Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieDiety 1 min.

Jak wygląda maślanka wiązkowa i jak ją odróżnić od opieńki miodowej?

Paulina Bulek30.03.2023Aktualizacja: 01.05.2023

Maślanka wiązkowa jest trującym grzybem, który rośnie powszechnie w lasach i parkach. Łatwo pomylić ją z opieńką miodową. Dlatego trzeba dobrze zapoznać się z charakterystyką obu grzybów, by nie przynieść trującego gatunku do domu.


maslanka-wiazkowa-jak-wyglada-czy-jest-jadalna
pixabay.com

Polecane

dieta-antycellulitowa-co-jesc-a-czego-lepiej-unikac
Odżywianie
2 min.
Dieta antycellulitowa - co jeść, a czego lepiej unikać?
30.07.2021
jakie-sa-efekty-spozywania-regularnych-posilkow
Odżywianie
1 min.
Poznaj efekty regularnego spożywania posiłków
25.05.2022
dieta-na-wrzody-zoladkowe-co-mozna-jesc
Odżywianie
1 min.
Poznaj zasady diety na wrzody żołądka. Co można jeść, a czego należy unikać?
10.05.2022
dieta-plynna-co-mozna-jesc-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Dieta płynna - co można jeść? Jakie daje efekty?
27.07.2021
Spis treści
  1. Jak wygląda maślanka wiązkowa i gdzie występuje?
  2. Jak maślanka wiązkowa wpływa na organizm człowieka?
  3. Jak odróżnić maślankę wiązkową od opieńki miodowej?

Jak wygląda maślanka wiązkowa i gdzie występuje?

Maślanka wiązkowa jest nazywana również maślanką jadowitą, opieńką trującą lub opieńką fałszywą. Należy do grzybów trujących tak jak olszówka czy strzępiak ceglasty.

Maślankę wiązkową można spotkać w polskich lasach od kwietnia do grudnia. Jest jednym z najbardziej pospolitych grzybów blaszkowych. Ma ostry, gorzki i nieprzyjemny smak, dzięki czemu bardzo rzadko dochodzi do zatruć nią. Można ją spotkać na całym świecie. Chętnie rośnie zarówno w górach, jak i na nizinach, nie tylko w lasach, ale nawet na obumarłych częściach drzew i krzewów, najczęściej w większych zbiorowiskach.

Maślanka wiązkowa ma nagi i gładki kapelusz w kolorze pomarańczowo-żółtym lub pomarańczowo-czerwono-brązowym o średnicy do 7 cm. Kapelusze młodych maślanek są półkoliste. Wraz ze wzrostem grzyba kapelusz zmienia się na wypukły, by w ostatniej fazie stać się płaskim z małym wybrzuszeniem.

Nóżka grzyba ma wysokość do 10 cm, a grubość najczęściej 0,7 cm. Na ogół jest ona nieco dłuższa od średnicy, jaką ma kapelusz. U młodych osobników jest pełna w środku, a wraz ze wzrostem grzyba staje się pusta. Jest koloru żółtawego z odcieniem zielonego. Na jej powierzchni można dostrzec brązowe włókienka. Jeśli zostanie uszkodzona, to nie zmieni koloru.

Blaszki maślanki wiązkowej są wąskie i gęsto ułożone. Młode grzyby mają zakryte blaszki pod cienką osłonką. Zmieniają one kolor wraz ze wzrostem grzyba – od słomkowo-żółtego przez zielony, ciemno-szaro-oliwkowy, brązowy do czarnego.

Miąższ maślanki wiązkowej jest jasnożółty, a tuż przy trzonie – brązowy. Ma ostry smak, bez sprecyzowanego zapachu.

Jak maślanka wiązkowa wpływa na organizm człowieka?

Maślanka wiązkowa jest grzybem trującym, ale nie prowadzi do aż tak wielkiego spustoszenia w organizmie człowieka, jak muchomor jadowity czy muchomor sromotnikowy. Najczęściej zatrucie przebiega dość szybko po spożyciu grzyba, ale też przemija, nie powodując większych szkód dla zdrowia.

W ciągu 3 godzin od chwili spożycia maślanki wiązkowej pojawiają się pierwsze objawy ze strony układu pokarmowego. Grzyb ten jest w stanie doprowadzić do zapalenia śluzówki układu trawiennego i zaburzyć trawienie. Do głównych objawów zatrucia maślanką wiązkową należą:

  • nudności i wymioty,

  • bóle brzucha,

  • wzdęcia,

  • biegunka.

Najczęściej objawy przemijają samoistnie po 2 dniach od spożycia grzyba i nie pozostawiają w organizmie żadnych niekorzystnych zmian dla zdrowia. Warto jednak każde zatrucie grzybami skonsultować z lekarzem i zasięgnąć jego porady odnośnie do przyjmowania leków i sposobu postępowania.

Maślanka wiązkowa była przebadana przez naukowców dość dobrze. Okazało się, że mimo trujących właściwości ma zastosowanie w medycynie. Z owocników grzyba można wyizolować związek chemiczny, który działa antybiotycznie i pomaga zwalczyć gronkowca złocistego. 

To nie koniec odkryć naukowych związanych z maślanką wiązkową. Naukowcy na bazie jej grzybni stworzyli substancje, które są w stanie hamować wzrastanie komórek wirusa polio.

Jak odróżnić maślankę wiązkową od opieńki miodowej?

Niedoświadczony grzybiarz może pomylić opieńkę miodową z maślanką wiązkową. Oba grzyby są do siebie podobne, ale można je odróżnić. Przede wszystkim maślanka wiązkowa ma specyficzny, nieprzyjemny smak i aromat. Dlatego mało kto skusi się na jej konsumpcję.

Kapelusz maślanki wiązkowej waha się w swojej kolorystyce od żółto-zielonego przez siarkowo-żółty. Ma jednolity kolor, który na samym szczycie może być rdzawy. Blaszki ciemnieją wraz z wiekiem grzyba od koloru jasnożółtego aż do czarnego. Natomiast opieńka miodowa ma kapelusz miodowo-brązowy, który pokryty jest drobniutkimi, ciemnobrązowymi łuskami. Blaszki tego grzyba również ciemnieją, ale od koloru białego do beżowego.

Źródła
  1. H.E. Laux, Grzyby jadalne oraz ich trujące sobowtóry, Oficyna Wydawnicza MULTICO, 1995.
  2. H.E. Laux, Atlas grzybów jadalnych i trujących, Wydawnictwo RM, 2014.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
przepisy-na-grzyby-marynowane-w-occie-smazone
Odżywianie
1 min.
Sposoby na potrawy z grzybów
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.