Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieDiety 1 min.

Nadmiar magnezu – jak go rozpoznać i jakie wywołuje skutki?

Katarzyna Grzyś-Kurka18.02.2023Aktualizacja: 18.02.2023

Jony soli magnezowych są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich niedobór w mig rozpoznać można po charakterystycznym drżeniu mięśni czy wzmożonej senności. Tymczasem nie tylko niedostateczna podaż tego minerału jest niekorzystna dla zdrowia. Również nadmiar magnezu może być niebezpieczny, choć zdarza się rzadko. Czym skutkuje nadmiar magnezu w organizmie? Jak rozpoznać hipermagnezemię? Co powoduje taki stan?


nadmiar-magnezu-objawy-skutki-uboczne
pixabay.com

Polecane

jakie-sa-efekty-spozywania-regularnych-posilkow
Odżywianie
1 min.
Poznaj efekty regularnego spożywania posiłków
25.05.2022
dieta-na-wrzody-zoladkowe-co-mozna-jesc
Odżywianie
1 min.
Poznaj zasady diety na wrzody żołądka. Co można jeść, a czego należy unikać?
10.05.2022
dieta-plynna-co-mozna-jesc-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Dieta płynna - co można jeść? Jakie daje efekty?
27.07.2021
jak-wprowadzic-zdrowe-nawyki-zywieniowe
Odżywianie
1 min.
Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe? Sprawdzone sposoby i porady dietetyczne
14.05.2021
Spis treści
  1. Jaką funkcję pełni magnez w organizmie?
  2. Jak rozpoznać nadmiar magnezu w organizmie?
  3. Nadmiar magnezu – objawy
  4. Nadmiar magnezu – skutki uboczne
  5. Co powoduje nadmiar magnezu u człowieka?

Jaką funkcję pełni magnez w organizmie?

Jednym z podstawowych elementów dbania o zdrowie jest prawidłowa podaż witamin i minerałów. W tej drugiej grupie związków na szczególną uwagę zasługuje magnez. Należy on do jonów soli (czyli elektrolitów), kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada za aktywowanie ponad 300 różnych reakcji enzymatycznych, a także wpływa na aktywność enzymów. Stabilizuje strukturę DNA i RNA (kwasów nukleinowych) oraz rybosomów (organelli w komórce, na które składają się kompleksy białek i kwasów nukleinowych).

Dzięki magnezowi możliwa jest przemiana białek, lipidów i węglowodanów przez enzymy. Do tego minerał ten reguluje aktywność PTH, czyli parathormonu odpowiedzialnego za zbilansowaną gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. Magnez ma olbrzymie znaczenie dla prawidłowego wzrostu i gęstości kości oraz pracy skurczowej serca.

W świetle wszystkich istotnych funkcji, jakie pełni magnez, nic dziwnego, że tak dużą wagę przywiązuje się do niedoborów tego minerału. Tymczasem nadmiar magnezu u ludzi, czyli hipermagnezemia (stan analogiczny jak hiperwitaminoza), jest także niebezpieczny, choć zdarza się znacznie rzadziej niż hipomagnezemia, czyli niedobór magnezu.

Jak rozpoznać nadmiar magnezu w organizmie?

Zalecane dobowe spożycie magnezu zmienia się w zależności od płci, wieku i miejsca zamieszkania. Wedle danych Instytutu Żywności i Żywienia dzienne zapotrzebowanie na ten makroelement wynosi 3–4,5 mg/kg m.c./dobę (przy czym w okresie ciąży jest ono jeszcze wyższe). Jednocześnie w Polsce spożycie magnezu wynosi średnio zaledwie 297 mg/dobę. Około 90% mężczyzn i 70% kobiet zmaga się z niedoborami tego składnika. Czy zatem nadmiar magnezu w organizmie jest problemem? To, że hipermagnezemia ma charakter marginalny, nie oznacza, że nie ma znaczenia i można ją bagatelizować.

O tym, czy rozwinęła się hipermagnezemia, świadczą charakterystyczne dla tego stanu objawy. Warto jednak potwierdzić swoje przypuszczenia, decydując się na diagnostykę laboratoryjną. Prawidłowy poziom magnezu wynosi 1,6–2,6 mg/dl (0,65–1,2 mmol/l). Wyniki powinien jednak zweryfikować lekarz, sugerując się wartościami referencyjnymi wskazanymi przez laboratorium przeprowadzające analizę.

Nadmiar magnezu – objawy

Nadmiar magnezu w organizmie objawiać się może zaburzeniami gastrycznymi. Występują bóle brzucha, wzdęcia i biegunka. Jeśli na tym etapie suplementacja nie zostanie przerwana albo wlewy dożylne nie przestaną być regularnie wykonywane, może dojść do zatrucia. Jest to stan, w którym się rozwija:

  • alkaloza (zasadowica), czyli naruszenie równowagi kwasowo-zasadowej na rzecz zasad,

  • odwodnienie,

  • zaburzenia oddychania,

  • nieprawidłowości w obrazie EKG serca,

  • bradykardia, czyli spowolnienie rytmu serca do 60 uderzeń/min,

  • spadek ciśnienia tętniczego krwi,

  • bezsenność,

  • osłabienie siły mięśniowej,

  • osłabienie odruchów ścięgnistych,

  • uczucie dezorientacji.

Objawy charakterystyczne dla hipermagnezemii można zwykle zaobserwować, jeśli poziom tego makroelementu przekroczy w surowicy 1,5 mmol/dm3.

Nadmiar magnezu – skutki uboczne

Dostarczanie organizmowi magnezu w nadmiernej ilości jest tak samo niekorzystne jak niskie jego spożycie. Bagatelizowana hipermagnezemia (nadmiar magnezu w organizmie człowieka) może doprowadzić do zaburzenia metabolizmu kości i mineralizacji oraz powstawania kryształów hydroksyapatytu (tzw. rusztowania tkanki łącznej).

Ciężka hipermagnezemia stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Jeśli więc wystąpią zaburzenia oddychania, nieprawidłowości rytmu pracy serca czy porażenie mięśni – konieczne jest wezwanie pogotowania. W przypadku łagodniejszego przebiegu hipermagnezemii wystarczy kontakt z internistą. Najczęściej poziom magnezu redukowany jest przez stosowanie środków moczopędnych lub wykonanie wlewów dożylnych wapnia.

Co powoduje nadmiar magnezu u człowieka?

Za prawidłowy poziom magnezu w organizmie odpowiadają nerki. Jeśli poziom makroelementu spadnie w osoczu poniżej 0,5 mmol/dm3, wówczas aż 95% jonów ulega wchłanianiu zwrotnemu w kanalikach nerkowych. Dzięki temu mniej magnezu jest wydalane wraz z moczem, co redukuje ryzyko pogłębienia niedoboru makroelementu. 

Przy hipermagnezemii dochodzi do sytuacji odwrotnej – organizm w ramach reakcji obronnej zwiększa wydalanie magnezu z moczem. Nie oznacza to jednak, że cała nadwyżka może zostać w ten sposób usunięta. Jest to utrudnione podczas stosowania zbyt dużych dawek suplementów lub wykonywania wlewów dożylnych. Ponadto problem nadmiaru magnezu we krwi może nawracać u osób zmagających się z:

  • niewydolnością nerek,

  • niedoczynnością tarczycy,

  • nowotworami,

  • niektórymi chorobami autoimmunologicznymi.

Źródła
  1. A. Karmańska, A. Stańczak i in., Magnez aktualny stan wiedzy, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2015, nr 4, s. 677–689.
  2. A. Wojtas, A. Woźniak, Składniki mineralne, [w:] (red.) M. Jarosz, E. Rychlik i in., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 2020, s. 273–315.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
dieta-na-watrobe-co-jesc-a-czego-unikac
Odżywianie
1 min.
Dieta na wątrobę – co jeść, a czego lepiej unikać?
14.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.