Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Czym jest medytacja w ruchu i jakie daje korzyści?

Paulina Bulek21.02.2023Aktualizacja: 28.02.2024

Bardzo ważne jest to, by dbać zarówno o ciało, jak i o ducha. W dzisiejszych niezwykle zabieganych czasach często trudno jest znaleźć przestrzeń i czas na obie te aktywności. Poprzez uprawianie sportu można dbać o ciało. Natomiast poprzez medytację w ruchu można połączyć dbanie o jedno i drugie.


medytacja-w-ruchu-co-to-jest-na-czym-polega
pixabay.com

Polecane

jakie-sa-typy-osobowosci-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są typy osobowości? Co warto o nich wiedzieć?
30.07.2021
komunikacja-interpersonalna-co-jest-techniki
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym jest komunikacja interpersonalna?
19.01.2023
introwertyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakterystyczne
Zdrowie psychiczne
1 min.
Introwertyk - kto to jest? Jakie ma cechy charakterystyczne?
28.10.2021
metdytacja-na-lezaco-czy-to-odpowiednia-pozycja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jaka pozycja jest odpowiednia do medytacji? Czy można medytować na leżąco?
03.06.2022
Spis treści
  1. Co to jest medytacja w ruchu?
  2. Jakie są zasady medytacji w ruchu?
  3. Jakie są korzyści medytacji w ruchu?
  4. Jak zacząć medytować w ruchu?

Co to jest medytacja w ruchu?

Medytacja w ruchu jest bardziej zaawansowaną odmianą swojego tradycyjnego odpowiednika. Zanim określimy, czym ona jest, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest medytacja?

Medytacja jest najczęściej kojarzona z pozostawaniem w bezruchu, przyjmowaniem konkretnej pozycji i wyciszeniem umysłu. Podczas niej można świadomie koncentrować się na jednej rzeczy albo oczyścić umysł i starać się pozbyć z niego wszystkich rozpraszających myśli. Nie jest to łatwe zadanie i wymaga pewnego treningu, by móc je wykonać. Okazuje się jednak, że medytować można na różne sposoby, a jednym z nich jest medytacja w ruchu. Pozwala zadbać zarówno o ciało, jak i o umysł, które są ze sobą połączone.

Medytować w ruchu można poprzez bieganie, chodzenie, taniec czy ćwiczenie jogi. Jest to trudniejsza forma medytacji. Wymaga tego, by umysł potrafił skoncentrować się na ruchu i obecności w ciele tu i teraz.

Jakie są zasady medytacji w ruchu?

Kiedy rozpoczyna się przygodę z medytacją w ruchu, niezwykle ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca, gdzie nie będzie rozpraszaczy, np. innych ludzi, ruchu ulicznego itp. Dzięki temu będzie dużo łatwiej skupić się na własnym ciele, a także na doświadczaniu bodźców płynących z otoczenia. Trzeba nauczyć się odczuwać własny oddech w ruchu, a także temperaturę otoczenia – zimne powiewy wiatru czy ciepłe promienie słońca.

Trzeba też zdobyć świadomość swojego ciała. Odczuć to, jak stopy dotykają podłoża, jak rozkłada się ciężar całego ciała. Poczuć pracę mięśni, to jak się napinają i rozluźniają. Starać się zsynchronizować oddech z poruszającym się ciałem.

Istotne jest skoncentrowanie się na byciu tu i teraz oraz odrzucenie myślenia o problemach i frapujących sprawach codzienności. Ma liczyć się oddech, obecność w ciele i harmonia ruchów. Znaczenie ma także systematyczne wykonywanie medytacji w ruchu, tak by odnieść jak najwięcej korzyści z niej płynących.

Medytacja w ruchu jest nieco trudniejsza od jej tradycyjnej formy w bezruchu, do której zalicza się na przykład medytacja na leżąco. W medytacji w ruchu trudniej jest się odizolować. Dodatkowo dochodzą rozpraszające dźwięki i bodźce, które płyną z otoczenia. Istnieją różne sposoby na wyciszenie się, a medytacja jest jednym z nich.

Jakie są korzyści medytacji w ruchu?

Medytacja w ruchu ma wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Dzięki niej zmniejsza się poziom stresu i oczyszcza się umysł. Poprawia się koncentracja, zwiększają się zdolności poznawcze. Człowiek ma więcej pozytywnych myśli i wyzbywa się tych negatywnych. Pamięć staje się dużo lepsza. Poprawia się także samoświadomość. Medytacja na sen to także korzystne rozwiązanie. Pomaga w walce z bezsennością. Dzięki medytacji w ruchu łatwiej jest też pokonać depresję i zaburzenia lękowe. Technika ta obniża ciśnienie krwi i poprawia jej cyrkulację.

Medytacja w ruchu, tak jak i inne techniki medytacji, działa na organizm relaksująco i uspokajająco. Sam ruch, w którym odbywa się medytacja, ma wiele prozdrowotnych korzyści dla organizmu. Sprzyja poprawie ogólnej sprawności. Dotlenia mózg, a także zmniejsza ból mięśni i stawów. Medytacja w ruchu, szczególnie ta odbywająca się na świeżym powietrzu, poprawia odporność organizmu i samopoczucie oraz działa energetyzująco.

Jak zacząć medytować w ruchu?

Medytacja w ruchu wymaga od osoby praktykującej ją czasu i przestrzeni. Przed wybraniem się na medytacyjny spacer warto zapewnić sobie wystarczająco dużo czasu i upewnić się, że nikt nie będzie nam przeszkadzać. Dobrze jest zostawić telefon w domu albo wyciszyć go całkowicie, by móc skoncentrować się na medytacji i byciu tu i teraz. Na początku warto wybrać spokojne miejsce, z dala od miejskiego zgiełku i innych ludzi. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku: las, cichy zakątek parku, polana, kwiecista łąka, plaża w godzinach wczesnoporannych czy spokojny górski szlak. Najważniejsze jest to, by nie być rozpraszanym przez bodźce zewnętrzne.

Bardzo ważne jest pozostawanie w pełnym skupieniu i koncentracji. Nie tylko trzeba być świadomym swojej obecności w ciele tu i teraz, ale również czuć, jakie zmiany w nim zachodzą: jak poruszają się mięśnie, jak zmienia się oddech, jaka jest tekstura podłoża, jaka jest temperatura otoczenia.

Największe korzyści przynosi medytacja w ruchu wykonywana regularnie. Można wtedy na spokojnie odciąć się od domowych obowiązków i problemów, z jakimi zmagamy się na co dzień. Daje to przestrzeń na wyciszenie się i możliwość zdystansowania się do wszystkiego oraz spojrzenie na życie z zupełnie innej perspektywy

Źródła
  1. T. Doktór, Taiji Medytacja w ruchu, Pusty Obłok, 1988.
  2. F. Moshe, Świadomość poprzez ruch, Virgo, 2012.
  3. D. Mrówka, Medytacja dla zabieganych. Jak w 8 tygodni zmienić swoje życie, Sensus, 2019.
  4. D. Mrówka, Odczarować medytację, Sensus, 2018.
  5. Osho, Techniki medytacji, Wydawnictwo Kos, 2004.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zespol-aspergera-u-doroslych-objay-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zespół Aspergera u dorosłych – jakie są jego objawy i leczenie?
29.07.2022
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
hejt-czym-jest-jak-sobie-z-nim-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hejt – czym jest i jakie ma konsekwencje? Jak sobie radzić z hejtem?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.