Kiedy i w jakim celu stosować miłorząb japoński?
Miłorząb japoński, czyli ginkgo biloba, to roślina, której lecznicze właściwości doceniali już starożytni Chińczycy. Jego regularne stosowanie zmniejsza ryzyko udarów, poprawia sprawność seksualną i pamięć. Zobacz, dlaczego jeszcze warto stosować miłorząb japoński.
Czym jest miłorząb japoński?
Miłorząb japoński wbrew swojej nazwie pochodzi z Chin i to tam zaczęła się jego popularność. Jest to jedna z najstarszych roślin na świecie – szacuje się, że może mieć nawet 200 mln lat. Obecnie najstarsze okazy liczą aż 3 tys. lat. Dzieje się tak, ponieważ miłorząb przez wieki wypracował mechanizmy obronne, dzięki którym jest odporny na choroby, pasożyty, wirusy i zanieczyszczenia przemysłowe.
Miłorząb japoński zawiera aż 60 substancji bioaktywnych, takich jak: flawonoidy, biflawonoidy, terpeny, steroidy czy hydroksykwasy. Jest bogaty także w witaminy i minerały, m.in.: selen, karoten, witaminę E oraz witaminę C. Dzięki temu wpływa korzystnie na działanie układu nerwowego, działa antyoksydacyjnie, redukuje namnażanie się wolnych rodników, poprawia pracę układu krążenia, może zmniejszać ryzyko niedokrwienia mózgu i minimalizować ryzyko chorób układu nerwowego. Ponadto przyspiesza odchudzanie i wzmacnia sprawność seksualną. Działa także przeciwzakrzepowo i poprawia pracę mózgu. Z tego względu jest zalecany w profilaktyce chorób neurologicznych czy układu krążenia. Pomaga pozbyć się zaburzeń pamięci, koncentracji oraz wspiera leczenie demencji i choroby Alzheimera.
Nie dziwi więc, że drzewo zyskało taką popularność w medycynie naturalnej. Produkuje się z niego suplementy diety, kosmetyki oraz herbatki.
Przeczytaj także: Arnika górska – właściwości i zastosowanie
Na co stosować miłorząb japoński?
Dzięki swoim bogatym właściwościom miłorząb japoński ma wiele zastosowań. Stosuje się go m.in. w:
walce z cellulitem,
zaburzeniach erekcji,
profilaktyce przeciwstarzeniowej,
problemach z pamięcią i koncentracją,
profilaktyce chorób neurologicznych i udarów mózgu,
łagodzeniu objawów menopauzy.
Flawonoidy zawarte w ginko biloba doskonale radzą sobie z cellulitem, ponieważ pobudzają mikrokrążenie, poprawiają stan naczyń krwionośnych oraz odżywiają tkanki. Miłorząb sprawdza się także przy problemach z erekcją. W przeciwieństwie do klasycznych tabletek na erekcję, które działają tylko doraźnie, regularne stosowanie miłorzębu pozwala trwale poprawić zdolności seksualne.
Przeczytaj także: Kasztanowiec zwyczajny – właściwości, zastosowanie
Dzięki antyoksydantom ekstrakt z ginko biloba skutecznie redukuje oznaki starzenia się skóry. Zapobiega namnażaniu się wolnych rodników, dzięki czemu skóra dłużej zachowuje młodość. Zapobiega rozkładowi kolagenu i kwasu hialuronowego oraz chroni przed promieniami UV.
Preparaty z miłorzębu japońskiego skutecznie wspomagają pamięć i funkcje mózgowe. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w nim substancje pobudzają krążenie, dzięki czemu mózg jest bardziej dotleniony. Z tego powodu zalecane są osobom z chorobą Alzheimera i demencją. Skutecznie też poprawiają przyswajanie wiedzy, dlatego warto brać je przed ważnym egzaminem.
Miłorząb japoński zapobiega też starzeniu się mózgu, a także minimalizuje ryzyko udarów, ponieważ zmniejsza napięcie obwodowe naczyń krwionośnych i zwiększa ich przepustowość.
Zbawienne właściwości miłorzębu japońskiego odczują na pewno kobiety borykające się z objawami menopauzy. Zawiera on bowiem silne przeciwutleniacze, które łagodzą zmiany nastrojów, zawroty głowy, uderzenia gorąca i dekoncentrację. Pomaga też lepiej zasnąć.
Jak stosować miłorząb japoński?
Miłorząb japoński występuje pod wieloma postaciami – w kapsułkach, liściach, nalewkach, tabletkach bądź w formie suszu. Jest także dodawany do wielu kosmetyków, m.in. balsamów oraz kremów.
Miłorząb w kosmetykach wspomaga leczenie cery naczynkowej, ponieważ zmniejsza rumień i uszczelnia naczynia włosowate. Znajduje się także preparatach na żylaki oraz kosmetykach przeciwzmarszczkowych i rozjaśniających. Znajdziesz go również w balsamach i olejkach na cellulit.
Przeczytaj także: Olejek lawendowy – właściwości, aromaterapia
Pamiętaj, żeby przed wprowadzeniem do swojej diety miłorzębu japońskiego skonsultować się z lekarzem – jest to bowiem silnie aktywna substancja i może wchodzić w reakcję z lekami, a spożywana w nadmiarze może powodować skutki uboczne.
Z miłorzębu japońskiego możesz zaparzyć herbatę. Wystarczy liście zalać wrzątkiem i odcedzić po 20 minutach. Można dosładzać go miodem. Doskonale łączy się także z zieloną herbatą. Możesz także jeść jedną łyżeczkę sproszkowanego miłorzębu na dobę. W aptece dostępne są też suplementy zawierające ginkgo biloba.
Miłorząb japoński – przeciwwskazania
Mimo że miłorząb japoński znajduje wiele zastosowań w medycynie naturalnej i ma właściwości prozdrowotne, to jednak, jak w przypadku każdego suplementu, nie każdy może go stosować. Nie zaleca się go osobom, które przyjmują leki rozrzedzające krew, takie jak m.in. aspiryna, warfaryna i inne leki przeciwzakrzepowe. Ginkgo biloba wzmacnia także działanie leków przeciwzapalnych, moczopędnych i przeciwbólowych opartych na paracetamolu. Choć miłorząb japoński rzadko powoduje skutki uboczne, jednak w niektórych przypadkach podczas jego stosowania mogą pojawić się takie dolegliwości, jak: kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, dyskomfort jelitowy, osłabienie czy zmęczenie. Zwiększa także ryzyko krwawień, przez co nie można go pić przed operacjami. Nie jest zalecany również kobietom w ciąży.
Przeczytaj także: Krwawnik pospolity – jakie ma właściwości?
- I. Kaczmarczyk-Sedlak, Lecznicze zioła w chorobach układu pokarmowego, „Fakt Zdrowie” 2017.
- J. Andrzejewska, Zioła wspomagające sprawność seksualną, Wydawnictwa Uczelniane Politechniki Bydgoskiej, Bydgoszcz 2022.
- P. Machałek, Magia polskich ziół, Znak Koncept, Kraków 2022.
- J. Zittlau, Miłorząb: prastary środek na współczesne dolegliwości, tłum. L. Karnas, Bauer-Weltbild Media – Klub Dla Ciebie, Warszawa 2006.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.