O czym świadczy metaliczny posmak w ustach?
Metaliczny posmak w ustach może być uciążliwym i nieprzyjemnym objawem. Wielu ludzi doświadcza tego uczucia, które może wpływać na przyjemność jedzenia i codziennych czynności. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn tego zjawiska. Od problemów z higieną jamy ustnej przez trawiące organizm choroby po stosowane leki. Dowiedz się więcej na temat różnych czynników, które mogą prowadzić do metalicznego posmaku oraz sposobach jego wyeliminowania.
Jak zdefiniować metaliczny posmak w ustach?
Metaliczny posmak w ustach, nazywany również dysgeuzją, jest nieprzyjemnym wrażeniem, które powoduje, że jedzenie i picie smakują metalem. Możesz mieć wówczas wrażenie, jakby z ust wyjęty został przed chwilą aluminiowy sztuciec. To zjawisko może być sporadyczne lub przewlekłe, w zależności od przyczyny, która je wywołuje.
Choć metaliczny posmak w ustach może być objawem poważnej choroby, w większości przypadków nie jest to powód do niepokoju. Warto jednak skonsultować swoje obawy z lekarzem, aby przez zaniechanie nie zbagatelizować ważnego chorobowego symptomu.
Jakie są przyczyny metalicznego posmaku w ustach?
Istnieje wiele czynników, które mogą powodować metaliczny posmak. Przede wszystkim, problem ten może wynikać z nieprawidłowej higieny jamy ustnej i obecności ubytków. Jeśli nie szczotkujesz regularnie zębów i języka ani nie używasz nici dentystycznej – na zębach i dziąsłach gromadzą się bakterie, co może powodować nieprzyjemny posmak. Z tego powodu objaw ten jest też częstym towarzyszem osób noszących aparaty ortodontyczne i protezy, których utrzymanie w czystości wymaga sporego wysiłku.
Kolejną przyczyną metalicznego posmaku w ustach może być ciąża. Wiele kobiet zgłasza zmiany w odczuwaniu smaku w okresie trzech trymestrów (zwłaszcza w ciągu pierwszych trzech miesięcy). Wynika to z trwających zmian hormonalnych w organizmie.
Problemy z górnymi drogami oddechowymi, takie jak katar, kaszel czy zapalenie migdałków, mogą również wywołać metaliczny posmak. Objawem towarzyszącym jest wówczas zwykle nieprzyjemny zapach z ust. Inną potencjalną przyczyną jest grzybica. Infekcja może powodować zmiany w jamie ustnej, takie jak biały nalot na języku i policzkach, a także omawiany nieprzyjemny posmak.
Przyjmowanie niektórych leków może wpływać na wrażenia smakowe. Przede wszystkim antybiotyki, leki przeciwhistaminowe, moczopędne i regulujące ciśnienie krwi mogą wywoływać ten objaw.
Również pacjenci poddawani terapii antynowotworowej często zgłaszają metaliczny posmak w ustach. Podobne wrażenie wywołują też choroby takie jak: cukrzyca, choroby nerek, wątroby i neurologiczne.
Przeczytaj też: Jakie produkty są najlepszymi źródłami żelaza?
Obserwujesz u siebie dziwne wrażenia smakowe lub węchowe? Skonsultuj symptomy z lekarzem, który przeprowadzi diagnostykę i zaleci odpowiednie postępowanie. Zapewnij sobie wsparcie! Możesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach. Zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na dalszą diagnostykę. Prywatna opieka medyczna, której ofertę można zamówić na Welbi, to m.in.:
konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD),
dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej,
wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,
opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,
coroczny przegląd zdrowia w wersji dla kobiet i mężczyzn (w pakiecie OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD).
inne korzyści w zależności od pakietu.
Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.
Jak pozbyć się metalicznego posmaku w ustach?
Skuteczne pozbycie się metalicznego posmaku w ustach zależy od jego przyczyny. Jeśli problem wynika z zaniedbanej higieny – zwiększ częstotliwości mycia zębów, czyszczenia języka i używania nici dentystycznej. Regularne wizyty u stomatologa mogą również pomóc w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej.
W przypadku ciąży metaliczny posmak zazwyczaj ustępuje wraz z końcem pierwszego trymestru. Ważne jest, aby utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej i stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.
Jeśli objaw wynika z problemów z górnymi drogami oddechowymi, konieczne jest leczenie infekcji, która je wywołała. Wizyta u lekarza może pomóc zidentyfikować przyczynę i wdrożyć odpowiednią terapię.
W przypadku grzybicy jamy ustnej – stosuj leki przeciwgrzybicze. Przyjmuj je zgodnie z zaleceniem. Nie przerywaj terapii, tylko dlatego, że objaw ustał.
Jeśli metaliczny posmak w ustach jest spowodowany przyjmowaniem leków, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Może on zmienić dawkę lub rodzaj leku, aby złagodzić przykre odczucia. Jeśli metaliczny posmak stanowi efekt stosowanych suplementów, warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem w celu ustalenia optymalnej diety.
Ważne jest, aby pamiętać, że metaliczny posmak w ustach może mieć wiele różnych przyczyn. Jeśli problem jest przewlekły lub powoduje znaczące zakłócenie codziennego życia – skonsultuj się z lekarzem. Przeprowadzi on diagnostykę i zaleci odpowiednie postępowanie, dzięki któremu przykre dolegliwości ustąpią.
- K. Herman, M. Korczyński, M. Janeczek i in., Wpływ metali toksycznych na tkanki jamy ustnej, „Journal of Education, Health and Sport” 2017, nr 7(1), s. 209–220.
- A. Tokajuk, M. Kisiel, J. Tokajuk i in., https://ppm.umb.edu.pl/docstore/download/UMB88508fe3873f4c0d95e2420086862b6f/0000051410-wcag.pdf?entityType=article, [dostęp: 19. 09.2024].
- H. Sienkiewicz-Jarosz, P. Bieńkowski, Neurologiczne aspekty zaburzeń smaku, „Neurologia po Dyplomie” 2012, t. 7, nr 5, s. 61–68.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.