Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Miód na oparzenia – łagodzenie stanów zapalnych skóry naturalnymi metodami

Katarzyna Grzyś-Kurka28.10.2021Aktualizacja: 06.10.2022

Właściwości lecznicze miodu znane były już w starożytności. Ówcześni medycy stosowali go jako środek przyspieszający gojenie ran, oparzeń, owrzodzeń, a także miejscowych zakażeń skóry. Dowiedz się, jak stosować miód pszczeli, by złagodzić stan zapalny i odczuwany ból po zbyt długim opalaniu, wylaniu wrzątku czy dotknięciu gorącego przedmiotu.


miod-na-oparzenia-wrzatkiem-sloneczne-jaki-wybrac
pexels.com

Polecane

kit-pszczeli-na-jelita-jakie-ma-dzialanie
Zdrowie
1 min.
Kit pszczeli na jelita - jakie ma działanie?
21.01.2022
ocet-na-grzybice-paznokci-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Ocet na grzybicę paznokci - domowe sposoby
24.01.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
Spis treści
  1. Właściwości miodu
  2. Czy miód pomaga na oparzenia?
  3. Jak i kiedy stosować miód na oparzenia?
  4. Przeciwwskazania do stosowania miodu na oparzenia

Właściwości miodu

Miód jest słodką substancją produkowaną przez pszczoły w procesie trawienia i zagęszczania nektaru kwiatowego lub spadzi. Możesz znaleźć go w wielu preparatach pielęgnacyjnych. Jako naturalny humektant pochłania wodę z otoczenia i bardzo intensywne nawilża skórę. Nie jest to jedyne zastosowanie miodu. Wykorzystywany jest on także do stabilizowania profilu lipidowego krwi u osób borykających się z nadwagą, zwalczania wolnych rodników odpowiedzialnych za procesy starzenia i likwidowania drobnoustrojów chorobotwórczych (bakterii, wirusów i grzybów). Medycyna docenia ten naturalny produkt za zdolność do przyspieszania gojenia ran (także tych po oparzeniach czy towarzyszących odleżynom) oraz likwidowania miejscowych zakażeń.

Na właściwości miodu wpływ ma jego skład chemiczny. Ten natomiast zmienia się w zależności od gatunku roślin, z których pozyskiwany jest nektar. Wśród aż 180 różnych substancji chemicznych znaleźć można m.in.: flawonoidy, fenolokwasy, aminokwasy, witaminy i związki mineralne. Największy ich procentowy udział charakteryzuje miody ciemne, np. gryczane, wrzosowe, które produkowane są przez pszczoły latem. Mają zdecydowanie wyraźniejszy smak i intensywniejszy zapach. To właśnie te gatunki wybieraj przy bolesnych oparzeniach.

Czy miód pomaga na oparzenia?

Stosowanie miodu na oparzenia po opalaniu czy wylaniu wrzątku przynosi wyraźną poprawę w kondycji uszkodzonych tkanek. Produkt ten pobudza bowiem leukocyty (białe krwinki) do wzmożonej produkcji cytokin. Są to białka, które biorą udział w odpowiedzi obronnej organizmu – im jest ich więcej, tym większe szanse na szybki powrót do zdrowia. Ponadto miód stymuluje keratynocyty (komórki naskórka), co sprawia, że rany szybciej się zamykają.

Działanie przeciwzapalne tego naturalnego produktu to z kolei zasługa przede wszystkim oksydazy glukozowej. Stymuluje ona komórki do wzmożonych podziałów i tym samym przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek.

Nakładanie miodu bezpośrednio na oparzoną skórę:

  • łagodzi stany zapalne,

  • zmniejsza ból i pieczenie,

  • przyspiesza gojenie ran,

  • zmniejsza obrzęk, zaczerwienienie oraz wysięk,

  • ogranicza ropienie ran, zapobiegając tym samym zakażeniom,

  • zapobiega powstawaniu szaro-brunatnych przebarwień i blizn w miejscu uszkodzonych bąbli po oparzeniu.

Jak i kiedy stosować miód na oparzenia?

Możesz samodzielnie stosować miód w celu złagodzenie stanów zapalnych wyłącznie przy 1. i 2. stopniu oparzenia. Uszkodzenia 3. i 4. stopnia wymagają hospitalizacji. Ponadto zrezygnuj ze stosowania domowych metod, jeśli uszkodzeniu uległo powyżej 18% ciała osoby dorosłej, a w przypadku dzieci – 8 proc.

Jaki miód na oparzenia wybrać? Najwięcej składników odżywczych mają gatunki ciemne (gryczane lub wrzosowe). Warto, by był to miód świeżo pozyskany przez pszczelarza i przechowywany w suchym i zacienionym miejscu – dzięki temu zachowuje wszystkie cenne składniki. Możesz również stosować preparaty, które mają w swoim składzie miód, np. żele, lotiony, plastry.

Jak złagodzić ból po oparzeniu? Silne pieczenie po opalaniu czy dotknięciu gorącego przedmiotu to efekt podrażnienia zakończeń nerwowych. Wraz z ustępowaniem stanu zapalnego zmniejsza się również odczuwany ból. Aby przyspieszyć proces regeneracji tkanek i złagodzić zaczerwienienia skóry, również możesz zastosować miód. Jeśli ból jest bardzo silny, wówczas zamiast smarować skórę, zastosuj miód jako dodatek do chłodnej kąpieli. Pozwoli ci to uniknąć przypadkowego naruszenia pęcherzy z płynem surowiczym, co nie tylko byłoby źródłem dodatkowego bólu, lecz także mogłoby skutkować powstaniem blizn.

Przeciwwskazania do stosowania miodu na oparzenia

Mimo szeregu korzyści, jakie niesie za sobą stosowanie miodu na oparzenia słoneczne czy wrzątkiem, nie jest to substancja, którą może stosować każdy.Działania niepożądane występują rzadko, ponieważ substancja ta ma niską toksyczność. Niemniej unikać jej powinny osoby uczulone na produkty pszczele.

Dobrą alternatywą są w takim wypadku inne składniki naturalnego pochodzenia: kefir, maślanka, jogurt i napary ziołowe (z nagietka, balsamu peruwiańskiego, dziurawca zwyczajnego, jeżówki purpurowej i oczaru wirginijskiego). W przypadku oparzeń 2. stopnia, którym towarzyszą pęknięcia skóry, warto stosować także aloes na rany.

Źródła
  1. G. Dubiago, Wybrane właściwości miodu szczególnie przydatne w kosmetologii, „Postępy Fitoterapii” 2018, nr 1, s. 58–64.
  2. A. Burzec i in., Oparzenia u dzieci – rodzaje, ocena ciężkości oraz zasady postępowania, „Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia” 2017, nr 3, s. 98–103.
  3. J. Marwicka i in., Analiza właściwości miodu pszczelego i jego zastosowanie w dietetyce i kosmetologii, „Kosmetologia Estetyczna” 2014, nr 2, s. 107–110.
  4. E. Majewska, Porównanie wybranych właściwości miodów pszczelich jasnych i ciemnych, „Nauka Przyroda Technologie” 2009, nr 3(4), s. 1–9.
  5. J. Górnicka, Apteka natury. Poradnik Zdrowia, Agencja Wydawnicza Morex, Warszawa 2011, s. 279–280.
  6. M. Bakowska, K. Janda, Właściwości prozdrowotne wybranych miodów, „Pomeranian Journal of Life Sciences” 2018, nr 64(3), s.147–151
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.