Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie są przyczyny i objawy mielofibrozy?

Marta Szarawarskalek. Wiktor Trela01.02.2024Aktualizacja: 01.02.2024

Mielofibroza jest rzadkim nowotworem szpiku kostnego, kwalifikowanym do schorzeń mieloproliferacyjnych. Polega ona na odkładaniu złogów kolagenowych w szpiku, co prowadzi do wypierania prawidłowych komórek krwiotwórczych. Objawy mielofibrozy nie są charakterystyczne, co zazwyczaj przekłada się na zdiagnozowanie choroby w zaawansowanym stadium. O tym, czym dokładnie jest mielofibroza, jakie są jej przyczyny i objawy, przeczytasz w poniższym artykule. Dowiesz się również, jak zdiagnozować mielofibrozę i jakie są sposoby jej leczenia.


mielofibroza-co-to-za-choroba-objawy-metody-leczenia
Pixabay.com

Polecane

jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
grzybica-miedzy-palcami-domowe-sposoby-leczenie
Zdrowie
1 min.
Grzybica między palcami – co to za choroba? Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową
30.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest mielofibroza?
  2. Jakie są przyczyny mielofibrozy?
  3. W jaki sposób objawia się mielofibroza?
  4. Jakie badania wykonać, by wykryć mielofibrozę?
  5. Jak wygląda leczenie mielofibrozy?

Czym jest mielofibroza?

Prawidłowy szpik kostny składa się z wielu rodzajów komórek, które mogą rozwijać się w krwinki białe, czerwone i płytki krwi. Ta gąbczasta tkanka znajduje się w niektórych kościach. W wyniku zaburzeń pracy szpiku kostnego może dojść do produkcji nieprawidłowej liczby lub funkcji niektórych elementów morfotycznych. Taka sytuacja występuje właśnie w przypadku mielofibrozy. Na skutek odkładania złogów kolagenowych w szpiku dochodzi do wypierania z niego komórek krwiotwórczych. 

Mielofibroza, która rozwija się bez określonej przyczyny, zwana jest mielofibrozą pierwotną. Jeśli zaś występuje jako powikłanie innych schorzeń, to wówczas mówimy o mielofibrozie wtórnej.

Omawiana choroba hematologiczna klasyfikowana jest do tzw. nowotworów mieloproliferacyjnych BCR-ABL1 ujemnych. Oznacza to, że w przebiegu mielofibrozy nie stwierdza się obecności genu fuzyjnego BCR-ABL1.

Jakie są przyczyny mielofibrozy?

Bezpośrednią przyczyną mielofibrozy jest zastępowanie prawidłowo funkcjonujących komórek krwiotwórczych przez włóknistą tkankę. Dlatego właśnie mielofibroza zwana jest włóknieniem szpiku kostnego. Rozrastające się włókna prowadzą do niewydolności szpiku. 

Bardzo charakterystyczną cechą mielofibrozy jest produkcja nadmiernej ilości megakariocytów, które w prawidłowych warunkach odpowiadają za wytwarzanie płytek krwi. Te z kolei biorą udział w krzepnięciu krwi. Zbyt duże stężenie megakariocytów wiąże się z uwalnianiem przez nie cytokin (czynników wzrostu) powodujących stan zapalny, który dodatkowo pobudza rozrost tkanki włóknistej w szpiku kostnym. W efekcie tych procesów szpik traci swoje funkcje krwiotwórcze. Zaburzone zostają proporcje składników krwi i ich funkcje. W zaawansowanych stadiach włóknienia produkcja składników krwi zachodzi w wątrobie i śledzionie, co prowadzi do znacznego powiększenia się tych narządów.

Jedną z przyczyn rozwoju mielofibrozy są zaburzenia genetyczne – mutacje w genach JAK2, CARL lub MPL. Taka zmiana ma miejsce w komórce macierzystej szpiku i skutkuje namnażaniem się nieprawidłowych, zmutowanych komórek, które przekazują uszkodzony gen następnym.

W jaki sposób objawia się mielofibroza?

Objawy mielofibrozy uzależnione są od fazy zaawansowania choroby. W początkowym etapie pacjenci nie zauważają objawów. Większość chorych zgłasza zmęczenie, osłabienie, nadmierną senność, męczliwość i zaburzenia rytmu serca. Często skarżą się oni również na występowanie nocnych potów, zmniejszenie apetytu oraz uczucie pełności w jamie brzusznej.

Do innych objawów mielofibrozy zaliczamy:

  • powiększenie wątroby i śledziony,

  • bóle kostno-stawowe,

  • gorączkę lub stan podgorączkowy,

  • świąd skóry,

  • niedokrwistość,

  • spadek masy ciała,

  • skłonność do występowania krwawień bez urazów,

  • chorobę wrzodową,

  • żylaki przełyku,

  • zaburzenia odporności,

  • skłonność do infekcji,

  • obrzęki nóg,

  • powiększenie węzłów chłonnych,

  • wyniszczenie organizmu.

Jeśli zauważasz u siebie takie objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza rodzinnego. Z pewnością zleci on wykonanie podstawowych oznaczeń laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi z rozmazem, oraz badań obrazowych.

Jakie badania wykonać, by wykryć mielofibrozę?

Lekarz rodzinny może podejrzewać mielofibrozę na podstawie objawów zgłaszanych przez chorego oraz na podstawie wyników badań laboratoryjnych. Zazwyczaj stwierdza się zmiany w morfologii krwi, takie jak: obniżenie poziomu erytrocytów, podwyższenie liczby białych krwinek oraz nadpłytkowość. W badaniu fizykalnym zauważalne jest powiększenie wątroby i śledziony. Lekarz, widząc odstępstwa od normy w zakresie parametrów hematologicznych, zazwyczaj kieruje chorego do hematologa, który na podstawie specjalistycznych badań szpiku, takich jak trepanobiopsja lub biopsja szpiku, stawia ostateczne rozpoznanie.

Jak wygląda leczenie mielofibrozy?

Leczenie mielofibrozy polega na łagodzeniu objawów. Bardzo ważne są regularne kontrole i wykonywanie badań mających na celu określenie postępów leczenia.

Najbardziej skutecznym leczeniem mielofibrozy jest przeszczep szpiku kostnego od zdrowej osoby. Aby mógł on być wykonany, pacjent musi przejść szereg badań i konsultacji lekarskich. 

Do metod wspomagających proces leczenia mielofibrozy należą m.in.:

  • radioterapia,

  • stosowanie leków cytoredukcyjnych (zmniejszających ilość komórek nowotworowych)

  • transfuzje krwi,

  • chirurgiczne usunięcie śledziony.

Nieleczona mielofibroza skutkuje poważnym, bezpowrotnym upośledzeniem czynności szpiku. Z tego powodu w przypadku zaobserwowania u siebie opisanych powyżej niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Zleci on odpowiednie badania celem potwierdzenia lub wykluczenia włóknienia szpiku. Odpowiednio wcześnie zastosowane leczenie poprawia komfort życia pacjenta.

Źródła
  1. A. Tefferi, Primary myelofibrosis: 2021 update on diagnosis, risk-stratification and management, American Journal of Hematology, 2021 Jan;96(1):145-162. 
  2. D.A. Arber et al. The 2016 revision to the World Health Organization classification of myeloid neoplasms and acute leukemia. Blood. 2016;127:2391-2405.
  3. A.M. Vannucchi et al. Mutations and prognosis in primary myelofibrosis. Leukemia. 2013;27:1861-1869.
  4. Y. Wang, Genetic and Clinical Characteristics of Patients with Philadelphia-Negative Myeloproliferative Neoplasm Carrying Concurrent Mutations in JAK2V617F, CALR, and MPL, Technology in Cancer Research & Treatment 2023 Jan-Dec;22.
Author Marta Szarawarska picture
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku biotechnologia o specjalności biotechnologia molekularna i biokataliza oraz studiów podyplomowych na kierunku analityka medyczna na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Z zawodu diagnosta laboratoryjny w pracowni cytogenetyki.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.