Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Ból głowy – najczęstsze przyczyny i metody leczenia

lek. Agnieszka Żędzian13.12.2023Aktualizacja: 28.02.2024

Ból głowy jest dolegliwością, która potrafi istotnie obniżyć jakość życia. Aby go skutecznie leczyć, trzeba znać jego przyczynę. Prawdopodobną etiologię dolegliwości można często określić na podstawie samych objawów, w tym lokalizacji bólu głowy i towarzyszących symptomów. Przeczytaj, jakie są najczęstsze przyczyny bólu głowy i jak sobie z nim radzić!


najczestsze-przyczyny-bolu-glowy-i-jak-sobie-radzic
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Ból głowy – co to jest?
  2. Ból głowy – rodzaje
  3. Jakie są przyczyny bólu głowy?
  4. Napięciowy ból głowy
  5. Migrena
  6. Klasterowy ból głowy
  7. Metody leczenia bólu głowy

Ból głowy – co to jest?

Ból głowy jest dolegliwością, z którą spotyka się w ciągu życia większość osób. Może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej dotyka osób między 25. a 40. rokiem życia, częściej kobiet niż mężczyzn. Ból głowy ma najczęściej charakter łagodny. Niekiedy bywa jednak objawem groźnych chorób, dlatego w przypadku jego wystąpienia warto skonsultować się z lekarzem.

Zastanawiasz się, dlaczego głowa boli? Wbrew częstemu przekonaniu w mózgu nie występują nocyceptory (receptory bólowe). Ból głowy jest rezultatem pobudzenia receptorów bólowych w strukturach sąsiadujących – naczyniach krwionośnych, oponach mózgowo-rdzeniowych, mięśniach czy nerwach rdzeniowych i czaszkowych.

Ból głowy – rodzaje

Na podstawie wielu badań naukowych, eksperci dokonali podziału bólów głowy na kilka typów:

  • pierwotne bóle głowy, w tym migrena, napięciowy i klasterowy ból głowy;

  • wtórne bóle głowy, będące objawem innych schorzeń, np. chorób naczyń krwionośnych czy urazu głowy;

  • neuropatie nerwów czaszkowych, w tym neuralgia nerwu trójdzielnego.

Jeżeli chcesz poznać przyczynę silnego bólu głowy, zgłoś się na konsultację lekarską. W zależności od podejrzewanej etiologii schorzenia, lekarz rodzinny może skierować Cię do innego specjalisty – neurologa, okulisty, a niekiedy do psychiatry. W ustaleniu przyczyny bólu głowy u dziecka pomoże Ci pediatra.

Jakie są przyczyny bólu głowy?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu głowy. Według ekspertów w 96% przypadków dolegliwości mają charakter łagodny i samoograniczający. Ich przyczyną jest najczęściej napięciowy ból głowy, rzadziej migrena i klasterowy ból głowy. Niekiedy dolegliwości bólowe pojawiają się w przebiegu infekcji (np. ostrego zapalenia zatok, grypy), chorób okulistycznych (jaskry, wady wzroku), a nawet pod wpływem stresu. Bywa jednak, iż ból głowy jest sygnałem toczącego się procesu chorobowego, który może zagrażać zdrowiu i życiu, jak na przykład:

  • udaru krwotocznego mózgu,

  • nadciśnienia tętniczego złośliwego,

  • nadciśnienia wewnątrzczaszkowego,

  • guzów, ropni czy torbieli wewnątrzczaszkowych,

  • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu,

  • zatrucia ołowiem,

  • uszkodzeniem naczyń krwionośnych mózgu,

  • nadużywania leków.

  • Przeczytaj także: Ból głowy od zatok – ile trwa? Domowe sposoby.

Napięciowy ból głowy

Napięciowe bóle głowy nie są tak nasilone jak migrena, ale występują od niej znacznie częściej. Epizody bólu pojawiają się z różną częstotliwością i zwykle trwają kilka godzin. Jeżeli odczuwasz ucisk w obrębie głowy, który obejmuje szyję i kark, być może zmagasz się właśnie z bólem napięciowym. Przyczyną napięciowego bólu głowy bywa stres i nieprawidłowe ułożenie ciała, np. podczas snu. Jest całkowicie niegroźny, ale znacznie pogarsza jakość życia. Jeśli dolegliwości często nawracają, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Pomoże Ci on w ustaleniu odpowiedniego leczenia.

Migrena

Migrena występuje u 2–15% populacji, trzykrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jest jedną z najczęstszych przyczyn silnego bólu głowy. Migrena bywa poprzedzona objawami prodromalnymi, m.in. zaburzeniami czucia czy widzenia. W przypadku ich wystąpienia przed napadem bólu głowy mówi się o migrenie z aurą. Dolegliwości bólowe trwają od kilku godzin do kilku dni. Towarzyszą im nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk. Leczeniem choroby zajmuje się specjalista neurologii. W przypadku ataku migreny w ciąży konieczna jest również konsultacja ginekologiczna.

Klasterowy ból głowy

Klasterowy ból głowy ma bardzo charakterystyczny przebieg. Napady silnego bólu obejmującego połowę twarzy powtarzają się kilka razy dziennie i trwają zwykle kilkadziesiąt minut. W trakcie bólu pojawić się może zaczerwienienie spojówki oka, nadmierne łzawienie i uczucie zatkanego nosa po jednej stronie. Klasterowy ból głowy występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Metody leczenia bólu głowy

Zastanawiasz się, jak radzić sobie z bólem głowy? Leczenie jest zależne od przyczyny występowania dolegliwości. Powinno być one ustalone z lekarzem, po omówieniu dolegliwości, badaniu fizykalnym i wykonaniu ewentualnych badań dodatkowych. Postępowanie terapeutyczne obejmuje najczęściej:

  • farmakoterapię – podawanie leków przeciwzapalnych (np. ibuprofenu), przeciwbólowych (m.in. paracetamolu), a w przebiegu migreny również tryptanów;

  • tlenoterapię – oddychanie 100% tlenem jest najskuteczniejszą metodą przerywania napadu klasterowego bólu głowy.

Zmniejszenie częstotliwości i nasilenia bólu głowy bywa możliwe również dzięki psychoterapii, technikom relaksacyjnym (yoga, Tai-chi, medytacja) czy akupunkturze. Konieczne jest jednak wcześniejsze wykluczenie wtórnego charakteru dolegliwości.

Źródła
  1. Baraness; L., Baker A., Acute Headache, “StatPearls”, 2022, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554510/.
  2. Murphy C., Hameed S., Chronic Headaches, “StatPearls”, 2022, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559083/. 
  3. Steiner T., Fontebasso M., Headache, “BMJ”, 2002, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1124385/. 
  4. Kuruvilla D., Wells R., Evidence Based Integrative Treatments for Headache, “Headache. The Journal of Head and Face Pain”, 2019, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6629253/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?
10.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.