kolan i obrzęk nóg u osoby starszej

Jak dbać o kolana - infografika

Maść rozgrzewająca, chłodząca czy kolagenowa?

Każdy rodzaj maści jest przeznaczony na inne dolegliwości. Maść o właściwościach chłodzących wywołuje miejscowe obniżenie temperatury chorego miejsca, co jest pożądane przy stanach zapalnych powstałych po urazach sportowych czy niefortunnych kontuzjach podczas normalnej codziennej aktywności. Sprawdza się także po intensywnych treningach i obciążającej kolana pracy fizycznej. Ponadto jest bezcenna na zmiany zwyrodnieniowe i choroby reumatyczne w okresie nawrotów i zaostrzeń. Jednak dzięki takiej maści możesz pomóc sobie tylko doraźnie, ponieważ tego typu schorzenia mają charakter postępujący i nieodwracalny i wymagają specjalnego regeneracyjnego leczenia. 

Maści rozgrzewające natomiast wywołują uczucie rozchodzącego się miejscowo ciepła ze względu na rozszerzanie naczyń krwionośnych i polepszenie mikrokrążenia, jakie wywołują zawarte w nich substancje czynne. W efekcie dochodzi do przyspieszenia wielu procesów, w tym usuwania szkodliwych metabolitów i rozluźnienia nadwyrężonych tkanek. Takie maści na bóle kolan są pomocne, gdy dolegliwości nie wynikają ze schorzeń reumatycznych, ponieważ ciepło może zaostrzać stan zapalny. Produkty kolagenowe z kolei służą przede wszystkim do regeneracji i ochrony chrząstki stawowej uszkodzonej w wyniku różnych okoliczności, w tym zmian zwyrodnieniowych czy w stanach pooperacyjnych.

Źródła
  1. E. Augustynowicz-Kopeć i inni, Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.
  2. P. Bracht i in., Choroba zwyrodnieniowa to nie wyrok, Galaktyka, Łódź 2020.
  3. W. Bruckle, Reumatoidalne zapalenie stawów, Interspar, Warszawa 2000.
  4. M. Majdan, Choroba zwyrodnieniowa stawów, PZWL, Warszawa 2019.
  5. E. Stanisławska-Biernat, A. Filipowicz-Sosnowska, Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, „Przewodnik Lekarza” 2004, nr 11.
  6. R. Sonnenschirme, Medycyna holistyczna. Układ ruchu, Vital Białystok 2020.
  7. W. Tomaszewski, Kompleksowe leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, Medsport, Warszawa 2017.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.