Jak toksyny wpływają na organizm?
Ludzki organizm codziennie narażony jest na działanie toksyn. Znajdują się one w pożywieniu, a także w powietrzu. Zdrowy organizm potrafi samodzielnie uporać się z zanieczyszczeniami, jednak ich nadmiar może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się, jak objawia się nadmiar toksyn w organizmie i co zrobić, aby się ich pozbyć.
Jakie są objawy nadmiaru toksyn w organizmie?
Nadmiar toksyn w organizmie najczęściej objawia się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. O tym, że ciało potrzebuje oczyszczenia, mogą świadczyć zaparcia, biegunki, bóle brzucha, nadmierne gazy oraz wymioty. Do tego dochodzą często nadprogramowe kilogramy, a także pogarsza się wygląd skóry. Pojawiają się wypryski, trądzik, skóra może być podrażniona i zaczerwieniona. Ponadto mogą wystąpić obrzęki kończyn, spowodowane zatrzymywaniem się wody w organizmie, uczucie zmęczenia i znużenia, zaburzenia pamięci i koncentracji, problemy ze snem, huśtawka nastrojów oraz bóle głowy. Duża ilość toksyn w organizmie prowadzi do spadku odporności, przez co łatwiej o infekcje.
Zdrowy organizm samodzielnie usuwa nagromadzone toksyny. Niezdrowa żywność, zawierająca pestycydy i konserwanty, negatywnie odbija się na zdrowiu i może być jedną z przyczyn chorób wątroby. Dodatkowo ciało, samodzielnie pozbywając się toksyn, może wydzielać różne, niekiedy niezbyt atrakcyjne, zapachy. Pochodzą one nie tylko z jamy ustnej, zmienia się też zapach potu.
Jak toksyny mogą wpływać na organizm?
W organizmie mogą kumulować się nie tylko toksyny pochodzące z żywności, ale także te z powietrza. Długotrwała ekspozycja organizmu na zanieczyszczenia może prowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób, w tym nowotworów. To, jak toksyny wpływają na ludzki organizm, zależy od wdychanej substancji. W wielu warzywach i owocach znajdują się niewielkie ilości pestycydów. Mogą przyczyniać się do poronień, choroby Parkinsona, uszkodzeń układu nerwowego, a także wad wrodzonych u dzieci.
Równie groźne dla człowieka są ftalany, czyli związki chemiczne, które można znaleźć w plastiku, a także w niektórych kosmetykach. Mogą powodować zaburzenia w pracy hormonów. Dużym zagrożeniem dla funkcjonowania organizmu jest pleśń, zarówno ta, którą można znaleźć w mieszkaniu, jak również ta pochodząca z nadpsutego jedzenia. Należy też uważać na mykotoksyny, które są niebezpieczne dla zdrowia. Długotrwały kontakt z nimi jest jednym z czynników wywołujących astmę. Nie bez znaczenia jest stosowanie chemicznych środków do sprzątania. W szczególności warto zwrócić uwagę na te w sprayu, ponieważ często powodują one podrażnienia dróg oddechowych, oczu, zawroty i bóle głowy, a w nadmiarze również problemy z pamięcią.
Poważne konsekwencje zdrowotne mają metale ciężkie. Ołów, rtęć, kadm i arsen mogą gromadzić się w tkankach miękkich, powodując problemy z sercem, układem nerwowym czy krwionośnym. Przyczyniają się do problemów z kośćmi, w tym mogą prowadzić do osteoporozy, zaburzeń wzrostu czy wad kręgosłupa.
Jak zmniejszyć kontakt z toksynami?
Obecnie każdy z nas ma kontakt z toksynami. Dopóki jest ich niewiele i ekspozycja na nie nie jest długotrwała, nie wywołują one żadnych dolegliwości. Jeśli chcesz żyć zdrowiej, mimo to ogranicz kontakt z toksynami. Najłatwiej wyeliminujesz je ze swojego jadłospisu, rezygnując ze spożywania przetworzonej żywności, pełnej konserwantów i sztucznych barwników. Wybieraj produkty ekologiczne, pochodzące z certyfikowanych upraw, w szczególności organiczne jajka, mięso i nabiał. Zrezygnuj z alkoholu, gdyż jest on metabolizowany w wątrobie, która jest odpowiedzialna za detoksykację całego organizmu – nie dodawaj jej pracy! Czasem można też zastosować oczyszczającą kurację sokową, jednak pamiętaj, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Zanim zdecydujesz się na ten krok, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym.
Jeśli stosujesz chemiczne środki czyszczące, zamień je na te ekologiczne albo przygotowane samodzielnie w domu z naturalnych substancji. Wybieraj też naturalne kosmetyki, pozbawione substancji zapachowych czy środków drażniących.
A co z zanieczyszczeniem powietrza? Nie każdy z nas ma wpływ na to, gdzie mieszka. Warto jednak pamiętać, że osoby, które żyją w miejscach z czystym powietrzem, rzadziej chorują na choroby układu oddechowego, mają problemy skórne czy depresję. Jeśli zanieczyszczenie powietrza w Twojej okolicy jest duże, możesz stosować oczyszczacz powietrza, w ten sposób zmniejszysz ryzyko chorób.
Jak pozbyć się toksyn z organizmu?
Ważnym organem odpowiedzialnym za detoksykację jest wątroba, dlatego jeśli chcesz pozbyć się szkodliwych substancji, zadbaj o nią. Kluczowa jest dieta. Powinna być pozbawiona fast foodów, tłuszczów trans. Dobrym pomysłem jest wyeliminowanie cukru i ograniczenie soli. Ich nadmiar może bowiem prowadzić do cukrzycy typu II czy nadciśnienia tętniczego. Pamiętaj jednak, że wprowadzanie zbyt agresywnych zmian i intensywna detoksykacja organizmu niekoniecznie będą dobrym sposobem na poprawę samopoczucia i stanu zdrowia, dlatego nie podejmuj takich działań bez konsultacji z lekarzem czy dietetykiem.
Wesprzyj swój organizm ziołami. Sprawdzą się: bratek, mniszek lekarski, czystek czy skrzyp polny. Dobre działanie ma także zielona herbata. Do jadłospisu włącz warzywa, które zawierają dużo wody, jak: świeży ogórek, moczopędną żurawinę czy kiszonki, które są naturalnym probiotykiem. Nie zapominaj o piciu odpowiedniej ilości wody niegazowanej. Możesz wzbogacić jej smak, dodając cytrynę czy liść mięty. Woda oczyszcza organizm, w tym nerki. W jadłospisie nie powinno zabraknąć też błonnika pokarmowego, który korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Do posiłków możesz dodać siemię lniane, czarnuszkę, chlorellę czy spirulinę.
- Toksykologia współczesna. Podręcznik dla studentów farmacji, red. W. Seńczuk, Wydawnictwo PZWL Warszawa 2006.
- Podstawy toksykologii, red. J.K. Piotrowski, Wydawnictwo WNT, Warszawa 2008.
- Toksykologia, red. W. Piekoszewski, K. Jurowski, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2020.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.