Jaki wpływ na skórę ma mikrodermabrazja?
Mikrodermabrazja polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka, dzięki temu skóra jest jaśniejsza, gładsza i bardziej promienna. To zabieg, który doskonale sprawdza się w połączeniu z innymi, sprawiając, że efekty są trwalsze i bardziej widoczne. Dowiedz się, jakie są rodzaje mikrodermabrazji i jak ona działa na skórę.
Na czym polega mikrodermabrazja?
Mikrodermabrazja to zabieg mechanicznego złuszczania naskórka. Polega na ścieraniu warstwy rogowej naskórka, dzięki czemu usuwa się jego zrogowaciałe warstwy. Istnieją dwa podstawowe rodzaje tego zabiegu – mikrodermabrazja diamentowa i korundowa – chociaż coraz częściej stosuje się nowe odmiany – mikrodermabrazję wodną lub tlenową. Odmiana diamentowa polega na zastosowaniu specjalnych głowic z osadzonymi diamentami pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. W mikrodermabrazji korundowej wykorzystuje się proszek ścierny wykonany z korundu, czyli kryształków tlenku glinu. Pod podciśnieniem uderzają one o skórę, złuszczając ją.
Mikrodermabrazja wodna (hydrobrazja) jest o wiele delikatniejsza od podstawowych odmian. Złuszczanie skóry odbywa się przy użyciu wody. Mikrodermabrazja tlenowa (oksybrazja) jest wykonywana bezdotykowo, pod ciśnieniem. Każdy z tych rodzajów ma podobne działanie, ale różni się sposobem wykonywania.
Działanie mikrodermabrazji
Mikrodermabrazja jest zabiegiem popularnym w szczególności po zimie czy wakacyjnych miesiącach. Można stosować ją w każdym wieku, a także w celu zmniejszenia różnego rodzaju niedoskonałości czy problemów skórnych. Mikrodermabrazja twarzy wskazana jest nie tylko do złuszczania naskórka i rozświetlania skóry, ale również do:
zmniejszenia zmarszczek,
rozjaśnienia przebarwień,
dotlenienia skóry i nadania jej blasku,
poprawienia elastyczności skóry,
pobudzenia do produkcji kolagenu,
zmniejszenia zmian trądzikowych.
Zabieg mikrodermabrazji sprawdza się do zmniejszania blizn, a także do redukowania cellulitu. Dobrym pomysłem jest połączenie tego zabiegu z innymi. Mikropeeling poprawia wchłanialność składników aktywnych zawartych w kosmetykach, dlatego może wzmocnić efekty innych zabiegów. Warto wykonywać go przed laserami, kwasami czy falami radiowymi. Jest też dobrym uzupełnieniem liftingu twarzy, dzięki czemu skóra dłużej będzie promienna i gładka. Działanie mikrodermabrazji jest widoczne od razu, jednak dla wzmocnienia efektu warto przeprowadzić ją w serii.
Kto może wykonać mikrodermabrazję?
Zabieg mikrodermabrazji może być wykonany na każdej cerze. Oksybrazja sprawdzi się u cer naczynkowych, wrażliwych i atopowych. Warto się na nią zdecydować również latem, gdyż oczyszcza ona skórę, rozjaśnia ją i dotlenia, podobnie jak karboksyterapia. Hydrobrazja może być wykonana przez osoby o cerze suchej, dojrzałej i odwodnionej. Mikrodermabrazja w ciąży jest dozwolona. Warto ją także wykonywać w celu zmniejszenia rozstępów na piersiach, choć nie jest to jedyny zabieg, który pozwoli się z nimi uporać.
Mikrodermabrazja korundowa i diamentowa sprawdzi się u cer normalnych, trądzikowych oraz tłustych. Z uwagi na to, że polega na mechanicznym usuwaniu martwego naskórka, u osób z cerą wrażliwą czasem powoduje podrażnienie skóry. Nacisk może być kontrolowany przez kosmetologa wykonującego zabieg, dlatego ma on szansę dostosowania go do rodzaju skóry.
Mikrodermabrazję czasem wykonuje się również na ciele, choć nie jest ona tak popularnym zabiegiem, jak kriolipoliza, endermologia czy fala uderzeniowa. Zabieg może rozjaśnić skórę na dłoniach, zmniejszyć przebarwienia na dekolcie i widocznie zlikwidować niedoskonałości na nogach. Warto połączyć go z serum z witaminą C, które ma działanie antyoksydacyjne. Mikrodermabrazja wykonywana jest także jako uzupełnienie zabiegów antycellulitowych. Poprawia ona krążenie krwi, a w połączeniu ze składnikami aktywnymi, takimi jak kofeina czy miłorząb japoński, zmniejsza widoczność pomarańczowej skórki. Dodatkowo zabieg może być stosowany do rozjaśnienia rozstępów.
Jak zadbać o skórę, aby przedłużyć efekt?
Trwałość efektów mikrodermabrazji zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest domowa pielęgnacja skóry. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, delikatnie spuchnięta i bardziej wrażliwa na dotyk. Po kilku dniach pojawia się łuszczenie naskórka, co jest całkowicie normalnym zjawiskiem.
Aby skóra wyglądała dłużej młodo i promiennie, zadbaj o dietę i nawodnienie. Sięgaj po sezonowe warzywa i owoce, chude mięso i nabiał. Koniecznie pij duże ilości wody, a w gorące dni jeszcze zwiększ tę ilość. Unikaj opalania się, a kosmetyki z wysokim filtrem SPF nakładaj codziennie, nawet w pochmurne dni.
Dobrym pomysłem jest wprowadzenie do swojej pielęgnacji ważnych dla skóry składników aktywnych. Po mikrodermabrazji jeszcze lepiej wchłoną się w skórę. Najczęściej stosowane są: witamina C, kwas hialuronowy, ekstrakty roślinne czy kolagen.
Przeciwwskazania do zabiegu
Przeciwwskazania do mikrodermabrazji głównie są związane z chorobami skóry. Nie powinno się wykonywać tego zabiegu u osób z łuszczycą, nowotworami skóry czy stanami zapalnymi skóry. Należy uważać na wszelkie znamiona, jeśli znajdują się w miejscu poddawanym zabiegowi. Przeciwwskazaniem są także zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze oraz stosowanie leków przeciwzakrzepowych.
Zrezygnuj z wykonywania mikrodermabrazji, jeśli Twoja skóra jest podrażniona, w słabej kondycji i podatna na uszkodzenia. Warto zwrócić uwagę na barierę hydrolipidową skóry. Nie powinna być ona naruszona, dlatego dbanie o jej wzmocnienie jest bardzo ważne. Jeśli zastanawiasz się, czy zrobić peeling kawitacyjny, czy mikrodermabrazję, zastanów się jakiego efektu oczekujesz. Promienna skóra, zmniejszone zmarszczki i mniej widoczne przebarwienia to zasługa mikrodermabrazji, a oczyszczone zaskórniki i odświeżenie skóry uzyskasz, wykonując peeling kawitacyjny.
- K. Kordus i in., Badania motywów wyboru rodzajów mikrodermabrazji oraz opinii o ich skuteczności w praktyce kosmetologicznej, „Estetologia Medyczna i Kosmetologiczna”, 2011, 1(1), s. 21–26.
- M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- M. Niewęgłowska-Wilk, T. Wilk, G. Kamińska-Winciorek, R. Śpiewak, Częstość korzystania i poziom zadowolenia z mikrodermabrazji diamentowej wśród klientek salonu kosmetycznego, „Estetologia Medyczna i Kosmetologiczna”, 1(1), 2011, s. 17–19.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.