Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.

Medycyna alternatywna – leczenie niekonwencjonalne chorób i dolegliwości

Ewa Żuchowska30.07.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Medycyna alternatywna jest trochę jak naturalna. Ona także obejmuje wiele praktyk i technik, które nie zawsze są akceptowane w środowisku medycznym. Korzystając z metod leczenia niekonwencjonalnego, nie powinno się rezygnować z tradycyjnej terapii. Podpowiadamy, jakimi metodami posługuje się medycyna alternatywna.


medycyna-alternatywna-co-to-jest-jakie-ma-zalety
unsplash.com

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
Spis treści
  1. Co to jest medycyna alternatywna?
  2. Medycyna alternatywna i jej praktyki
  3. Akupunktura kontra akupresura
  4. Hipnoza i chromoterapia
  5. Homeopatia
  6. Chiropraktyka, bioenergoterapia, refleksologia

Co to jest medycyna alternatywna?

Wiele osób od lat zastanawia się, jak działa medycyna alternatywna i które techniki lecznicze można do niej zaliczyć. Otóż medycynę alternatywną trudno jednoznacznie określić, ponieważ obejmuje ona szereg praktyk i metod o rzekomym działaniu terapeutycznym. Nie każda z tych technik jest akceptowana w środowisku medycznym, a wręcz wiele określa się jako próby samoleczenia, niemające żadnego uzasadnienia co do skuteczności oraz niemożliwe do potwierdzenia badaniami.

Definicja medycyny alternatywnej głosi, że jest ona zbiorem działań, które mają na celu łagodzenie objawów wybranych schorzeń i poprawę samopoczucia chorego. Nie zawsze są to działanie stricte lecznicze, ponieważ szereg metod medycyny alternatywnej opiera się na oddziaływaniu na psychikę pacjenta, co ma zrodzić poczucie panowania nad chorobą i siłę do jej pokonania. Z tego też powodu nie są one tolerowane przez specjalistów od farmakoterapii, ani też nie są przez nich polecane. Specjaliści medycyny alternatywnej niejednokrotnie traktowani są jako znachorzy lub hochsztaplerzy, którzy bazują na ludzkim nieszczęściu i desperacji w poszukiwaniu nowych terapii, które mogą uratować im życie.

Medycyna alternatywna i jej praktyki

Korzystanie z metod alternatywnej medycyny jest osobistym wyborem chorego. Jednak wielu lekarzy przestrzega przed oddaniem się w ręce niesprawdzonych terapeutów i wręcz zakazuje rezygnacji z klasycznych terapii. Takie samo zdanie mają lekarze medycyny niekonwencjonalnej, którzy proszą pacjentów, aby dalej pozostali pod opieką faktycznych specjalistów, a metody samoleczenia traktowali wyłącznie jako wspomagające.

W medycynie alternatywnej jest tak wiele metod leczniczych, że trudno opisać każdą z nich z osobna. My jednak zadbamy o to, abyś dowiedział się nieco więcej o tych najważniejszych i najbardziej popularnych.

Medycyna alternatywna obejmuje m.in.:

  • akupunkturę,

  • akupresurę,

  • hipnozę,

  • chromoterapię,

  • refleksologię,

  • bioenergoterapię,

  • homeopatię,

  • chiropraktykę,

  • chelatację,

  • hydrokolonoterapię,

  • sylwoterapię,

  • ortopatię,

  • irydologię.

Do praktyk medycyny alternatywnej zalicza się też zabieg stawiania baniek, który niegdyś wykonywały nasze mamy i babcie. W niektórych krajach, także w Polsce, cieszy się on uznaniem do dziś.

Akupunktura kontra akupresura

Zarówno akupresura, jak i akupunktura wywodzą się z prastarej medycyny chińskiej i ze względu na pochodzenie oraz podobieństwo nazw są bardzo często ze sobą mylone. I choć akupresura stanowi nieco lżejszą wersję akupunktury, są to zupełnie odmienne metody lecznicze. Akupresura polega bowiem na uciskaniu lub ugniataniu poszczególnych obszarów na ciele człowieka. Jej koncepcja opiera się głównie na przepływie energii Yin i Yang, których zaburzenie według Chińczyków sprzyja stanom chorobowym. Założeniem jest stymulacja zakończeń nerwowych, które pobudzone, powinny wysyłać impulsy do chorego narządu i w ten sposób poprawiać jego funkcjonowanie.

Akupunktura różni się od akupresury założeniami. Jej zadaniem jest udrożnianie kanałów energetycznych i pobudzenie krążenia krwi poprzez stymulację określonych punktów na skórze lub w tkance podskórnej pacjenta. Stąd też do stymulacji potrzebne są ostro zakończone przedmioty. Tę funkcję pełnią obecnie metalowe i bardzo cienkie igły, którymi nakłuwa się ciało podczas zabiegu. Punkty akupunkturowe są z góry ustalone, a każdy z nich odpowiada za konkretny organ.

Metodami akupresury i akupunktury wspomaga się leczenie szeregu chorób. Służą one też do łagodzenia stresu, wzmożonego napięcia nerwowego, niwelowania bólu oraz do relaksu.

Hipnoza i chromoterapia

Nietypowymi metodami medycyny alternatywnej są hipnoza oraz chromoterapia, ponieważ nie oddziałują one bezpośrednio na ciało chorego, lecz na jego zmysły. Hipnoterapia jest bowiem techniką, która ma poszerzyć świadomość pacjenta i umożliwić mu odreagowanie złych emocji, a także pomóc w przeżyciu transformacji. Jest to nic innego jak rodzaj psychoterapii, w której pacjent pozostaje w pełnej świadomości, lecz jest ona nieco modyfikowana w trakcie trwania zabiegu. Efektem działania hipnozy ma być nabycie umiejętności do pogodzenia się z rzeczywistością, zaakceptowanie zmian w życiu oraz zmiana nastawienia i stanu psychicznego chorego. Zabieg hipnozy powinien przeprowadzać doświadczony psychoterapeuta.

Odmienną od hipnozy techniką jest chromoterapia, choć i ona działa bezpośrednio na zmysły pacjenta. Metoda polega na leczeniu kolorami, z których każdy ma inną częstotliwość drgań. Według chromoterapeutów wpływają one na samopoczucie i kondycję organów wewnętrznych. U osób zdrowych częstotliwość drgań jest stała, u chorych zaś – zmienna. Aby przywrócić ją do prawidłowego poziomu, stosuje się naświetlania różnymi barwami. Chory spożywa też kolorowe potrawy. Chromoterapia nie jest szczególnie akceptowana w środowisku medycznym. Uważa się, że nie powinna być traktowana jako metoda lecznicza, lecz wyłącznie jako terapia wspomagająca powrót do zdrowia.

Homeopatia

Homeopatia to także jedna z form medycyny alternatywnej. Polega na podawaniu leków, które mogą wywołać objawy choroby i jednocześnie je łagodzić. Homeopatię zapoczątkował Christian Friedrich Samuel Hahnemann – niemiecki lekarz, któremu nie podobały się tradycyjne metody leczenia. Wyznawał on zasadę, że schorzenia należy leczyć tym samym, co je wywołało. W ten sposób powstały leki homeopatyczne, złożone ze składników, które w dużych stężeniach powodują pogorszenie stanu zdrowia, w małych zaś dawkach łagodzą dokładnie takie same objawy. Hahnemann łączył leczenie preparatami homeopatycznymi z energią duchową. Uważał, że samo stosowanie medykamentów nie wystarczy do poprawy stanu zdrowia. Aby chory doszedł do siebie, powinien uwolnić energię duchową, która przywróci mu siły witalne. Inaczej jego organizm nie będzie gotowy do walki z chorobą.

Leki homeopatyczne są znane na całym świecie. W niektórych krajach, także i w Polsce, tworzy się specjalne apteki, które specjalizują się w wydawaniu wyłącznie tych preparatów. Stosują je zarówno dorośli, jak i dzieci. Są dostępne w postaci proszków, czopków, globulek dopochwowych, maści, granulek, nalewek oraz płynów do picia. Ich skład bazuje głównie na surowcach roślinnych oraz na wybranych pierwiastkach. Homeopatia w środowisku lekarskim nie jest uznaną metodą leczniczą.

Chiropraktyka, bioenergoterapia, refleksologia

Chiropraktyka i bioenergoterapia to dwie zupełnie różne praktyki medycyny alternatywnej, mimo że obie mają za zadanie łagodzić dolegliwości bólowe. Chiropraktyka opiera się bowiem o terapię manualną, bioenergoterapia z kolei o energię osoby przeprowadzającej zabieg. Jeśli chodzi o założenia, to chiropraktyka jest nimi bardzo zbliżona do akupresury i akupunktury, ponieważ chodzi tu o swobodny przepływ energii w impulsach nerwowych. W technice tej skupia się uwagę przede wszystkim na układzie kostno-szkieletowym, a zwłaszcza na kręgach, które poprzemieszczane, wywołują szereg dolegliwości. Po ich ustawieniu ból ustępuje. Znikają także inne przypadłości, np. migreny lub bóle oczu.

Alternatywną terapią manualną jest refleksologia. Polega ona jednak na masowaniu wybranych punktów na ciele człowieka, które specjaliści od tej techniki określają jako refleksy. Masaże obejmują stopy, dłonie, twarz oraz uszy. Jeden zabieg trwa około 30–45 minut i jest całkowicie bezpieczny. Niestety nie wykonuje się go u osób z infekcjami, zakażeniami grzybiczymi lub infekcjami przebiegającymi z gorączką.

Na innych założeniach oparta jest bioenergoterapia. Metoda była znana już w czasach starożytnych, a jej zadaniem było uleczenie człowieka, nie zaś wyłącznie zwalczenie jego chorób i dolegliwości. W bioenergoterapii wierzy się w istnienie tzw. układu energetycznego. Jest on podzielony na czakramy, aury i meridiany, a produkowana przez niego energia cały czas krąży w organizmie. Jeśli w głównym czakramie nagromadzi się negatywna energia, zaczynamy czuć się źle i natychmiast odczuwamy dolegliwości. Energia przekazywana przez bioenergoterapeutę ma pomóc w odzyskaniu równowagi w całym układzie.Jak widać, medycyna alternatywna obejmuje naprawdę szeroką gamę praktyk. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz skorzystać z jakiejś techniki, to nie rezygnuj z tradycyjnych form leczenia. Takie metody traktuje się wyłącznie jako wspomagające proces powrotu do zdrowia.

Źródła
  1. W. Giermaziak, I. Przyłuska, Medycyna naturalna dawniej i dziś, „Forum Bibliotek Medycznych” 2017, R. 10, nr 1 (19).
  2. A. Gregosiewicz, Homeopatia ponad prawem, „Służba Zdrowia” 2006 (55–58), s. 16–24.
Author Ewa Żuchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
fetysz-co-to-jest-jakie-sa-najpopularniejsze-rodzaje
Seks
1 min.
Co to jest fetysz i jakie są jego popularne rodzaje? Kim jest fetyszysta?
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.