Na czym polega mezoterapia igłowa? Na jakie efekty można liczyć?
Sposoby dbania o skórę zmieniają się wraz z rozwojem coraz nowocześniejszych technologii. Domowa pielęgnacja jest uzupełniana zabiegami medycyny estetycznej. Jednym z popularniejszych jest mezoterapia igłowa, która ma wszechstronne działanie. Może być stosowana niemalże w każdym wieku, na skórę twarzy, ciała czy głowy. Efekty są widoczne już po kilku tygodniach, dlatego zabieg cieszy się dużym zainteresowaniem, w szczególności wśród kobiet.
Co to jest mezoterapia igłowa?
Mezoterapia igłowa to jeden z popularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Spektrum jego działania jest bardzo szerokie, ponieważ może być stosowany zarówno na twarz i ciało, jak i włosy. W zależności od defektu skóry, który chce się zniwelować, dobiera się koktajl zawierający określone składniki aktywne. Mezoterapia może zmniejszać widoczność przebarwień, rewitalizować skórę, poprawiać jej koloryt, spłycać zmarszczki czy usuwać blizny potrądzikowe. Jest to również jeden ze sposobów na zniwelowanie zmarszczek na czole. Stosowana na ciało ma działanie antycellulitowe, poprawia napięcie skóry i jej sprężystość.
Mezoterapia igłowa jest zabiegiem, który coraz częściej jest przeprowadzany w celu zahamowania nadmiernego wypadania włosów, poprawy ukrwienia skóry głowy oraz przyspieszenia wzrostu nowych kosmyków. Niekiedy jednak wypadanie włosów ma głębszą przyczynę, którą należy zdiagnozować.
Jak wygląda zabieg mezoterapii igłowej?
Zabieg ten polega na podaniu podskórnym przy pomocy kaniuli lub mikroigły kwasu hialuronowego wraz z innymi składnikami aktywnymi, takimi jak peptydy, witaminy czy aminokwasy. Preparat dobiera się do potrzeb skóry, aby mógł jak najlepiej zadziałać. Jest on wprowadzany kilka milimetrów pod skórę, do skóry właściwej. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ przed jego rozpoczęciem używa się maści do znieczulenia miejscowego. Można odczuwać jedynie delikatny dyskomfort spowodowany wprowadzaniem igły pod skórę.
W zależności od obszaru robi się nakłucia w niewielkich odstępach od siebie i podaje substancję aktywną. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest opuchnięta, zaczerwieniona i bardziej tkliwa. Mogą pojawić się również siniaki w miejscach nakłucia. Wszystkie te dolegliwości mijają po maksymalnie kilku dniach.
Mezoterapia igłowa skóry głowy jest przeprowadzana w podobny sposób co zabieg twarzy czy ciała. Preparat podaje się przy pomocy igły pod skórę, natomiast nie używa się żadnego znieczulenia. Jest to bezbolesne, choć u niektórych może pojawić się dyskomfort. Po zabiegu nie należy myć włosów przez przynajmniej jedną dobę. Skóra głowy może być delikatnie opuchnięta, a także swędzieć.
Zalecenia po zabiegu
Mezoterapia igłowa przerywa ciągłość naskórka, dlatego zwiększa się ryzyko różnego typu zakażeń. Bardzo ważne jest, aby po zabiegu stosować się do zaleceń. Nie należy dotykać skóry brudnymi rękoma. Przez kilka dni należy ją przemywać delikatnymi preparatami, a następnie nakładać krem regenerująco-nawilżający. Sprawdzą się kosmetyki przeznaczone dla dzieci, ponieważ są one delikatniejsze. Bardzo istotne jest również stosowanie kremu z filtrem przed każdorazowym wyjściem z domu. Chroni on przed fotostarzeniem się skóry.
Należy uważać, aby skórę, na której był wykonywany zabieg, chronić przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak brudne dłonie, zwierzęta domowe, brak higieny lub zbyt intensywne produkty do mycia. Bardzo ważne jest unikanie słońca, a także aktywności fizycznej. Pocenie się może prowadzić do rozwoju wielu drobnoustrojów. Bezpośrednio po zabiegu nie powinno się nakładać na skórę makijażu. Zakazane jest także spożywanie alkoholu przynajmniej przez kilka dni. Prawidłowa pielęgnacja skóry po zabiegu sprawi, że efekty będą bardziej widoczne, a ze skóry zniknie opuchlizna czy zaczerwienienie.
Efekty mezoterapii igłowej
Efekty zabiegu zależą od substancji, jakie zostały zastosowane w koktajlu. Mezoterapia igłowa widocznie poprawia strukturę i gęstość skóry. Staje się ona bardziej zrewitalizowana, nawilżona i ma wyrównany koloryt. Zabieg wspomaga mikrokrążenie, a także stymuluje komórki do produkcji nowych włókien kolagenowych, co poprawia elastyczność i sprężystość skóry. Drobne zmarszczki są bardziej wygładzone, przebarwienia mniej widoczne, a twarz wygląda na młodszą. Zabieg wykonywany w okolicach oczu zmniejsza zmarszczki mimiczne i zasinienia oraz wzmacnia naskórek. Skóra w tym miejscu staje się bardziej rozjaśniona i promienna, a zmarszczki są wyraźnie zmniejszone. Warto poznać inne sposoby na pozbycie się tzw. kurzych łapek: https://www.welbi.pl/zmarszczki-pod-oczami-jak-mozna-sie-ich-pozbyc/.
Mezoterapia igłowa może być również wykonywana na ciele, zwłaszcza po wewnętrznej stronie ud, na brzuchu, ramionach, dłoniach czy szyi i dekolcie. Pomaga w zmniejszaniu cellulitu, a także likwidowaniu miejscowego gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Zabieg może być również wykonywany w celu zniwelowania drugiego podbródka.
Aby można było ocenić efekty zabiegu, należy odczekać ok. 2–3 tygodni. Dopiero wtedy zmiany zaczynają być widoczne. Konieczne jest wykonanie serii, zazwyczaj 3–6 zabiegów, w odstępach 3–4 tygodni, w zależności od defektu, jaki chce się wyeliminować. Dla podtrzymania kuracji można powtarzać mezoterapię co kilka miesięcy lub, u niektórych, raz w roku. Jest to zabieg, który można wykonywać w każdym wieku i zarówno w lecie, jak i w zimie. Wykonanie całej serii pozwala odmłodzić skórę, nawilżyć ją i poprawić jej kondycję.
- A. Kołodziejczyk, Kosmetologia, tom 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- M. Tysiąc-Miśta, Substancje stosowane w mezoterapii igłowej, „Kosmetologia estetyczna”, 1/2019, vol. 8, s. 97–103.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.