Kiedy i na co warto się zaszczepić przed podróżą?
Gdy wybierasz się w podróż zagraniczną, zwłaszcza do krajów tropikalnych, pamiętaj, aby przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem medycyny podróży. Dzięki temu dowiesz się, jak przygotować się do podróży i jakie szczepionki przyjąć, aby cieszyć się zdrowymi i udanymi wakacjami. Zobacz, co jeszcze należy wiedzieć przed podróżą.
Polecane
Czym jest medycyna podróży?
Marzą Ci się wakacje za granicą z całą rodziną, najlepiej w jakimś egzotycznym kraju? Plecak spakowany, bilet kupiony, można rozpoczynać podróż. Ale czy na pewno? Pamiętaj, że przed wyjazdem za granicę, zwłaszcza do egzotycznych krajów,warto skorzystać z medycyny podróży. To dział medycyny zajmujący się profilaktyką chorób, których można się nabawić za granicą, zwłaszcza w krajach tropikalnych. Zajmuje się nią lekarz medycyny podróży. Wybierz się do niego przed każdą wycieczką egzotyczną. Lekarz powie Ci m.in.:
jak zabezpieczyć się przed chorobami tropikalnymi,
jak przygotować się do podróży pod kątem medycznym,
jakie skompletować apteczkę,
jakie choroby mogą Cię spotkać,
jaka jest lista szczepień obowiązkowych i zalecanych przed wyjazdem,
co robić, jeśli po powrocie wystąpią objawy choroby.
Zakwalifikuje Cię również do szczepień.
Pamiętaj, że każdy wyjazd do egzotycznego kraju, nawet tak popularnego jak Egipt czy Tunezja, naraża Cię i Twoją rodzinę na szereg chorób i nieprzyjemnych dolegliwości. Warto więc zrobić wszystko, aby niespodziewane schorzenie nie popsuło Wam wakacji.
Dlaczego warto odwiedzić lekarza przed podróżą?
Często wyjeżdżając na egzotyczne wakacje, nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń zdrowotnych, jakie mogą nas spotkać i nie przygotowujemy się pod kątem medycznym. To duży błąd. Nieznane kraje to też nieznane choroby nie występujące w naszym klimacie i na naszej szerokości geograficznej. Występują tam też inne bakterie, do których nasze jelita nie są przyzwyczajone. Stąd bierze się np. popularna w Egipcie zemsta faraona, czyli problemy żołądkowo-jelitowe objawiające się skurczami i bólami brzucha oraz biegunką. Dolegliwości bakteryjne spowodowane są zazwyczaj piciem zanieczyszczonej wody z kranu. Wyzwaniem dla Twoich jelit i żołądka jest także inny rodzaj posiłków.
To, jakie nieprzyjemne dolegliwości mogą Cię spotkać na urlopie, zależy od kraju, do którego się wybierasz. Egzotyczne choroby można podzielić na schorzenia:
przenoszone drogą pokarmową (m.in. WZW lub dur brzuszny),
odzwierzęce (np. wścieklizna),
przenoszone przez owady (np. malaria),
przenoszone poprzez kontakt z wydzielinami (np. WZW B i C).
Pamiętaj, że to tylko niektóre choroby, warto więc przed podróżą upewnić się, jakie zagrożenie jest w konkretnym kraju.
Każda podróż, niezależnie od kierunku, może doprowadzić do infekcji lub złego samopoczucia – lotniska i dworce są skupiskiem wirusów i bakterii. Przed urlopem chcemy też zamknąć sprawy służbowe, przez co pracujemy więcej i więcej się stresujemy, a to odbija się na zdrowiu. Medycyna podróży pozwoli więc holistycznie zadbać o stan zdrowia i samopoczucie przed, w trakcie i po podróży.
Jakie szczepienia przed podróżą?
Przed każdą egzotyczna podróżą sprawdź, jakie szczepienia są obowiązkowe, a jakie zalecane. Listę szczepień znajdziesz na stronie Ministerstwa Zdrowia. Jeżeli nie będziesz mieć przy sobie dowodu na wykonanie szczepienia, może Cię spotkać odmowa pozwolenia na wjazd, przymusowe szczepienie na granicy lub kwarantanna na własny koszt.
Na podstawie międzynarodowych przepisów w tym momencie obowiązkowe jest jedynie szczepienie przeciwko żółtej febrze. Należy je wykonać przed wizytą Afryce i Ameryce Południowej. Niektóre kraje wymagają także innych obowiązkowych szczepień na podstawie własnego prawa wizowego. Arabia Saudyjska na przykład żąda szczepienia przeciw meningokokom.
Poza szczepieniami obowiązkowymi są też zalecane. Należą do nich szczepienia przeciwko:
wściekliźnie,
błonicy,
durowi brzusznemu,
wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B,
tężcowi,
meningokokom,
kleszczowemu i japońskiemu zapaleniu mózgu,
poliomyelitis (choroba Heinego-Medina).
Wykaz punktów, w których zaszczepisz się przed wyjazdem, znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odpowiednią placówkę pomoże Ci wybrać lekarz medycyny podróży.
Kto, dlaczego i kiedy powinien zaszczepić się przed podróżą?
Odpowiedź jest prosta – każdy, kto wybiera się w zagraniczną podróż, niezależnie od płci i wieku. Choroby zakaźne dzieci i dorosłych atakują w taki sam sposób i mogą powodować poważne powikłania zdrowotne, a nawet śmierć. Mogą się także przyczynić do rozprzestrzenienia epidemii.
O kwalifikacji do szczepień za każdym razem decyduje lekarz. Na wizytę do lekarza medycyny podróży najlepiej umówić się na 2 miesiące przed planowanym urlopem. Przez ten okres będziesz mieć czas aby zastosować zalecenia lekarskie, skompletować apteczkę i wykonać szczepienia. Pamiętaj, aby podczas wizyty poinformować lekarza o trasie i terminie wyjazdu, celu podróży, rodzaju wypoczynku (wypoczynek w hotelu czy aktywne zwiedzanie), przebytych chorobach, lekach przyjmowanych na stałe, wcześniejszych szczepieniach tropikalnych, alergiach bądź ewentualnej ciąży.
Jak uniknąć choroby w podróży?
Aby urlop spędzić komfortowo i zminimalizować ryzyko dolegliwość, bezwzględnie pamiętaj, aby dbać o higienę. Unikaj wody z kranu, miej przy sobie zawsze wodę butelkowaną. Owoce i warzywa myj w przegotowanej wodzie. Powoli przyzwyczajaj swój żołądek do egzotycznych potraw, staraj się jeść lekkostrawnie. Nie nadużywaj alkoholu i unikaj kontaktów seksualnych bez prezerwatywy. Inne środki antykoncepcyjne, choć chronią przed ciążą, nie zabezpieczą Cię przed chorobami. Pamiętaj, że na niektóre choroby, np. malarię, nie ma szczepionki. Są natomiast lekarstwa przeciwmalaryczne działające profilaktycznie. Warto się w nie zaopatrzyć na wyjazd.
- K. Korzeniewski, Medycyna podróży: 2021-2022, Travel Medicine, Gdynia 2021.
- K. Simon, J. Janocha – Litwin, Medycyna podróży w teorii i praktyce, Wrocławskie Wydawnictwo Naukowe Atla 2, Wrocław 2019.
- K. Korzeniowski, Medycyna podróży: kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
- E. Bernatowska, Szczepienia ochronne: obowiązkowe i zalecane od A do Z, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021.
- H. Błaszczyk, Szczepienia ochronne w praktyce lekarza rodzinnego, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.