Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Nadczynność tarczycy – objawy skórne, które mogą pojawić się w przebiegu choroby

Olga Dąbska21.03.2023Aktualizacja: 28.02.2024

Choroby endokrynologiczne stanowią istotny problem zdrowotny. Jednym z częstszych zaburzeń gruczołu tarczycowego jest nadczynność, której towarzyszy szereg objawów przyspieszonego metabolizmu. Poza przyspieszeniem tętna, perystaltyki jelit czy pracy serca w przebiegu nadczynności tarczycy obserwuje się szereg objawów skórnych, wzmożone wypadanie włosów czy łamliwość paznokci. Sprawdź, jakie problemy dermatologiczne mogą pojawić się u osób ze zbyt wysokim poziomem hormonów tarczycy.


nadczynnosc-tarczycy-objawy-skorne-jakie-problemy
unsplash.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Nadczynność tarczycy – złożony obraz kliniczny 
  2. Objawy skórne nadczynności tarczycy
  3. Nadczynność tarczycy – zmiany płytki paznokciowej i włosów

Nadczynność tarczycy – złożony obraz kliniczny 

Nadczynność tarczycy nie jest jednostką chorobową, a zespołem objawów klinicznych. Na skutek zbyt wysokiego poziomu hormonów tarczycy rozwinąć się mogą następujące dolegliwości:

  • zwiększona nerwowość i drażliwość,

  • problemy z koncentracją,

  • osłabienie siły mięśniowej,

  • wzmożona potliwość, nietolerancja wysokich temperatur,

  • stany lękowe o różnym nasileniu,

  • drżenie mięśni (szczególnie drżenie dłoni),

  • kołatania serca, tachykardia (przyspieszona praca serca),

  • przyspieszone tętno,

  • zaburzenia snu (głównie bezsenność),

  • objawy oczne – wytrzeszcz,

  • przyspieszona perystaltyka jelit, 

  • utrata masy ciała pomimo prawidłowego, a nawet zwiększonego, apetytu,

  • powiększenie obwodu szyi (ze względu na rozwój wola miąższowego lub guzowatego),

  • częstsze oddawanie moczu,

  • u kobiet – zaburzenia cyklu miesiączkowego (m.in. wydłużeniem cyklu, nieregularne krwawienia).

W przeciwieństwie do niedoczynności tarczycy w przebiegu nadczynności tego gruczołu dochodzi do nasilenia metabolizmu. Przy okazji sprawdź, co to jest metabolizm i w jaki sposób wpływa na funkcjonowanie organizmu.

Objawy skórne nadczynności tarczycy

Zmiany skórne bardzo często są odzwierciedleniem zaburzeń ogólnoustrojowych, w tym chorób gruczołów wydzielania wewnętrznego. Poza wymienionymi wyżej dolegliwościami chora tarczyca daje liczne objawy skórne. W badaniu przedmiotowym zwraca uwagę delikatna, gładka, ciepła skóra. To tzw. skóra aksamitna. W wyniku wzmożonej potliwości skóra zazwyczaj jest wilgotna. Dłonie są spocone, często zaczerwienione. W ten sposób skóra przystosowuje się do wzmożonego metabolizmu. 

W przebiegu nadczynności tarczycy obserwuje się wyraźny dermografizm, czyli pokrzywkę dermograficzną. To jedna z bardziej rozpowszechnionych odmian pokrzywki. Zmiany skórne pojawiają się na skutek działania bodźca mechanicznego, np. ucisku, potarcia, zadrapania skóry. W ciągu zaledwie kilkunastu, kilkuset sekund na skórze rozwijają się bąble pokrzywkowe. Zmiany skórne odwzorowują miejsce działania bodźca. Pokrzywka dermograficzna utrzymuje się przez kilka godzin.

W wyniku nasilonego metabolizmu w nadczynności tarczycy dochodzi do wzmożonej aktywności gruczołów łojowych. W konsekwencji tego rozwinąć się może łojotokowe zapalenie skóry. Objawia się ono m.in. rumieniem lub czerwonymi plamami na skórze, łuszczeniem się naskórka, nadmiernym przetłuszczaniem się włosów, obecnością tłustych, żółtych łusek na skórze, ubytkiem włosów w miejscu pojawienia się zmian. Objawy lokalizują się głównie na owłosionej skórze głowy, skórze klatki piersiowej, twarzy, w okolicy genitaliów. Kolejnym skutkiem nadczynności tarczycy jest nadpobudliwość, która sprzyja świądowi.

U chorych na nadczynność tarczycy rozwinąć się może obrzęk przedgoleniowy. Stan ten związany jest z lokalną reakcją zapalną. Prowadzi do wzmożonego namnażania się (proliferacji) komórek tkanki łącznej – fibroblastów – i gromadzenia się glikozaminoglikanów (polisacharydów, które odgrywają dużą rolę w patogenezie miażdżycy, niewydolności żylnej czy owrzodzeniach podudzi). Obrzęk zazwyczaj umiejscawia się na przedniej powierzchni podudzi i w miejscach narażonych na urazy. Charakteryzuje się ograniczonym, rozlanym lub guzkowym, swędzącym zgrubieniem skóry. Zmienia ona kolor na czerwono-pomarańczowy, a niekiedy nawet na sinobrunatny. Wzmożone rogowacenie wiąże się z ryzykiem powstawania brodawek i obrazu tzw. skórki pomarańczy.

W rzadkich przypadkach w przebiegu nadczynności tarczycy obserwuje się przebarwienia na powiekach górnych – tzw. objaw Jellinka. Po raz pierwszy został opisany w 1904 roku przez Stefana Jellinka – austriackiego lekarza, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Nierzadko choroba Gravesa–Basedowa, czyli jedna z głównych przyczyn nadczynności tarczycy, współistnieje z bielactwem i łysieniem plackowatym. Bielactwo nabyte prowadzi do zniszczenia melanocytów, czyli komórek skóry, które produkują pigment. W związku z tym skóra ma jasny kolor i nie ma należytej ochrony przed promieniowaniem UV. Z kolei w łysieniu plackowatym rozwijają się ogniska łysienia w okolicy potylicznej i czołowo-ciemieniowej. Mają one regularnym kształt, a skóra bez włosów jest niezmieniona chorobowo.

Nadczynność tarczycy – zmiany płytki paznokciowej i włosów

Wśród objawów nadmiernej pracy gruczołu tarczycowego wymienia się: osłabienie struktury włosów, zwiększoną ich łamliwość i wypadanie. U chorych zaobserwować można także łamliwość paznokci. Istnieje ryzyko onycholizy, czyli oddzielenia płytki paznokciowej od jej łożyska, w konsekwencji czego mogą rozwinąć się tzw. paznokcie Plummera. Określa się w ten sposób paznokcie zaokrąglone ku górze. W nadczynności tarczycy czubki paznokci mogą podwijać się, co sprawia, że stają się one pomarszczone, o nierównej powierzchni i niekiedy zmieniają kolor. Rzadkim objawem nadczynności tarczycy jest akropachia. Charakteryzuje się ona bolesnym pogrubieniu i zaokrągleniu dystalnych paliczków palców. Pojawiają się tzw. palce pałeczkowate, palce dobosza. Dochodzi do tego w wyniku przebudowy podokostnowej kości. W akropachii paznokcie zaczynają z czasem przypominać szkiełka od zegarka. Częstość występowania akropachii w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa szacowana jest na 0,01%.

Źródła
  1. K.D. Burman, L. McKinley-Grant, Dermatologic aspects of thyroid disease, „Clin Dermatol” 2006, t. 24, nr 4, s. 247–255.
  2. S.A. Jabbour, Skin manifestations of hormone-secreting tumors, „Dermatol Ther” 2010, t. 23, nr 6, s. 5643–5650.
  3. J. Maj, A. Jankowska-Konsur, J. Gruber i wsp., Zmiany skórne w endokrynopatiach, „Family Medicine & Primary Care Review” 2013, t. 15, nr 3, s. 458–461.
  4. M. Ruchała, E. Gurgul, Co dermatolog powinien wiedzieć o skórnej manifestacji chorób endokrynologicznych, „Dermatologia po Dyplomie” 2013, nr 6. Online: https://podyplomie.pl/dermatologia/15891,co-dermatolog-powinien-wiedziec-o-skornej-manifestacji-chorob-endokrynologicznych [dostęp: 13.12.2022].
  5. K. Tłoczek, Wpływ chorób tarczycy na skórę, „Kosmetologia Estetyczna” 2015, t. 5, nr 4, s. 441–443.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.