account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Czy miód z nawłoci faktycznie wspomaga organizm? Poznaj jego właściwości i zastosowanie

Ewa Żuchowska19.05.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Miód z nawłoci to stosunkowo nowe odkrycie, jeśli chodzi o produkty pszczele. Powstaje z kwiatów tej niezwykłej rośliny i coraz częściej bywa nazywany nektarem życia. Jest to zasługą jego właściwości leczniczych, szczególnie działania antyseptycznego. Mówi się, że odtruwa i wspomaga zmęczony organizm. Wyjaśnimy, czy jest to prawda i jakie jeszcze, jeśli chodzi o nawłoć, miód ten ma zastosowanie.


Wiele osób nie wie, co leczy miód z nawłoci, choć on sam jest stosowany w terapii szeregu dolegliwości. O ile dobrze znane jest jego działanie odkażające, o tyle o innych właściwościach trochę zapomniano. Tymczasem jest to skuteczny środek przeciwzakrzepowy, przeciwzapalny i mający spory wpływ na układ krwionośny człowieka. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o miodzie z nawłoci?

miod-z-nawloci-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
pexels.com

Polecane

syrop-z-bialego-bzu-na-co-pomaga-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak przygotować syrop z białego bzu i kiedy warto go stosować?
17.09.2021
durian-owoc-jak-wyglada-pachnie-i-smakuje
Odżywianie
1 min.
Durian owoc - jak wygląda, pachnie i smakuje?
24.01.2022
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
platki-jaglane-jak-je-ugotowac-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Płatki jaglane - jak je ugotować? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
Spis treści
  1. Nawłoć – miód i nie tylko
  2. Co leczy miód z nawłoci? Właściwości lecznicze
  3. Jak zażywać miód z nawłoci?
  4. Miód z nawłoci – zastosowanie w kosmetyce

Nawłoć – miód i nie tylko

Nawłoć pospolita to roślina należąca do gatunku astrowatych. Na co dzień jest bardzo cenna, zarówno dla pszczół, jak i samych pszczelarzy. W okresie zimowym stanowi dla tych owadów pokarm. Najwięcej nawłoci rośnie w Małopolsce i na Podkarpaciu, lecz można ją spotkać także w innych rejonach. Roślina osiąga wysokość około 1 metra, posiada jajowate liście i żółte kwiaty zebrane w koszyczki. Rośnie zazwyczaj w suchych miejscach, szczególnie na polanach, przy lasach i na wrzosowiskach.

Ziele nawłoci ma szereg właściwości leczniczych, lecz jej głównym produktem jest miód pozyskiwany z nektaru kwiatowego. Jest on trudno dostępny, ponieważ roślina kwitnie od sierpnia do września, a koniec jej wzrostu przypada dopiero na późną jesień. Pszczoły przygotowują się wtedy do zimy i gromadzą nawłoć jako pożywienie. Ten fakt sprawia, że miód nie jest produkowany w takich ilościach, jak inne miody pszczele.

Co leczy miód z nawłoci? Właściwości lecznicze

Miód z nawłoci jest nazywany nektarem życia. Zawdzięcza to będącym w jego składzie związkom i zdobytym dzięki nim właściwościom terapeutycznym. Jest lekko słodki, ale nie przesadnie. Próbując go, można wyczuć kwaśno-gorzki posmak. Poza tym ma bardzo przyjemny zapach i ładną barwę. W początkowym stadium, a konkretnie płynnym, jest ona słomkowożółta, potem bardziej kremowa, ponieważ miód dość szybko się krystalizuje.

Jednymi z głównych składników miodu nawłociowego są rutyna i kwercetyna. Ta pierwsza dba o stan naszych naczyń krwionośnych. Uszczelnia je, ma też właściwości przeciwkrwotoczne i zapobiega nadmiernej łamliwości tychże naczyń. To dlatego miód z nawłoci tak dobrze oddziałuje na narządy wewnętrzne i ich ukrwienie. Kwercetyna z kolei działa przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie. Obniża przy okazji ciśnienie tętnicze. Podobnym efektem leczniczym może się poszczycić miód faceliowy

W modzie z nawłoci są również saponiny. Wykazują one działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu produkt ten doskonale sprawdza się w infekcjach górnych dróg oddechowych. Jeśli chodzi o profilaktykę przeziębień, to ma podobne zastosowanie jak miód słonecznikowy. Właściwości lecznicze tego miodu są niemal takie same.

Zastosowanie miodu nawłociowego obejmuje głównie układ krwionośny. Jest on skuteczny w leczeniu żylaków kończyn dolnych oraz miażdżycy. Co ciekawe, poleca się go także na skórę. Sprawdza się przy ranach i owrzodzeniach. Jak widać na miodzie z nawłoci, właściwości tego produktu są faktycznie nieocenione.

Jak zażywać miód z nawłoci?

Miód nawłociowy z nawłoci, podobnie jak inne miody, jest dość kaloryczny. W związku z tym od jego spożywania powinny powstrzymać się osoby, które chcą zrzucić wagę lub zmagają się z cukrzycą. Miód mógłby zaburzyć poziom glukozy we krwi.

Miód nawłociowy faktycznie wspomaga organizm, ale żeby działał, powinieneś zażywać go regularnie przez okres minimum dwóch miesięcy. Pamiętaj jednak, aby nie przekraczać zalecanej dawki dziennej, która wynosi obecnie 40 gram. Jeśli nie chcesz dopuścić do przesłodzenia organizmu i pragniesz, aby składniki miodu były lepiej przyswajalne, rozpuść go w wodzie. 1 łyżeczka na szklankę płynu będzie wystarczająca.

Miód z nawłoci – zastosowanie w kosmetyce

Miód nawłociowy znalazł zastosowanie również w kosmetyce. Mimo dużej zawartości cukru można go nakładać bezpośrednio na skórę. Z pewnością podziała ujędrniająco i bardzo poprawi jej ogólny wygląd. Produkt sprawdzi się także jako komponent kosmetyków. Można z niego zrobić maskę na twarz. W ten sposób oczyścimy cerę, wygładzimy skórę i zredukujemy niewielkie zmarszczki. Twarz będzie wyglądała zdrowo i promiennie.

Miodu nawłociowego używa się też do włosów. Aby przygotować maskę, wystarczy podgrzać jedną łyżeczkę miodu z oliwą z oliwek, a następnie położyć na kosmyki, rozpoczynając od skóry głowy. Czas trzymania kompresu to 20 minut. Potem trzeba umyć włosy ulubionym szamponem. Będą one nawilżone, zdrowe i bardzo błyszczące.

Źródła
  1. J. Macků, J. Krejča, A. Rymkiewicz, Atlas roślin leczniczych, Wydawnictwo Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1989.
Author Ewa Żuchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.