account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksŻycie intymne 1 min.

Jak rozładować napięcie seksualne?

Magda Habel01.06.2022Aktualizacja: 03.10.2022

Towarzyszy Ci uczucie napięcia seksualnego? Radzenie sobie z tym problemem nie jest trudne i nie powinno stanowić wstydliwego tabu. Odczuwanie napięcia seksualnego to naturalna reakcja, a jego rozładowanie jest istotne dla Twojego zdrowia i samopoczucia.


Z problemem napięcia seksualnego zmagają się nie tylko osoby samotne. Często zdarza się, że partnerzy w związku są niedopasowani pod względem poziomu libido. Wówczas osobie z większymi potrzebami towarzyszy nierozładowane napięcie seksualne. To może rodzić problemy w relacji, prowadzić do zdrady i rozpadu związku. Aby zrozumieć ten problem i sobie z nim poradzić, trzeba rozprawić się z największym mitem dotyczącym seksu.

napiecie-seksualne-jak-je-rozladowac
pixabay

Polecane

jak-zwiekszyc-testosteron-u-mezczyzn-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Jak zwiększyć testosteron u mężczyzn? Jakie są sposoby?
24.01.2022
aseksualnosc-co-to-znaczy-jakie-sa-objawy
Seks
1 min.
Co to jest aseksualność? Jak objawia się brak popędu seksualnego?
19.05.2021
zel-antykoncepcyjny-jak-dziala-czy-jest-skuteczny
Seks
1 min.
Żel antykoncepcyjny - jak działa? Czy jest skuteczny?
24.01.2022
naturalne-afrodyzjaki-jakie-sa-najlepsze-jak-dzialaja
Seks
2 min.
Naturalne afrodyzjaki - jakie są najlepsze? Jak działają?
28.10.2021
Spis treści
  1. Czym jest seks?
  2. Samomiłość, czyli emocjonujące spotkanie z własnym ciałem
  3. Rozwijaj świadomość potrzeb własnego ciała

Czym jest seks?

W powszechnej świadomości słowo „seks” kojarzy się wyłącznie z aktem polegającym na penetracji waginy penisem. Co robić w sytuacji, gdy akt penetracji nie prowadzi do spełnienia i nie zaspokaja potrzeb seksualnych? Taki problem zgłasza około 70% kobiet, które osiągają orgazm wyłącznie po stymulacji łechtaczki.

W Słowniku języka polskiego PWN znajdujemy następującą definicję seksu: „ogół spraw i czynności związanych z zaspokajaniem popędu płciowego”. Jest to zatem pojęcie znacznie szersze niż tradycyjnie pojmowana definicja seksu. Z drugiej strony masturbacja owiana jest tabu – to temat wstydliwy i budzący wiele kontrowersji, podczas gdy dla wielu osób jest ona jedynym dostępnym sposobem na rozładowanie napięcia seksualnego

Warto zdać sobie sprawę z faktu, że dla każdego z nas seks jest innym zestawem aktywności prowadzących do spełnienia. Pojęcie seksu należy zatem rozwinąć do stwierdzenia, że są to różnego typu aktywności, które mają na celu budowanie i rozładowanie napięcia seksualnego. Zestaw tych aktywności jest bardzo szeroki i może obejmować różnego rodzaju czynności od fizycznego kontaktu po rozmowę na czacie czy przesyłanie sobie treści o charakterze erotycznym. Rozładowanie napięcia seksualnego nie musi więc ograniczać się wyłącznie do stymulacji narządów płciowych. 

Samomiłość, czyli emocjonujące spotkanie z własnym ciałem

Osoby świadome swojej seksualności nie traktują masturbacji w kategoriach wstydliwego nawyku. Stanowi ona ważny element poznania własnych potrzeb i właśnie możliwość rozładowania napięcia seksualnego. Nie warto z niej rezygnować. Warunek jest jeden – nie traktuj masturbacji jako mechanicznego i szybkiego sposobu na rozładowanie nagromadzonego napięcia seksualnego. Podejdź do tego jak do rytuału, który owszem – ma prowadzić do spełnienia, ale zanim to nastąpi, akt ten wiąże się z poznawaniem własnego ciała. Zapewnij sobie odpowiednie warunki: intymność, spokój i przestrzeń, w której czujesz się swobodnie. 

W jaki sposób budować napięcie seksualne i stworzyć odpowiedni nastrój do udanego aktu samomiłości? Pornografia, dobry film erotyczny lub książka o tej tematyce to najpopularniejsze opcje. Pobudzą nie tylko wyobraźnię, ale również ciało. W celu rozładowania napięcia seksualnego możesz użyć wyłącznie dłoni – skup się na tym, jak ciało reaguje na dotyk. Jeśli potrzebujesz urozmaicenia, do dyspozycji masz cały arsenał gadżetów erotycznych. Dziś zabawki erotyczne są bardziej wyrafinowane, mają ładne formy i kolory. Nie przypominają tradycyjnych masażerów intymnych i pracują bardzo cicho. 

Rozwijaj świadomość potrzeb własnego ciała

Samodzielne zaspokajanie potrzeb seksualnych jest doskonałym sposobem na poznawanie własnego ciała. Przeciwnicy masturbacji twierdzą, że jest ona uzależniająca, co więcej – osoby, które ją uprawiają, nie znajdują później spełnienia podczas seksu z partnerem. Ten tok myślenia jest oczywiście błędny. Podczas zbliżenia z partnerem będziesz dokładnie wiedzieć, czego oczekujesz. Bez kłopotu wskażesz mu drogę i z większą uważnością będziesz traktować jego potrzeby. Budowanie samoświadomości w sferze seksualnej pozytywnie wpływa na pożycie z partnerem. Podczas sesji samomiłości warto zatem wsłuchać się w swoje ciało i uważnie obserwować jego reakcje.

Świadome uprawianie samomiłości pozwala doskonalić technikę doświadczania wielokrotnych orgazmów. Możesz nauczyć się kontrolować podniecenie, budować napięcie i rozładowywać je skuteczniej. Mężczyźni, którzy zmagają się z problemem przedwczesnego wytrysku, powinni spróbować masturbacji. To rodzaj treningu, po którym łatwiej będzie im kontrolować reakcje swojego ciała. Rozpoznanie tzw. punktu nieodwracalności, czyli takiego poziomu podniecenia, w którym nie można zahamować wytrysku, to bardzo cenna wiedza. Samomiłość zaawansowanym pozwala również zdobyć umiejętność osiągania orgazmu bez ejakulacji. W ten sposób mężczyzna może podczas stosunku szczytować kilkukrotnie.

Nagromadzone napięcie seksualne ma wpływ na samopoczucie. Osoby, które nie potrafią sobie z nim poradzić, są drażliwe, u mężczyzn może się to objawiać również agresją. Pamiętaj, że napięcie seksualne to objaw naturalnych potrzeb organizmu, a jego rozładowanie z pewnością poprawi Twoje samopoczucie. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest rozmowa z seksuologiem, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i pomoże Ci spojrzeć na sferę własnej seksualności we właściwy sposób. Najważniejsze jest zyskanie świadomości, że potrzeba rozładowania napięcia seksualnego nie jest niczym złym – jest naturalna i nie powinna wiązać się z odczuwaniem wstydu.

Źródła
  1. E. Sobol (red.), Słownik języka polskiego PWN, PWN, Warszawa 2007.
  2. A. Stein, Nowe wychowanie seksualne, Mamania, Warszawa 2018.
  3. E. Nagoski, Ona ma siłę, Buchmann, Warszawa 2015.
Author Magda Habel picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
temperatura-przed-okresem-jaka-jest-prawidlowa
Seks
2 min.
Temperatura przed okresem - jaka jest prawidłowa?
24.01.2022
poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
Popularne w kategorii Seks
brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Seks
1 min.
Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.