Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Kiedy i w jakim celu stosować miłorząb japoński?

Agata Muchowska17.08.2023Aktualizacja: 17.08.2023

Miłorząb japoński, czyli ginkgo biloba, to roślina, której lecznicze właściwości doceniali już starożytni Chińczycy. Jego regularne stosowanie zmniejsza ryzyko udarów, poprawia sprawność seksualną i pamięć. Zobacz, dlaczego jeszcze warto stosować miłorząb japoński.


milorzab-japonski-jak-dziala-kiedy-stosowac.
Pixabay.com

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest miłorząb japoński?
  2. Na co stosować miłorząb japoński?
  3. Jak stosować miłorząb japoński?
  4. Miłorząb japoński – przeciwwskazania

Czym jest miłorząb japoński?

Miłorząb japoński wbrew swojej nazwie pochodzi z Chin i to tam zaczęła się jego popularność. Jest to jedna z najstarszych roślin na świecie – szacuje się, że może mieć nawet 200 mln lat. Obecnie najstarsze okazy liczą aż 3 tys. lat. Dzieje się tak, ponieważ miłorząb przez wieki wypracował mechanizmy obronne, dzięki którym jest odporny na choroby, pasożyty, wirusy i zanieczyszczenia przemysłowe.

Miłorząb japoński zawiera aż 60 substancji bioaktywnych, takich jak: flawonoidy, biflawonoidy, terpeny, steroidy czy hydroksykwasy. Jest bogaty także w witaminy i minerały, m.in.: selen, karoten, witaminę E oraz witaminę C. Dzięki temu wpływa korzystnie na działanie układu nerwowego, działa antyoksydacyjnie, redukuje namnażanie się wolnych rodników, poprawia pracę układu krążenia, może zmniejszać ryzyko niedokrwienia mózgu i minimalizować ryzyko chorób układu nerwowego. Ponadto przyspiesza odchudzanie i wzmacnia sprawność seksualną. Działa także przeciwzakrzepowo i poprawia pracę mózgu. Z tego względu jest zalecany w profilaktyce chorób neurologicznych czy układu krążenia. Pomaga pozbyć się zaburzeń pamięci, koncentracji oraz wspiera leczenie demencji i choroby Alzheimera.

Nie dziwi więc, że drzewo zyskało taką popularność w medycynie naturalnej. Produkuje się z niego suplementy diety, kosmetyki oraz herbatki.

Na co stosować miłorząb japoński?

Dzięki swoim bogatym właściwościom miłorząb japoński ma wiele zastosowań. Stosuje się go m.in. w:

  • walce z cellulitem,

  • zaburzeniach erekcji,

  • profilaktyce przeciwstarzeniowej,

  • problemach z pamięcią i koncentracją,

  • profilaktyce chorób neurologicznych i udarów mózgu,

  • łagodzeniu objawów menopauzy.

Flawonoidy zawarte w ginko biloba doskonale radzą sobie z cellulitem, ponieważ pobudzają mikrokrążenie, poprawiają stan naczyń krwionośnych oraz odżywiają tkanki. Miłorząb sprawdza się także przy problemach z erekcją. W przeciwieństwie do klasycznych tabletek na erekcję, które działają tylko doraźnie, regularne stosowanie miłorzębu pozwala trwale poprawić zdolności seksualne.

Dzięki antyoksydantom ekstrakt z ginko biloba skutecznie redukuje oznaki starzenia się skóry. Zapobiega namnażaniu się wolnych rodników, dzięki czemu skóra dłużej zachowuje młodość. Zapobiega rozkładowi kolagenu i kwasu hialuronowego oraz chroni przed promieniami UV. 

Preparaty z miłorzębu japońskiego skutecznie wspomagają pamięć i funkcje mózgowe. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w nim substancje pobudzają krążenie, dzięki czemu mózg jest bardziej dotleniony. Z tego powodu zalecane są osobom z chorobą Alzheimera i demencją. Skutecznie też poprawiają przyswajanie wiedzy, dlatego warto brać je przed ważnym egzaminem. 

Miłorząb japoński zapobiega też starzeniu się mózgu, a także minimalizuje ryzyko udarów, ponieważ zmniejsza napięcie obwodowe naczyń krwionośnych i zwiększa ich przepustowość. 

Zbawienne właściwości miłorzębu japońskiego odczują na pewno kobiety borykające się z objawami menopauzy. Zawiera on bowiem silne przeciwutleniacze, które łagodzą zmiany nastrojów, zawroty głowy, uderzenia gorąca i dekoncentrację. Pomaga też lepiej zasnąć.

Jak stosować miłorząb japoński?

Miłorząb japoński występuje pod wieloma postaciami – w kapsułkach, liściach, nalewkach, tabletkach bądź w formie suszu. Jest także dodawany do wielu kosmetyków, m.in. balsamów oraz kremów. 

Miłorząb w kosmetykach wspomaga leczenie cery naczynkowej, ponieważ zmniejsza rumień i uszczelnia naczynia włosowate. Znajduje się także preparatach na żylaki oraz kosmetykach przeciwzmarszczkowych i rozjaśniających. Znajdziesz go również w balsamach i olejkach na cellulit.

Pamiętaj, żeby przed wprowadzeniem do swojej diety miłorzębu japońskiego skonsultować się z lekarzem – jest to bowiem silnie aktywna substancja i może wchodzić w reakcję z lekami, a spożywana w nadmiarze może powodować skutki uboczne. 

Z miłorzębu japońskiego możesz zaparzyć herbatę. Wystarczy liście zalać wrzątkiem i odcedzić po 20 minutach. Można dosładzać go miodem. Doskonale łączy się także z zieloną herbatą. Możesz także jeść jedną łyżeczkę sproszkowanego miłorzębu na dobę. W aptece dostępne są też suplementy zawierające ginkgo biloba.

Miłorząb japoński – przeciwwskazania

Mimo że miłorząb japoński znajduje wiele zastosowań w medycynie naturalnej i ma właściwości prozdrowotne, to jednak, jak w przypadku każdego suplementu, nie każdy może go stosować. Nie zaleca się go osobom, które przyjmują leki rozrzedzające krew, takie jak m.in. aspiryna, warfaryna i inne leki przeciwzakrzepowe. Ginkgo biloba wzmacnia także działanie leków przeciwzapalnych, moczopędnych i przeciwbólowych opartych na paracetamolu. Choć miłorząb japoński rzadko powoduje skutki uboczne, jednak w niektórych przypadkach podczas jego stosowania mogą pojawić się takie dolegliwości, jak: kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, dyskomfort jelitowy, osłabienie czy zmęczenie. Zwiększa także ryzyko krwawień, przez co nie można go pić przed operacjami. Nie jest zalecany również kobietom w ciąży.

Przeczytaj także: Krwawnik pospolity – jakie ma właściwości?

Źródła
  1. I. Kaczmarczyk-Sedlak, Lecznicze zioła w chorobach układu pokarmowego, „Fakt Zdrowie” 2017.
  2. J. Andrzejewska, Zioła wspomagające sprawność seksualną, Wydawnictwa Uczelniane Politechniki Bydgoskiej, Bydgoszcz 2022.
  3. P. Machałek, Magia polskich ziół, Znak Koncept, Kraków 2022.
  4. J. Zittlau, Miłorząb: prastary środek na współczesne dolegliwości, tłum. L. Karnas, Bauer-Weltbild Media – Klub Dla Ciebie, Warszawa 2006.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.