Ból menstruacyjny – kiedy można się go spodziewać i co zrobić, by brzuch przestał boleć?
Ból w podbrzuszu może świadczyć o zbliżającym się okresie. Sprawdź, ile dni przed miesiączką może boleć brzuch i jakie dolegliwości mogą jeszcze Ci towarzyszyć.
Ból menstruacyjny – dlaczego kobiety boli brzuch przed okresem?
Ból menstruacyjny jest związany z uwalnianiem prostaglandyn, czyli hormonów, które determinują złuszczanie się błony śluzowej macicy. W efekcie jej mięśnie zaczynają się kurczyć intensywniej i częściej niż w normalnych warunkach. Krew przepływa mniej sprawnie przez naczynia, a to wszystko objawia się dolegliwościami bólowymi w okolicy nadłonowej. Ból ma zwykle charakter tępy i może przenosić się do podbrzusza, a nawet w okolicę odcinka lędźwiowego kręgosłupa. U wielu kobiet dotyczy on również jajnika. Charakterystyczne kłucie, które często utrudnia funkcjonowanie, jest związane z napięciem przedmiesiączkowym. Jeśli jednak utrzymuje się zbyt długo, warto skonsultować się z ginekologiem, który oceni, czy przypadkiem na jajniku nie utworzyła się torbiel.
Na intensywność bólu menstruacyjnego wpływają:
zbyt duże napięcie mięśni dna miednicy, jamy brzusznej, powięzi (błony, która otacza tkanki i mięśnie) przepony, miednicy i okolicy biodrowo-lędźwiowej, a także otrzewnej i więzadeł macicy,
zgarbiona postawa ciała, która determinuje nacisk na narządy wewnętrzne (np. na żołądek), a te z kolei uciskają macicę,
problemy z perystaltyką jelit oraz układem moczowym,
obecność blizn,
Na ile dni przed okresem zaczyna boleć brzuch?
Objawy PMS w postaci bólu brzucha pojawiają się najczęściej kilka godzin przed wystąpieniem krwawienia. Obserwuje się go również w fazie lutealnej, rozpoczynającej się w końcowym okresie owulacji. To właśnie wtedy następuje wyrzut prostaglandyn, o których była mowa już wcześniej, a dolegliwości bólowe podbrzusza mogą wówczas trwać od około 4 do 7 dni. W momencie, gdy krwawienie już nastąpi, objawy zwykle mijają, ale jest to kwestia zbyt indywidualna, aby oceniać ją zerojedynkowo. Mogą doskwierać kobietom również w czasie miesiączki – nawet do 3 dni.
Rola fizjoterapii w bólach menstruacyjnych
Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę, jak dużą rolę w niwelowaniu bólu brzucha w okresie menstruacji odgrywa fizjoterapia. Fizjoterapeuci stosują różne metody:
masaż tkanek głębokich;
ćwiczenia mięśni dna miednicy, ćwiczenia rozciągające, jogę;
fizykoterapię, a dokładniej prądy TENS na wysokości jajników oraz na odcinku lędźwiowym przy kręgosłupie;
kinesiotaping, czyli plastrowanie kinezjologiczne za pomocą specjalnych taśm, które unoszą skórę, wzmagają przepływ krwi i zmniejszają napięcie mięśni; okolice podbrzusza można oklejać zarówno przed miesiączką, jak i w jej trakcie.
Warto również udać się na konsultację do fizjoterapeutki uroginekologicznej, która oceni stan napięcia mięśni dna miednicy, a także ewentualne patologie, które mogą wpływać na intensywność bólu brzucha w okresie menstruacji (to zwykle kobiety zajmują się tym obszarem fizjoterapii). Następnie zaplanuje terapię skoncentrowaną właśnie na tym problemie.
Jak samodzielnie poradzić sobie z bólem przed miesiączką?
Najprostszy sposób na zmniejszenie bólu brzucha przed miesiączką to farmakoterapia. Tabletki zawierające paracetamol i substancje rozkurczające pomagają zmniejszyć dolegliwości. Niestety objawy mogą być na tyle silne, że preparaty apteczne nie będą w pełni skuteczne. Dlatego polecamy automasaż, który polega na wykonywaniu kolistych ruchów całą powierzchnią dłoni w kierunku ruchów wskazówek zegara. Nacisk ręki na brzuch powinien być na początku delikatny, a w momencie, gdy skóra się rozgrzeje, warto zwiększyć siłę.
Dobrym sposobem jest również termofor, który doskonale zwiększa miejscową temperaturę ciała i tym samym rozkurcza mięśnie macicy i podbrzusza. Okład wystarczy położyć na obszar między pępkiem a wzgórkiem łonowym lub wykonać nim samodzielny masaż, by jeszcze bardziej pobudzić krążenie w tym obszarze. Jeśli nie masz termofora, do szklanki lub kubka wlej lekko ostygniętej wody. Wówczas naczyniem wykonuj koliste ruchy na brzuchu.
Zdajemy sobie sprawę, że w czasie trwania dolegliwości bólowych kobiety nie myślą o żadnej aktywności fizycznej. Nie polega ona jednak wyłącznie na katorżniczym treningu wytrzymałościowym. Trening Jacobsona, czyli progresywna relaksacja mięśni, to kilkunastominutowa sesja, podczas której naprzemiennie napinasz i rozluźniasz mięśnie. Każdy ruch znajduje się wyłącznie pod Twoją kontrolą, a oprócz zmniejszenia napięcia mięśniowego obniżasz również to emocjonalne.
- I. Teul i in., Częstość występowania oraz czynniki skorelowane z bólem miesiączkowym u zdrowych studentek, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, nr 60(2), s. 89–94.
- B. Trybulec, E. Wyżycka, Zastosowanie wybranych technik terapii manualnej w leczeniu zachowawczym bolesnego miesiączkowania, „Medical Review” 2016, nr 14(2), s. 162–172.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.