Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Medycyna naturalna – kilka słów o życiu w harmonii z ciałem i duszą

Ewa Żuchowskalek. Agnieszka Widera30.07.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Medycyna naturalna obejmuje nietypowe metody, produkty i praktyki, które mają pomóc w poprawie ogólnego samopoczucia. Z ich pomocą można wspomóc terapię wielu chorób, a także złagodzić rozmaite dolegliwości. Wyjaśniamy, czym jest medycyna naturalna, jakimi metodami się posługuje i na które choroby one działają.


medycyna-naturalna-co-to-jest-na-co-pomaga
unsplash.com

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
Spis treści
  1. Medycyna naturalna – co to takiego?
  2. Popularne terapie klasycznej medycyny naturalnej
  3. Indyjska medycyna naturalna – życie w harmonii z ciałem i duszą
  4. Jak można rozpoznać chorobę za pomocą ajurwedy?
  5. Chińska medycyna naturalna
  6. Jakie choroby można leczyć za pomocą chińskiej medycyny naturalnej?

Medycyna naturalna – co to takiego?

Medycyna naturalna stanowi alternatywę dla tradycyjnych metod leczenia. Bardzo często nazywa się ją niekonwencjonalną, ponieważ stosowane metody dotyczą nie tylko sfery fizycznej, lecz także duchowej. W medycynie naturalnej te dwie sfery postrzega się jako jedną i nierozerwalną całość, a wszelkie zaburzenia traktuje jako pogarszające ogólny stan zdrowia. Metody stosowane w medycynie naturalnej skupiają się nie tylko na leczeniu istniejących już schorzeń. Ich istotą jest również zapobieganie występowaniu chorób w taki sposób, aby nie predysponowały one do rozwoju złego samopoczucia.

Naturalne metody terapeutyczne są znane na całym świecie. Najwięcej praktykowano ich w medycynie ludowej, kiedy medycyna naukowa nie była tak rozwinięta i dostępna jak dziś. Z niekonwencjonalnych metod korzystały nasze mamy i babcie.

Niektóre terapie budzą kontrowersje, ponieważ nie ma istotnych dowodów naukowych na ich korzystne działanie, a wręcz przeciwnie – bywają uważane za szkodliwe dla zdrowia. Mimo to popularność medycyny naturalnej nie maleje, a nawet stale zyskuje ona nowych zwolenników. Specjaliści zalecają jednak, aby leczenie niekonwencjonalne stosować razem z farmakologicznym. Dobrym przykładem na poparcie tej tezy jest leczenie naturalne miażdżycy, które może poprawić stan zdrowia pacjenta, tak że nie będzie on zobligowany do operacji chirurgicznej. Z drugiej jednak strony całkowite odstawienie leków grozi powikłaniami.

Popularne terapie klasycznej medycyny naturalnej

Typowa medycyna naturalna obejmuje szereg praktyk i terapii, które mogą poprawić stan naszego zdrowia.

  • Ziołolecznictwo – prym wiedzie w nim chińska medycyna naturalna. Lekarstwa z Chin to nie tylko zioła i przyprawy, lecz również rozmaite surowce pochodzenia zwierzęcego. Za ich pomocą łagodzi się dolegliwości towarzyszące wielu schorzeniom.

  • Aromaterapia – niekonwencjonalna metoda leczenia, polegająca na podawaniu olejków eterycznych. Jest sprawdzoną i skuteczną metodą np. na pasożyty, a szczególnie na naturalne leczenie owsików. Terapia tą metodą zakończy się sukcesem, jeśli będzie ona stosowana systematycznie.

  • Akupresura – bardzo często myli się ją z akupunkturą ze względu na podobieństwo nazw. Jest to jednak zupełnie odrębna metoda leczenia. W akupresurze dużą wagę przywiązuje się do ucisku określonych miejsc na ciele.

  • Akupunktura – terapia podobna do akupresury, lecz jej istotą jest wbijanie igieł w określone punkty na ciele człowieka. Metoda wywodzi się z Chin, ale jest znana i praktykowana na całym świecie.

  • Apiterapia – jej działanie lecznicze opiera się na podawaniu produktów pszczelich. Obecnie wraca do łask i zyskuje coraz większe grono sympatyków. Szczególną popularnością cieszą się miody, zwłaszcza miód faceliowy i miód z kwiatów czarnego bzu.

Metod medycyny naturalnej jest tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkich. Sporą popularnością cieszą się także homeopatia, refleksoterapia oraz stawianie baniek.

Indyjska medycyna naturalna – życie w harmonii z ciałem i duszą

Indyjską medycynę naturalną określa się mianem ajurwedy. Nazwa ta stanowi połączenie dwóch słów pochodzących z języka sanskryckiego: ajur, które dosłownie oznacza ‘życie’, oraz weda, tłumaczonego jako ‘nauka’, ‘wiedza’ lub ‘mądrość’. Ogólnie rzecz biorąc, ajurweda to dziedzina nauki o życiu i dokonywaniu mądrych wyborów. Medycyna indyjska powstała ponad 5000 lat temu i po dziś dzień stosuje się w domach jej ciekawe zasady. Nie jest ona stricte metodą leczenia, lecz stanem równowagi, który można osiągnąć dzięki wyzbyciu się złych nawyków i odpowiedniemu stylowi życia.

W ajurwedzie stawia się na edukację, która uświadamia nam stan naszego ducha. Koncepcja zakłada, że całe życie człowieka opiera się na energii i równowadze, zbudowanych z pięciu różnych żywiołów. Mowa oczywiście o ogniu, wodzie, ziemi, powietrzu oraz przestrzeni (eterze). Jeśli jeden element zostanie zakłócony, organizm człowieka zaczynają trawić choroby. Ajurweda zakłada też, że większość chorób ma podłoże psychosomatyczne, dlatego ciało powinno żyć w harmonii z duszą.

Jak można rozpoznać chorobę za pomocą ajurwedy?

Specjaliści od indyjskiej medycyny naturalnej nie zalecają leków. Obserwują wygląd poszczególnych fragmentów ciała człowieka i sposób poruszania się, rozmawiają z pacjentem o stanie jego umysłu i duszy. Istotnym elementem diagnostyki jest zapach, który sugeruje problemy z funkcjonowaniem konkretnych układów lub narządów, np.:

  • lekko zjełczały świadczy o problemach z woreczkiem żółciowym lub kłopotami z wątrobą,

  • zgniły – to niedomoga nerek bądź pęcherza moczowego,

  • cuchnący – to symptom chorób jelita grubego, oskrzeli lub płuc,

  • zapach spalenizny towarzyszy osobom mającym problemy z sercem, narządami intymnymi lub jelitem cienkim,

  • nietypowy aromat sugeruje problemy ze śledzioną lub zaburzenia ze strony żołądka.

Leczenie przebiega w specyficzny sposób. Początek terapii zakłada samopoznanie się, zmianę stylu odżywiania się, życia i poradzenie sobie z nawykami. Potem człowiek uczy się technik relaksacji, aby móc przywrócić zaburzoną harmonię. Kwintesencją indyjskiej medycyny naturalnej jest masaż. Dzięki takim praktykom można wyleczyć nawet egzemę. Leczenie naturalne odbywa się wtedy poprzez oddziaływanie na psychikę, ponieważ większość takich przypadłości ma podłoże stresowe.

Chińska medycyna naturalna

Chińska medycyna naturalna to coś zupełnie odmiennego od indyjskich terapii niekonwencjonalnych. Jej znakiem rozpoznawczym jest ziołolecznictwo, które w tym kraju zostało znacznie bardziej rozwinięte niż gdziekolwiek na świecie. Terapia surowcami roślinnymi stała się podstawą chińskiej medycyny ludowej i w ten sam sposób jest traktowana do dziś. Założeniem chińskiej medycyny naturalnej jest też zdrowe odżywianie się, ponieważ Chińczycy wierzą, iż granica pomiędzy ziołami i pokarmami jest niemal taka sama. Jedyna różnica to siła i efekty działania na człowieka.

Leczenie surowcami roślinnymi postrzega się w Chinach inaczej niż w Polsce. Bazę leczniczą stanowią nie tylko zioła o właściwościach terapeutycznych. W zestawach leczniczych znajdują się też przyprawy i surowce pochodzenia zwierzęcego, które mają bardzo korzystny wpływ na organizm. Różnego rodzaju mieszanki, herbaty oraz tabletki ziołowe są w Chinach na porządku dziennym. Istotną rolę odgrywa temperatura ziół, ich zapach oraz sposób przyrządzania. Biblią zielarską jest księga Kanon Materia Medica. Zawarto w niej także zasady teorii przenikania yin i yang, które mówią o zachowaniu równowagi pomiędzy dwoma materiami – zimnem i ciepłem.

W chińskiej medycynie naturalnej rządzi też akupunktura. Ta niekonwencjonalna metoda leczenia opiera się na znajomości czułych i mających znaczenie dla zdrowia punktów na ciele człowieka. Chińscy specjaliści od akupunktury są w posiadaniu specjalnych map, które informują o tym, jakie punkty dbają o prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych narządów. Wbijanie igieł w te miejsca wpływa na zmianę przepływu energii, co łagodzi symptomy chorób i zmniejsza uciążliwe dolegliwości.

Jakie choroby można leczyć za pomocą chińskiej medycyny naturalnej?

Chińską medycyną naturalną można leczyć niezliczoną liczbę chorób. Przykładowo zioła sprawdzają się przy leczeniu naturalnym nadciśnienia. Należy jednak traktować je wspomagająco i nie rezygnować z terapii farmakologicznej! Brak leków mógłby skutkować pogorszeniem się stanu zdrowia. Surowce roślinne sprawdzają się także przy chorobach układu oddechowego, sercowo-naczyniowego oraz pokarmowego. Niektóre mieszanki są skuteczne w łagodzeniu objawów ze strony wrzodów żołądka. Leczenie naturalne też jest w tym przypadku jedynie wspomagające. Co ciekawe, zioła wykorzystuje się również w stomatologii, np. w leczeniu naturalnym paradontozy zalecane jest systematyczne picie naparów hamujących rozwój tej choroby.

Akupunktura z kolei to dobre rozwiązanie dla osób zmagających się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, głowy, mięśni czy stawów. Wspomaga się nią także terapię migren i naturalne leczenie zatok. Bywa pomocna w walce z nałogami, np. z paleniem tytoniu.

Źródła
  1. E. Krajewska-Kułak i in., Holistyczny wymiar współczesnej medycyny, t. 1, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Wydział Nauk o Zdrowiu, Białystok 2015.
  2. W. Giermaziak, I. Przyłuska, Medycyna naturalna dawniej i dziś, Forum Bibl. Med. 2017 R. 10, nr 1 (19).
Author Ewa Żuchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.