Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie Kegla? Jak zacząć to robić?
Mięśnie Kegla u mężczyzn znajdują się między nasadą penisa a odbytem. Wraz z wiekiem mogą słabnąć, co niekorzystnie wpływa na otaczające je organy. Dowiedz się, dlaczego warto ćwiczyć mięśnie Kegla oraz jak można łatwo zacząć to robić.
Czym są mięśnie Kegla i dlaczego słabną?
Mięśnie Kegla występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Są to mięśnie łonowo-guziczne, które u mężczyzn znajdują się pomiędzy nasadą penisa a odbytem. Przyczyny osłabienia mięśni Kegla mogą być rozległe i powiązane z innymi czynnikami. Oprócz wieku wymienia się wśród nich między innymi cukrzycę, zespół nadreaktywnego pęcherza oraz usunięcie prostaty.
Zaawansowane skutki osłabienia mięśni Kegla u mężczyzn
Osłabienie mięśni Kegla u mężczyzn może powodować szereg różnych nieprzyjemnych skutków, zwłaszcza jeśli nie zaczniesz nic z tym robić. Mowa przede wszystkim o nietrzymaniu moczu i stolca, problemach z utrzymaniem erekcji, czy też z osiągnięciem orgazmu (anorgazmią).
Anorgazmia i zaburzenia popędu seksualnego mogą wpływać negatywnie na inne sfery życia osobistego. Nierzadko mężczyźni, których dotyczą tego typu problemy, mają niską samoocenę i są źli na samych siebie. Taki stan rzecz i związane z nim uczucie niemocy może doprowadzić nawet do nadwagi lub depresji.
Początkowe objawy osłabienia mięśni Kegla u mężczyzn
Wspomniane wyżej skutki osłabienia występują już przy zaawansowanym problemie. Jeżeli zastanawiasz się, czy problem nie zaczyna Cię dotyczyć, zapoznaj się z listą pierwszych delikatnych symptomów, wywoływanych przez słabsze mięśnie Kegla. Należą do nich przede wszystkim:
oddawanie moczu „na raty” - jeżeli musisz kilka razy z rzędu dociskać, aby poczuć komfort pustego pęcherza, prawdopodobnie może być to wina słabych mięśni Kegla;
dodatkowe krople moczu tuż po jego oddaniu - to zarówno objaw słabych mięśni Kegla, jak i możliwa przyczyna zakażeń pęcherza oraz problemów z prostatą;
problemy z erekcją - trudności z utrzymaniem erekcji to jeden z najczęstszych objawów osłabienia mięśni dna miednicy.
Jak mężczyzna może zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla?
Warto zacząć od zlokalizowania mięśni Kegla. W tym celu możesz na chwilę wstrzymać mocz podczas oddawania go. Mięśnie, które wtedy odczujesz (mniej więcej między odbytem a nasadą penisa), to właśnie mięśnie Kegla.
Podstawowe ćwiczenie mięśni Kegla wygląda w ten sam sposób niezależnie od płci. Polega na zaciśnięciu ich tak, jak gdybyś chciał powstrzymać się przed oddaniem moczu. Tak zaciśnięte krocze możesz trzymać przez 5-10 sekund, po czym rozluźniasz się i powtarzasz czynność. Najlepiej wykonywać ćwiczenie w 2-3 seriach po 10 powtórzeń, 4-5 razy dziennie.
Chociaż ilość powtórzeń może wydawać się przytłaczająca, warto zauważyć, że ćwiczenie możesz wykonywać praktycznie wszędzie. Skorzystaj z chwili, kiedy czekasz na autobus lub stoisz w kolejce do sklepu. Mięśnia Kegla na pewno Ci za to podziękują szybciej, niż myślisz.
Gadżety ułatwiające ćwiczenie mięśni Kegla dla mężczyzn
Jednym z najpopularniejszych gadżetów, które pomagają wzmocnić mięśnie Kegla, są kulki analne. Działają one podobnie jak kulki gejszy dla kobiet; podstawową różnicą jest jednak narząd, w którym kulki mają zostać umieszczone. W przypadku kobiet mowa oczywiście o pochwie, a u mężczyzn - o odbycie. Podczas ich stosowania mięśnie Kegla w naturalny sposób zaciskają się na kulach i wzmacniają. Z kulek można korzystać nie tylko w domu, lecz również przy okazji innych zajęć, np. spaceru, biegania czy jazdy na rowerze.
Innym łatwo dostępnym i równie polecanym gadżetem jest korek analny. Działa on w bardzo podobny sposób, co kulki analne, i także może być stosowany w trakcie wykonywania innych czynności. W wypadku obu wspomnianych gadżetach istotne jest, by nie przesadzać z czasem ich stosowania. Nie powinien on wynosić więcej niż 2,5 godziny dziennie.
Jakie są efekty ćwiczeń mięśni Kegla u mężczyzn?
Regularne ćwiczenia mięśni Kegla pozwalają cieszyć się znacznie bardziej udanym życiem seksualnym, a co za tym idzie - również większą pewnością siebie. Dzięki nim pozbędziesz się problemów z erekcją oraz przedwczesnym wytryskiem. Twój stosunek nie tylko się wydłuży, lecz również będziesz miał nad nim dużo większą kontrolę, co Twoja partnerka z całą pewnością doceni.
Oprócz poprawy życia intymnego możesz liczyć na zmniejszenie ryzyka występowania zaparć, infekcji dróg moczowych oraz nietrzymania stolca lub moczu. Brak tego typu problemów może zdecydowanie przełożyć się na Twój komfort.
- J. Pąchalska, Urazowość tkanek miękkich krocza w trakcie porodu, 2013.
- D. Kocur, Wiedza kobiet na temat mięśni dna miednicy, 2016.
- J.J. Wyndaele, DSB. Van Eetvelde, Reproducibility of digital testing of the pelvic floor muscles in men, 1996.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.