account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Czym jest mindfulness? Komu potrzebny jest trening uważności?

Anna Dobroń03.06.2022Aktualizacja: 27.02.2024

Mindfulness to – w dosłownym tłumaczeniu – „uważność”, „pełnia uwagi”. Termin ten odnosi się do rodzaju treningu z obszaru samorozwoju i zdrowia psychicznego. Jednocześnie mindfulness to praktyka, która służy uzyskaniu wewnętrznej równowagi, poczucia szczęścia i harmonii ze światem.


mindfulness-co-to-jest-jak-zaczac-jakie-sa-efekty
pixabay

Polecane

terapia-tomatisa-co-to-jest-na-czym-polega-zastosowanie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Terapia Tomatisa - co to jest? Na czym polega? Zastosowanie
30.07.2021
choreoterapia-terapia-tancem-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
2 min.
Choreoterapia – na czym polega i jakie przynosi korzyści?
14.05.2021
metdytacja-na-lezaco-czy-to-odpowiednia-pozycja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jaka pozycja jest odpowiednia do medytacji? Czy można medytować na leżąco?
03.06.2022
introwertyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakterystyczne
Zdrowie psychiczne
1 min.
Introwertyk - kto to jest? Jakie ma cechy charakterystyczne?
28.10.2021
Spis treści
  1. Co to jest mindfulness?
  2. Mindfulness a medytacja
  3. Jak wygląda trening mindfulness? 
  4. Co dają ćwiczenia mindfulness? 

Co to jest mindfulness?

Mindfulness to ostatnio modne pojęcie kojarzone z rozwojem osobistym. Propagowane jest często jako prosta metoda osiągania sukcesów i satysfakcji z życia. Kojarzone bywa także z praktyką religijną czy technikami medytacji. Jeśli spotkałeś się z takimi opiniami na temat mindfulness i nie zachęciły Cię do bliższego zapoznania się z tą ideą, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się, czym naprawdę jest sztuka uważności i jak wiele możesz wynieść z niej korzyści.

Zgodnie z najczęściej cytowaną definicją mindfulness to stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej. Innymi słowy, jest to całkowita koncentracja na tym, czego się w danym momencie doznaje (bez względu na to, czy chodzi o kontakt z drugim człowiekiem, picie herbaty czy własne uczucia), przeżywania rzeczywistości takiej, jaką jest, bez osądzania jej.

Praktyka mindfulness służy nie tylko koncentracji na jednej rzeczy. To szczególny rodzaj uwagi, bo wiąże się ona z całkowicie otwartą postawą wobec tego, co dzieje się tu i teraz. To sztuka „odsuwania na bok” umysłu, zbędnych emocji. To przeżywanie bieżącej chwili bez odnoszenia jej do swoich wcześniejszych doświadczeń (wracania do przeszłości) albo oczekiwań czy obaw (wybiegania w przyszłość).

Mindfulness a medytacja

Znaną i praktykowaną od tysiącleci w kulturze Wschodu ideę mindfulness rozpropagował na Zachodzie amerykański profesor medycyny Jon Kabat-Zinn. Zafascynowany religią buddyjską i medytacją zen, na podstawie zasady uważności opracował program redukcji stresu, zaburzeń lękowych, a nawet bólu. Z powodzeniem zaczął stosować go w leczeniu swoich pacjentów.

Choć mindfulness wywodzi się z tradycji buddyjskich, nie jest praktyką religijną i aby nie wzbudzać takich skojarzeń, Kabat-Zinn nie posługiwał się nawet pojęciem medytacji. Mindfulness to metoda pracy z własnym umysłem, którą można praktykować niezależnie od wiary. Wbrew obiegowym opiniom nie ma ona także nic wspólnego z „odmiennymi stanami świadomości”.

Choć mindfulness uczy, jak się wyciszyć, i może być źródłem głębokiego relaksu, nie oznacza oderwania od rzeczywistości, często kojarzonego z medytacją. Wprost przeciwnie, jest to głębokie doświadczanie świata, codziennego życia, z pełną akceptacją tego, jakim ono jest. Wbrew pozorom nie jest to jednak łatwa sztuka. Wymaga ona pewnej wiedzy i praktyki.

Jak wygląda trening mindfulness? 

Uważność nie jest zdolnością, którą musisz pozyskać – jest ona naturalnym zasobem każdego z nas, który można uwolnić poprzez regularne ćwiczenie. Ponieważ jednak nie mamy zwyczaju przeżywać rzeczywistości w taki sposób, propagatorzy sztuki mindfulness – od Kabat-Zinna poczynając – opracowali szereg treningów.

Jednym z nich jest program redukcji stresu opartej na uważności (ang. Mindfulness-Based Stress Reduction – MBSR). Powstał na podstawie tradycyjnych form medytacji i elementów jogi, ale został zaadaptowany do stylu życia ludzi Zachodu. Pozwala na opanowanie sztuki uważności podczas codziennych zajęć, takich jak jedzenie czy prowadzenie samochodu.

Trening uważności możesz odbyć także w ramach terapii poznawczej opartej na uważności (Mindfulness-Based Cognitive Therapy – MBCT). To program adresowany głównie do osób cierpiących na nawracające epizody depresji. Prowadzony jest wyłącznie przez lekarzy, psychologów. Łączy ćwiczenia z zakresu MBSR z elementami terapii poznawczo-behawioralnej.

Propagatorzy metody opracowali także trening mindfulness dla dzieci. Zajęcia mają wyposażyć je w umiejętności, których nie uczy się w szkole. Pozwalają im ćwiczyć koncentrację uwagi (pojmowaną inaczej niż siedzenie cicho i zajmowanie się tym, co reszta grupy), obserwować własne emocje i akceptować je, rozwijać życzliwość wobec innych. 

Co dają ćwiczenia mindfulness? 

Regularne ćwiczenia mindfulness służą zdrowiu psychicznemu i fizycznemu. Liczne badania naukowe wykazały, że nie tylko pozwalają wypracować nowe nawyki, ale też zwiększają neuroplastyczność mózgu. W efekcie trening podnosi jakość życia osób, które nieustannie się zamartwiają, nie radzą sobie ze stresem, trudnymi emocjami, ale także wspomaga leczenie depresji, nerwic, uzależnień, bezsenności czy zaburzeń odżywiania.

 Dzięki treningowi uważności możesz:

  • nauczyć się panować nad stresem,

  • rozwinąć inteligencję emocjonalną (empatię, samoświadomość),

  • opanować sztukę cieszenia się z prostych rzeczy,

  • podnieść jakość swojego życia seksualnego,

  • wzmocnić poczucie własnej wartości,

  • uzyskać wewnętrzną harmonię i spokój.

Treningi mindfulness mają postać ośmiotygodniowych kursów, które organizowane są w placówkach medycznych, szkołach czy ośrodkach rozwoju osobistego. Spotkania odbywają się raz w tygodniu i trwają 2–3 godziny.

Źródła
  1. J. Kabat-Zinn, Praktyka uważności dla początkujących, tł. P. Listwan, Czarna Owca, Warszawa 2014.
  2. J. Kabat-Zinn, Medytacja to nie to, co myślisz, tł. R. Skrzypczak, Czarna Owca, Warszawa 2019.
  3. M. Williams, D. Penman, Mindfulness. Trening uważności, tł. K. Zimnoch, Edgard, Warszawa 2014.
  4. Mindfulness-Based Stress Reduction, http://mindfulness.com.pl/mindfulness/mbsr/, dostęp: 13.08.2021 r.
  5. Mindfulness-Based Cognitive Therapy, http://mindfulness.com.pl/mindfulness/mbct/, dostęp: 13.08.2021 r.
  6. Metoda Eline Snel „Uwaga, to działa!”, http://mindfulness.com.pl/uwaga-to-dziala/, dostęp: 13.08.2021 r.
Author Anna Dobroń picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
maseczka-z-aspiryny-jakie-daje-efekty-jak-ja-zrobic
Fitness
1 min.
Maseczka z aspiryny - jakie daje efekty? Jak ją zrobić?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.