Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSen 1 min.

Jakie mogą być przyczyny nadmiernej senności? Kiedy należy się martwić?

Klaudia Gaicka21.01.2022Aktualizacja: 22.10.2023

Nadmierna senność może być zupełnie naturalna lub, wręcz przeciwnie, stanowić powód do niepokoju. Dowiedz się, jak rozpoznać różnicę i na co zwrócić uwagę.


nadmierna-sennosc-jakie-sa-przyczyny
pexels

Polecane

brak-snu-jak-wplywa-na-mozg-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Brak snu - jak wpływa na mózg? Co robić?
21.01.2022
niedobor-melatoniny-jakie-sa-typowe-objawy-i-skutki
Zdrowie psychiczne
2 min.
Niedobór melatoniny - jakie są typowe objawy i skutki?
28.10.2021
bezdech-senny-co-to-jest-przyczyny-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Bezdech senny – przyczyny, leczenie, zapobieganie
29.07.2022
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
Spis treści
  1. Nadmierna senność z przyczyn naturalnych
  2. Zasady, dzięki którym unikniesz nadmiernej senności z przyczyn naturalnych
  3. Nadmierna senność po jedzeniu
  4. Nadmierna senność z powodu koszmarów sennych
  5. Nadmierna senność z powodu choroby
  6. Jak pozbyć się nadmiernej senności?

Nadmierna senność z przyczyn naturalnych

Jeżeli w ciągu dnia często odczuwasz senność, w pierwszej kolejności zastanów się, czy dobrze sypiasz. Główne przyczyny nadmiernej senności to niedobór snu lub jego zła jakość. Być może sypiasz zbyt krótko, nieregularnie lub Twoje otoczenie utrudnia Ci zapadnięcie w głęboki sen.

Nawet w przypadku nadmiernej senności z przyczyn naturalnych warto zastanowić się, jak poprawić jakość snu. Już jedna słabo przespana noc może skutkować wahaniami nastroju, problemami z pamięcią czy też większą podatnością na stres. Przy dłuższych, chronicznych niedoborach i rozregulowaniach jest tylko gorzej. Wymienione negatywne objawy pogłębiają się i dochodzą do nich nowe. Mowa między innymi o obniżonej odporności.

Polecamy

oslabienie-organizmu-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.

Osłabienie organizmu – przyczyny i sposoby na odzyskanie sił

Osłabienie organizmu to powszechne zjawisko występujące u osób zapracowanych, zmagających się z bezsennością czy intensywnie trenujących. Jednak uważaj! Nieprzyjemny stan często bywa objawem przewlekłych chorób o różnorodnej etiologii. Poznaj możliwe źródła osłabienia i sposoby na odzyskanie sił!

Agata Oleszkiewicz19.05.2021

Zasady, dzięki którym unikniesz nadmiernej senności z przyczyn naturalnych

Przede wszystkim pamiętaj o regularności. Niezależnie od tego, czy następnego dnia pracujesz, czy masz dzień wolny, spróbuj chodzić spać i wstawać o tej samej porze co zwykle. Przed snem zadbaj o to, aby Twoje otoczenie emanowało spokojem i nie było w nim ostrego światła. Spróbuj zrelaksować się w inny sposób, niż patrząc w świecący ekran, który zmniejsza ilość wydzielanej przez twój mózg melatoniny. Melatonina, zwana inaczej hormonem snu, pomaga w regulacji cyklu dobowego oraz ułatwia zasypianie.

Na dobry sen źle działa również wieczorne objadanie się. Godzinę przed snem nic już nie jedz, a na wcześniejszą kolację spróbuj zjeść coś lekkostrawnego. Na jakość snu lepiej wpłyną węglowodany o niskim indeksie glikemicznym (np. kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z pomidorem lub rzodkiewką) niż duża ilość białka (pochodzącego np. z ryb, czy innych mięs).

Nadmierna senność po jedzeniu

Nadmierna senność po jedzeniu zdarza się każdemu. Znużenie związane z trawieniem jest odczuwane przez to, że jelita potrzebują większej ilość krwi, aby trawić. Z tego powodu jej ilość w ośrodkowym układzie nerwowym się zmniejsza. Tego rodzaju senność nie powinna być zbyt częsta i intensywna, ponieważ może to świadczyć o stanie chorobowym.

Senność po jedzeniu może być objawem cukrzycy lub problemów z tarczycą, a dokładniej jej niedoczynności. Zdarza się również, że ten stan wynika z niskiego ciśnienia lub leków, które je wywołują. Co ciekawe, tego typu medykamenty nie są jedynymi, które mogą wywoływać senność po posiłku. Może ona wynikać również z przyjmowania silnych leków przeciwbólowych (np. opioidów), przeciwpsychotycznych czy przeciwdepresyjnych.

Nadmierna senność z powodu koszmarów sennych

Przyczyną gorszej jakości snu oraz bezsenności (i co za nimi idzie, nadmiernej senności w ciągu dnia) mogą być również koszmary senne. Jeżeli w nocy kilkukrotnie wybudzasz się zlany potem, lub z krzykiem, zdecydowanie powinieneś zgłosić się do specjalisty, który pomoże Ci zrozumieć i zwalczyć problem.

Być może nie zdajesz sobie sprawy z podświadomego stresu czy lęku, który odczuwasz. Zdarza się, że pacjenci, których dręczą koszmary senne, doświadczyli w życiu jakiejś traumy. Możesz nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, ponieważ mózg potrafi wypierać niewygodne myśli i wspomnienia.

Nadmierna senność z powodu choroby

Jeżeli po przeczytaniu akapitów dotyczących naturalnej senności, stwierdziłeś, że „to nie to”, być może Twoja nadmierna senność wynika z jakiegoś schorzenia. Mowa tu przede wszystkim o pierwotnych zaburzeniach snu (zaburzenia rytmu snu i wstawania, bezdechu w trakcie snu lub narkolepsji), schorzeniach somatycznych (problemy z metabolizmem, udar mózgu, zapalenie mózgu i opon mózgowych, zespół Kleinego-Levina), nadwadze, otyłości, urazach głowy, depresji, zaburzeniach psychicznych, alkoholizmie (oraz zespole abstynencyjnym), cukrzycy, zespole niespokojnych nóg i infekcji (bakteryjnej lub wirusowej).

Dodatkowo problemy z nadmierną sennością mogą mieć osoby uzależnione od środków psychoaktywnych. Tego typu substancje wpływają negatywnie na cały organizm i psychikę uzależnionego.

Jak pozbyć się nadmiernej senności?

Sposób na pozbycie się problemu zależy przede wszystkim od przyczyny. Jeśli są to przyczyny naturalne, wystarczy zastosować się do rad z drugiego akapitu. Jeśli jednak podejrzewasz, że nadmierna senność wynika z choroby, powinieneś udać się do specjalisty. W takim wypadku najważniejsze jest poznanie i zwalczenie przyczyny, a nie samo pozbycie się dokuczliwego objawu.

Źródła
  1. S. Chokroverty (ed.), Sleep Disorders Medicine, Oxford 1994.
  2. A. Kawalec, K. Pawlas, Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2013, t. 94, nr 1, s. 1–5.
  3. E.A. Lucas, M.B. Sterman, Experimental Neurology, „Experimental Neurology” 1975, t. 46, nr 2, s. 369–388.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

asertywnosc-przyklady-jak-byc-asertywnym
Zdrowie psychiczne
1 min.
Przykłady asertywności w życiu codziennym
19.01.2023
platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
ergoterapia-co-to-jest-na-czym-polega-jakie-sa-metody
Zdrowie psychiczne
2 min.
Ergoterapia - co to jest? Na czym polega? Jakie są metody?
27.07.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.