account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co to jest menopauza? Jak poradzić sobie z jej objawami?

Angelika Janowiczlek. Agnieszka Widera31.10.2021Aktualizacja: 29.09.2022

Menopauza jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety, związanym z wygasaniem czynności jajników i licznymi zmianami hormonalnymi. W związku z tym mogą pojawić się nieprzyjemne objawy: uderzenia gorąca, wzrost masy ciała, wzmożona potliwość, wahania nastroju. Zobacz, jak sobie z nimi poradzić.


Naturalne procesy starzenia się organizmu są nieodwracalne. Nie można ich także zatrzymać. Dlatego nie istnieje żadne leczenie menopauzy. Wszystkie działania mają na celu złagodzenie dolegliwości, które towarzyszą przekwitaniu i powodują obniżenie jakości życia.

menopauza-jakie-sa-objawy-przekwitania-ile-trwa
pixabay.com

Polecane

imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
sluz-w-ciazy-jaki-ma-kolor-jak-wyglada
Zdrowie
1 min.
Śluz w ciąży – jak wygląda fizjologiczna wydzielina z pochwy, a kiedy powinna niepokoić?
10.05.2022
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
brzuch-po-ciazy-jak-wyglada-jak-go-zgubic
Zdrowie
2 min.
Brzuch po ciąży - jak wygląda? Jak go zgubić?
30.10.2021
Spis treści
  1. Czym jest menopauza?
  2. W jakim wieku zaczyna się menopauza?
  3. Jakie są objawy menopauzy?
  4. Przedwczesna menopauza
  5. Jak złagodzić objawy menopauzy?

Czym jest menopauza?

Menopauza oznacza ostatnią miesiączkę, po której przez 12 kolejnych miesięcy nie pojawiło się krwawienie. Brak menstruacji jest spowodowany naturalnymi procesami starzenia się organizmu, a nie zmianami patologicznymi (chorobowymi). Jej przyczyną jest wygaśnięcie czynności jajników, a tym samym spadek stężenia hormonów płciowych. Po tym czasie kobieta jest już niezdolna do zajścia w ciążę. Menopauza to naturalny etap w życiu.

Bardzo często określenie „menopauza” jest stosowane w odniesieniu do całego okresu przekwitania, czyli zmian w organizmie kobiety, które zaczynają się już na kilka lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki i po nim. Prawidłowo dzieli się ją na:

  • premenopauzę - to kilkanaście lat przed pojawieniem się menopauzy (można spotkać się także z definicją, że jest to cały czas od pierwszej do ostatniej miesiączki),

  • perimenopauzę - to kilka lat przed ostatnią miesiączką (od wystąpienia nieregularnych cykli miesiączkowych) i 12 miesięcy po ostatnim krwawieniu,

  • postmenopauzę - cały okres po menopauzie.

Datę wystąpienia menopauzy ustala się wstecz. Tak długi okres (12 miesięcy) do ustalenia, że cykl menstruacyjny faktycznie ustał, jest potrzebny ze względu na nieregularne miesiączkowanie, które często obserwuje się u kobiet po 45. roku życia.

Polecamy

jakie-badania-hormonalne-moze-zlecic-ginekolog
Zdrowie

Jakie badania hormonalne może zlecić ginekolog?

Wizyta u ginekologa kojarzy się przede wszystkim z cytologią, USG, badaniem piersi albo prowadzeniem ciąży. Jednak w kompetencjach lekarza tej specjalizacji leży także leczenie niektórych zaburzeń hormonalnych. Dziedziną medycyny, zajmującą się badaniem hormonów jest przede wszystkim endokrynologia, ale narządy płciowe, którymi zajmuje się ginekologia, również odgrywają istotną rolę w produkcji hormonów. Zastanawiasz się nad tym, jakie badania hormonalne może zlecić ci ginekolog w czasie wizyty? Przeczytaj artykuł.

Redakcja30.11.2021

W jakim wieku zaczyna się menopauza?

Zapewne nurtuje cię kwestia, w jakim wieku zaczyna się menopauza. Ostatnią miesiączkę najczęściej stwierdza się u kobiet, które mają między 45 a 55 lat. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że procesy, które prowadzą do ustania cyklu miesiączkowego, mogą rozpocząć się nawet 6 lat wcześniej.

Pamiętaj, że płodność kobiety zmniejsza się wraz z wiekiem. Już po 35. roku życia zmienia się poziom hormonów płciowych. Dodatkowo maleje liczba pęcherzyków jajnikowych, z których powstają komórki jajowe. Tym samym nie wszystkie cykle są owulacyjne (szacuje się, że w wieku 35 lat to 50%, a w 45. roku życia - zaledwie 5%).

Jakie są objawy menopauzy?

Objawem menopauzy jest brak miesiączki przez 12 miesięcy. W okresach perimenopauzy i postmenopauzy mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości. Część z nich istotnie wpływa na jakość życia i codzienne funkcjonowanie.

Objawy menopauzy (w potocznym jej rozumieniu jako całego okresu przekwitania) to:

  • uderzenia gorąca,

  • nieregularne miesiączki lub skrócenie czasu krwawienia,

  • zlewne poty (szczególnie w nocy),

  • zaburzenia snu,

  • zawroty i bóle głowy,

  • pogorszenie pamięci i problemy z koncentracją,

  • kołatanie serca,

  • osłabienie,

  • bóle mięśni i stawów,

  • rozdrażnienie i nerwowość,

  • wahania nastroju,

  • trudności w radzeniu sobie ze stresem,

  • depresja,

  • suchość pochwy,

  • nietrzymanie moczu,

  • zwiększona podatność na infekcje układu moczowo-płciowego,

  • zaburzenia libido,

  • ból podczas stosunku,

  • pogorszenie się kondycji skóry i włosów,

  • przyrost masy ciała.

Jednym z problemów, z którym zmagają się kobiety po menopauzie, jest osteoporoza pomenopauzalna. To zmniejszenie masy kości i zmiany w ich strukturze, które zwiększają ryzyko złamań. Powoduje ją spadek estrogenów.

Przedwczesna menopauza

Przedwczesna menopauza dotyczy sytuacji, w której ostatnia w życiu miesiączka wystąpiła u kobiety przed 40. rokiem życia. Jest ona związana z przedwczesnym wygaśnięciem funkcji jajników. Przyczyny takiego stanu nie zostały do końca poznane. Dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym i autoimmunologicznym. Przedwczesna menopauza może być również skutkiem leczenia przeciwnowotworowego lub zabiegów chirurgicznych w obrębie narządów rodnych (zwłaszcza usunięcia jajników).

Jak złagodzić objawy menopauzy?

Istnieje kilka sposobów na złagodzenie objawów menopauzy. Jednym z nich jest hormonalna terapia zastępcza. Polega ona na przyjmowaniu hormonów, aby wyrównać ich poziom w organizmie. Na dolegliwości mogą pomóc także antydepresanty. Metody farmakologiczne mają różne skutki uboczne. Nie są też przeznaczone dla wszystkich kobiet. O ich zastosowaniu i rodzaju zawsze decyduje lekarz. Sięga się po nie, gdy objawy menopauzy znacznie obniżają jakość życia.

W przypadku lekkich dolegliwości dobrze sprawdzają się naturalne sposoby. Polegają one na piciu naparów lub przyjmowaniu preparatów ziołowych. Zioła na menopauzę to m.in.: szałwia, rumianek, kozłek lekarski, wiesiołek.

Źródła
  1. T. Pertyński, G. Stachowiak, Menopauza - fakty i kontrowersje, Endokrynologia Polska/Polish Journal of Endocrinology, 2006, t. 5 (57), s. 525-534.
  2. M. Szafarowska, Menopauza, Ginekologia po Dyplomie, 2017 https://podyplomie.pl/ginekologia/29129,menopauza, (dostęp 16.02.2021).
  3. K. Sprawka i wsp., Zaburzenia depresyjne i lękowe w okresie klimakterium, Psychiatria, 2008, t. 5, nr 3, s. 99–104.
  4. A. Bień, I. Rzońca, M. Pańczyk-Szeptuch, Życie i funkcjonowanie kobiet w okresie przekwitania, Gerontologia Polska, 2017, nr 25, s. 12–19.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.