Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieRegeneracja i wellness 2 min.

Maseczki na przebarwienia – rodzaje, stosowanie, domowe przepisy

Marta Skrzypek21.01.2022Aktualizacja: 18.10.2023

Maseczki na przebarwienia to jeden ze sposobów na pozbycie się nieestetycznych plam. W drogeriach jest ich cała gama. Zawierają substancje depigmentujące, nawilżające i ściągające. Maseczkę walczącą z przebarwieniami na skórze możesz również zrobić w domu. Sprawdź, jakie składniki najlepiej zadziałają na wyrównanie kolorytu skóry.


maseczka-na-przebarwienia-z-kurkumy-ogorka-sody
pixabay

Polecane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
Spis treści
  1. Skąd się biorą przebarwienia na skórze?
  2. Domowa maseczka na przebarwienia
  3. Maseczka z ogórka
  4. Maseczka z kurkumy na przebarwienia
  5. Maseczka z sody
  6. Maseczka z cebuli
  7. Domowe maseczki na przebarwienia – jak je stosować?

Skąd się biorą przebarwienia na skórze?

Przebarwienia, szczególnie te na twarzy, wyglądają nieestetycznie i postarzają. Przyczyną powstawania plam na skórze jest nieprawidłowe funkcjonowanie komórek pigmentowych, zwanych melanocytami. Melanocyty produkują melaninę, czyli barwnik podskórny. Nierównomiernie nagromadzony, tworzy on wszelkiego rodzaju przebarwienia skórne, takie jak:

  • małe ciemne plamki, potocznie zwane piegami,

  • przebarwienia polekowe (w wyniku stosowania hormonów lub leków fotouczulających),

  • plamy słoneczne,

  • przebarwienia pozapalne (pozostałość po trądziku lub łuszczycy),

  • przebarwienia starcze,

  • melasmę, inaczej ostudę (ciąża, wahania hormonów, uwarunkowania genetyczne).

Czasami plamy na skórze pojawiają się w wyniku alergii na nowy kosmetyk lub proszek do prania. Niemniej większość z nich to przebarwienia posłoneczne, powstałe w wyniku niedostatecznej ochrony przed promieniami UV. Dzieje się tak najczęściej, gdy dojdzie do oparzeń słonecznych, w wyniku których zaczyna schodzić skóra. Nieodpowiednio pielęgnowana nie jest w stanie się zregenerować na poziomie komórkowym, co skutkuje pojawieniem się plam. Z tego względu należy chronić ciało przed słońcem: smaruj je kosmetykami z wysokim filtrem, zakładaj okulary przeciwsłoneczne, chroń głowę.

Domowa maseczka na przebarwienia

Nie dziwi fakt, że gdy pojawią się plamy, w szczególności w obrębie twarzy, szyi i dekoltu, chcesz się ich jak najszybciej pozbyć. Bardzo skutecznymi metodami są peelingi chemiczne na bazie kwasów, które poddają skórę procesom złuszczania i regeneracji włókien kolagenowych. Doskonałym sposobem na walkę z przebarwieniami są maseczki, które dobrze odżywiają skórę, nadają jej blasku i rozjaśniają nieestetyczne plamy. Na rynku dostępnych jest wiele maseczek depigmentujących, głównie na bazie alg, rumianku pospolitego, kwasu azelainowego lub ekstraktu z ogórka. Maseczkę na przebarwienia można również zrobić samemu w domu. Będzie równie skuteczna co drogeryjna: rozjaśni Twoją skórę i wyrówna koloryt.

Maseczka z ogórka

Ogórek jest warzywem, które doskonale chłodzi i odżywia cerę. Posiada w swoim składzie mnóstwo przeciwutleniaczy, a w szczególności witaminę A, C i luteinę. Doskonale chroni przed starzeniem się skóry, dlatego często wykorzystuje się go w kosmetykach typu anti-aging. W połączeniu z olejkiem rycynowym lub cytryną ma właściwości rozjaśniające i tonizujące. Oto szybki i prosty przepis na maseczkę rozjaśniającą:

  • zetrzyj ogórka na tarce,

  • dodaj łyżkę soku z cytryny i dwie łyżki jogurtu naturalnego (cytrynę możesz zastąpić łyżeczką olejku rycynowego,

  • nałóż maseczkę na twarz,

  • trzymaj przez 20 minut, po czym zmyj letnią wodą.

Maseczka z kurkumy na przebarwienia

Kurkuma jest składnikiem, który często dodaje się do produktów drogeryjnych przeznaczonych do twarzy i włosów. Maseczka z kurkumy idealnie wyrównuje koloryt skóry – stosowana systematycznie potrafi zwalczyć nieestetyczne przebarwienia. W dodatku działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, więc poradzi sobie z zaczerwieniami, poparzeniami, używana jest także jako domowa maseczka na przebarwienia po trądziku. Maź z kurkumą stosuje się również jako produkt przeciwstarzeniowy ze względu na zawartość wielu antyoksydantów. Jak zrobić maseczkę na przebarwienia z kurkumy w domu? Wystarczy wymieszać razem:

  • 2 łyżki miodu,

  • 1 łyżkę oliwy z oliwek,

  • 2 łyżki kurkumy i

  • 1 łyżkę cynamonu.

Maseczka z sody

Maseczka na przebarwienia z sody była używana przez starsze pokolenia, gdy na półkach sklepowych brakowało kosmetyków. Soda oczyszczona doskonale radzi sobie z cerą tłustą i łojotokową. Idealnie oczyszcza twarz z zaskórników, działa przeciwzapalnie i ściągająco. Pamiętaj jednak, aby uważać z tym produktem, ponieważ ma właściwości uczulające. Produkt z sody powinno się nakładać maksymalnie 2 razy w tygodniu. W połączeniu z sokiem z cytryny będzie to doskonała maseczka rozjaśniająca przebarwienia.

Maseczka z cebuli

Cebula od lat uważana jest za naturalny antybiotyk. Posiada mnóstwo witamin i minerałów, które działają bakteriobójczo, dzięki czemu pozwalają pozbyć się skutecznie wyprysków i zmian trądzikowych. Maseczka z cebuli świetnie odżywia skórę, wybiela, zmniejsza przebarwienia i odmładza cerę. Wystarczy zetrzeć cebulę na tarce i nałożyć na przebarwienia lub inne zmiany skórne. Jeśli nie odpowiada Ci zapach, dodaj twarogu lub jogurtu i kilka kropel olejku lawendowego.

Domowe maseczki na przebarwienia – jak je stosować?

Zarówno drogeryjne, jak i domowe preparaty na przebarwienia należy stosować minimum 3–4 miesiące, aby zauważyć pożądane efekty. Zanim zastosujesz którąkolwiek z maseczek, sprawdź, czy dany produkt nie uczula Twojej skóry. Jak to zrobić? Wystarczy nałożyć na skórę i odczekać kilka minut. Jeśli czujesz pieczenie i widzisz zaczerwienienie skóry – zaprzestań stosowania produktu i wybierz inny.Jak stosować maseczki na przebarwienia? Najlepiej przed nałożeniem zrobić peeling, aby złuszczyć martwy naskórek i przyspieszyć działanie substancji. Maseczkę nakłada się na twarz, omijając okolice oczu. Należy ją pozostawić na 20 minut, a na końcu spłukać całość letnią wodą. Stosuj 2–3 razy w tygodniu.

Źródła
  1. S. Tourles, Domowe receptury na naturalne kosmetyki, Zielone wydawnictwo, Kraków 2016.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.