Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.

Melisa na bezsenność i inne dolegliwości

Agata Oleszkiewicz17.09.2021Aktualizacja: 17.09.2021

Wspomaganie dobrego snu to tylko jedna z wielu możliwości leczniczych melisy. Herbatę z liści tej rośliny możesz parzyć też na poprawę trawienia, łagodzenie dolegliwości miesiączkowych czy mdłości w ciąży. Równie cenne są napary z rumianku, który jest bogaty w olejki eteryczne o szerokim zastosowaniu.


Melisa znana jest z działania uspokajającego, jednak ma również wiele innych dobroczynnych właściwości. Ponadto ceniona jest za orzeźwiający, lekki smak, dlatego bywa stosowana w kuchni. Poznaj zalety melisy lekarskiej i zaparzaj napary z jej liści regularnie!

melisa-na-sen-czy-pomaga-na-bezsennosc
pexels.com

Polecane

lek-przed-ptakami-awizofobia-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Zdrowie psychiczne
2 min.
Lęk przed ptakami (awizofobia) - jakie są przyczyny i objawy?
30.07.2021
hipnoza-co-to-jest-jak-dziala-jakie-sa-techniki
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hipnoza - co to jest? Jak działa? Jakie są techniki?
30.07.2021
natrectwo-co-to-jest-jak-sobie-radzic-jak-leczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak zdiagnozować natręctwo myśli? Czy istnieją metody leczenia?
19.05.2021
talassofobia-co-to-jest-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Co to jest talassofobia? Jak rozpoznać jej główne objawy?
30.05.2022
Spis treści
  1. Czy melisa pomaga na sen?
  2. Inne właściwości melisy
  3. Co jest lepsze na sen – rumianek czy melisa?

Czy melisa pomaga na sen?

Melisa należy do powszechnie znanych, cenionych i naturalnych środków uspokajających oraz rozluźniających. Jej liście są źródłem olejku eterycznego, w którego skład wchodzą liczne organiczne związki chemiczne o silnych właściwościach zapachowych, smakowych i leczniczych. Substancje czynne występujące w melisie wykazują szczególne działanie wyciszające na ośrodkowy układ nerwowy i w związku z tym stosowane są w różnych stanach pobudzenia, lęku, stresu, przewlekłego zmęczenia, zdenerwowania i bezsenności, powstałej na tle nerwowym. Melisa pozwala zredukować uczucie niepokoju. Jest pomocna w nerwicach wegetatywnych, zwanych też somatycznymi. Łagodzi bowiem bóle głowy i brzucha. Działa relaksująco, a wspierając dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne, pozwala się odprężyć i zasnąć. Herbata z melisy wypita przed snem działa łagodnie, nie uzależnia i nie powoduje efektów ubocznych następnego dnia. Ponadto jest bezpieczna w ciąży i podczas laktacji.

Aby cieszyć się dobroczynnymi właściwościami melisy, musisz ją we właściwy sposób zaparzyć. Kupując w aptece lub w punktach aptecznych jej susz, zwróć uwagę na jakość liści i skład. Niektóre produkty zawierają też inne zioła na nerwicę. Jeśli chcesz w pełni korzystać z właściwości melisy, wybieraj herbaty liściaste; unikaj torebek. Przygotowanie naparu jest bardzo proste. Wystarczy zalać susz gorącą, ale nie wrzącą, wodą i parzyć pod przykryciem około 10 minut. Jego naturalny, ziołowo-cytrynowy smak możesz lekko złagodzić łyżką miodu. Pij melisę na ciepło lub zimno nawet 2–3 razy w ciągu dnia. Co istotne, herbatka z melisy może być pita przez dzieci.

Inne właściwości melisy

Melisa ma wiele innych dobroczynnych właściwości. Związki zawarte w jej olejku eterycznym korzystnie oddziałują na układ trawienny. Regularnie pite napary z melisy zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i żółci, co ułatwia trawienie i pobudza apetyt. Ponadto herbata działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, co sprzyja łagodnemu pozbywaniu się nagromadzonych gazów. Wywar z liści poprawia także gospodarkę lipidową, redukując wysoki poziom „złego” cholesterolu. Cofa zmiany degeneracyjne w tkance wątroby i przyspiesza jej regenerację, co może zapobiegać zmianom miażdżycowym czy stłuszczeniu wątroby. Melisę zaleca się po tłustych i ciężkostrawnych posiłkach, ale także dla złagodzenia kolki. Zastanawiasz się, jak działa melisa na inne równie nieprzyjemne co pobudzenie nerwowe i niestrawność dolegliwości? Okazuje się, że melisę można stosować jako środek łagodzący bóle menstruacyjne, a także przyspieszający gojenie się opryszczki czy innych infekcji wirusowych i bakteryjnych, powodujących np. zapalenie dziąseł czy chorobę wrzodową żołądka. Ziele korzystnie wpływa na aktywność antytyreotropową (anty-TPO), regulując funkcjonowanie tarczycy i działanie jej hormonów. Z kolei melisa w formie kompresów łagodzi ukąszenia komarów czy użądlenia pszczół i innych owadów.

Melisa dobrze sprawdza się w zabiegach pielęgnacyjnych i kosmetycznych, m.in. na przetłuszczające się włosy czy stany zapalne skóry głowy. Ekstrakty z melisy nierzadko stanowią składnik szamponów do włosów, płynów do kąpieli i kremów nawilżających do cery wrażliwej. Jej olejki eteryczne możesz stosować też w aromaterapii i do masażu.

Co jest lepsze na sen – rumianek czy melisa?

W ziołolecznictwie największe znaczenie mają koszyczki, a nie liście rumianku. Lista korzyści zdrowotnych, wynikających z zawartych w roślinie olejków eterycznych oraz z innych cennych związków organicznych, jest bogata i różnorodna. Rumianek działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, rozkurczowo, antyoksydacyjnie i regenerująco, dlatego stosowany jest w leczeniu wielu chorób układu pokarmowego i oddechowego czy zaburzeń na tle dermatologicznym. Rumianek wykazuje także łagodne działanie uspokajające. Możesz go pić w stanach napięcia emocjonalnego i stresu dla rozluźnienia i odprężenia. Jeśli chodzi o rumianek, właściwości tej rośliny wspomagają także zasypianie. To dobra alternatywa, jeśli nie masz w kuchni melisy lub nie przypadły ci do gustu jej walory smakowe. Ze względu na zbliżone właściwości antystresowe i uspokajające możesz także pić herbaty z obu ziół zamiennie, a nawet parzyć liście melisy z koszyczkami rumianku jednocześnie.

Źródła
  1. Grys A., Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, „Postępy fitoterapii” 214(2).
  2. Zielińska-Pisklak M., Rumianek lekarski – dlaczego warto mieć go w domowej apteczce, „Lek w Polsce” 9(23).
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zespol-aspergera-u-doroslych-objay-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zespół Aspergera u dorosłych – jakie są jego objawy i leczenie?
29.07.2022
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
hejt-czym-jest-jak-sobie-z-nim-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hejt – czym jest i jakie ma konsekwencje? Jak sobie radzić z hejtem?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.