Jakie maseczki na dłonie stosować, by dobrze o nie zadbać?
Niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, kontakt z wodą i detergentami, to wszystko sprawia, że Twoje dłonie mogą wymagać dodatkowej pielęgnacji. Możesz w drogerii kupić maseczkę na dłonie albo przygotować ją samodzielnie, ze składników, które najprawdopodobniej masz w swojej kuchni.
Jakie są przyczyny przesuszenia dłoni?
Dłonie są narażone na ciągłe moczenie, bo przecież ciągle musisz myć ręce, zmywać naczynia, korzystać z detergentów. Naturalna warstwa ochronna dłoni jest zmywana i rozpuszczana przez środki czystości. W rezultacie ręce mogą ulec przesuszeniu. Z pomocą przyjdą im maseczki, które nawilżą skórę dłoni. Wśród różnych domowych specyfików do pielęgnacji rąk największą popularnością cieszą się domowe maseczki, okłady i kompresy. Bardzo szybko po ich zastosowaniu zobaczysz pierwsze efekty – delikatniejszą i nawilżoną skórę dłoni.
Jakie maseczki i inne zabiegi możesz wykonać na suche dłonie?
Zanim rozpoczniesz jakąkolwiek pielęgnację, najpierw wykonaj peeling, by wygładzić dłonie i usunąć martwy naskórek. Najprostszym rozwiązaniem będzie peeling domowej roboty. Wystarczy, że wymieszasz 2 łyżki cukru i 1 łyżkę oliwy i nałożysz powstałą miksturę na umyte dłonie. Peeling dłoni przeprowadzaj raz na dwa tygodnie.
Domowe maseczki na dłonie, mają działanie nawilżające, odżywcze i przywracające dłoniom młodszy wygląd. Najlepiej, jeśli zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzisz przed położeniem się spać, wtedy Twoje dłonie najlepiej na tym skorzystają. Wetrzyj w dłonie olej z awokado lub olej kokosowy, aby je nawilżyć, a następnie załóż bawełniane rękawiczki. Dzięki temu wzmocnisz terapeutyczne działanie olejów.
Możesz także zanurzyć dłonie w ziołowej albo herbacianej kąpieli. Doskonale do tego celu sprawdzi się zielona herbata w połączeniu z oliwą z oliwek. W takiej kąpieli mocz dłonie przez 5 minut. Następnie wetrzyj w nie pozostałość mieszanki, która na nich osiadła.
Bardzo dobrze w pielęgnacji dłoni sprawdzają się maseczki na bazie oliwy z oliwek, miodu, cytryny, mleka, jogurtu, a także maseczka z oleju kokosowego i innych olejów, np. oleju z awokado, oleju rycynowego.
Jak przygotować maseczkę na dłonie?
W domu z łatwością przygotujesz naturalne maseczki na dłonie. Składniki na pewno znajdziesz w swojej kuchni. Możesz przygotować maseczkę, która odmłodzi Twoje dłonie, zmiękczy ich skórę, nada im delikatność.
By zmiękczyć i odżywić skórę dłoni, możesz przygotować maseczkę na bazie oliwy z oliwek, miodu i żółtka. Wystarczy, że wymieszasz jedno żółtko z łyżką oliwy z oliwek i łyżką miodu i nałożysz na dłonie. Wszystkie te składniki zawierają dużo witaminy A i E. Mają też działanie odmładzające. Maseczkę zmyj po 30 minutach od nałożenia.
Możesz przygotować również maseczkę na bazie mleka i cytryny. Wyciśnij sok z połowy cytryny, dodaj do tego kilka łyżeczek mleka. Nałóż miksturę na dłonie i odczekaj kilkanaście minut do całkowitego wyschnięcia. Jeśli masz mocno popękaną skórę dłoni, możesz odczuwać nieprzyjemne szczypanie – to działanie soku z cytryny, dlatego lepiej nie stosuj tej maseczki na popękane dłonie.
Jeżeli masz przesuszoną skórę i szorstkie dłonie, możesz wykonać nawilżającą i ujędrniającą maseczkę z parafiny. Stosując regularnie taką maseczkę, możesz spowolnić procesy starzenia się skóry.
Jakie właściwości ma maseczka z parafiny i jak ją zrobić w domowych warunkach?
Sama parafina nie ma właściwości, które mogłyby nawilżyć czy odżywić Twoje dłonie. Jednak jeśli połączysz ją z ampułkami z witaminami, pomoże dużo szybciej zregenerować przesuszone dłonie.
Parafinę kosmetyczną kupisz w drogerii lub aptece. Po połączeniu z ampułkami pomoże Ci m.in.: zregenerować skórę, poprawić stan paznokci i skórek, zmiękczyć naskórek, zredukować zmarszczki i przebarwienia.
Najczęściej maseczkę parafinową wykonuje się w salonach kosmetycznych, możesz ją jednak z powodzeniem przygotować w domu. Wystarczy, że kupisz w drogerii parafinę, przygotujesz garnek do jej podgrzania, foliowe rękawiczki, ampułki witaminowe, krem do rąk i peeling.Zanim rozpoczniesz zabieg, wykonaj peeling dłoni. Nasmaruj je ampułką odżywczą z witaminami lub kremem do rąk. Następnie rozpuść parafinę w garnku. Parafina topi się w temperaturze od 45 do 50 stopni Celsjusza. Aby uniknąć poparzenia skóry, nie podgrzewaj parafiny do wyższej temperatury. Gdy górna warstwa parafiny zacznie krzepnąć, zanurz w niej ręce. Gdy zastygnie na Twoich dłoniach, zanurz je ponownie w płynnej parafinie. Powtórz tę czynność kilka razy. Następnie załóż na ręce woreczki foliowe, owiń je ręcznikiem i okryj czymś ciepłym. Po 20 minutach możesz zdjąć z dłoni woreczki foliowe razem z parafiną. Idealnie by było, gdyby po zabiegu nie trzeba było myć rąk przynajmniej przez godzinę. W ten sposób pozwolisz w pełni wchłonąć się substancjom odżywczym z witamin lub kremu. Jeśli Twoje dłonie są bardzo zniszczone, to możesz zabieg wykonywać raz w tygodniu. Kiedy ich stan ulegnie poprawie, możesz zmniejszyć częstotliwość zabiegu i przeprowadzać go raz miesiącu.
Niestety istnieją przeciwwskazania do tego, by stosować maseczkę z parafiny na dłonie. Nie stosuj jej, jeśli:
chorujesz na osteoporozę,
cierpisz na grzybicę skóry lub paznokci,
masz alergię na parafinę,
chorujesz na niewydolność krążenia,
masz na skórze egzemę – w tym przypadku lepiej zastosować inne, naturalne metody jej leczenia.
- M. Tyszko, Pielęgnacja naturalna, Natuli, 2020
- S. Tourles, Domowe receptury na naturalne kosmetyki, zielonysklep.com, 2016.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.