Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Co zrobić, gdy wypadają włosy? Domowe sposoby

Angelika Janowicz24.01.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Wiele osób chętnie sięga po domowe sposoby na wypadanie włosów. Ich zaletą jest skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania. Są one oparte na naturalnych składnikach, które wykazują pozytywny wpływ na funkcjonowanie mieszków włosowych i skóry głowy. Mogą stosować je osoby w każdym wieku. Sprawdź, jak zmniejszyć wypadanie włosów domowymi sposobami.


naturalne-domowe-sposoby-na-wypadanie-wlosow
unsplash.com

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
Spis treści
  1. Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?
  2. Codzienna pielęgnacja włosów
  3. Masaż skóry głowy - domowy sposób na wypadanie włosów
  4. Naturalne wzmocnienie włosów dietą
  5. Jak zapobiec wypadaniu włosów poprzez picie ziół?
  6. Czy domowe sposoby na wypadanie włosów są skuteczne?

Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?

Łysienie u kobiet, ale też u mężczyzn, jest poważnym problemem. Nie tylko prowadzi ono do pogorszenia wyglądu, a tym samym samopoczucia (i do innych skutków psychologiczno-społecznych). Jest także sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Mogą to być zaburzenia hormonalne, niedobory witamin i minerałów lub niektóre choroby przewlekłe (np. autoimmunologiczne lub dermatologiczne). Aby skutecznie poradzić sobie z wypadaniem włosów, powinieneś poznać przyczynę tego stanu.

Przy nadmiernym wypadaniu włosów wskazana jest wizyta u lekarza dermatologa lub trychologa. Tylko poznanie przyczyny pozwala na skuteczne leczenie łysienia. Bez uzupełnienia hormonów, minerałów, witamin lub wyeliminowania stanów zapalnych problem nie zniknie. Terapia może być wspierana przez naturalne i domowe sposoby na wypadanie włosów. Zalicza się do niej prawidłową pielęgnację, masaże skóry głowy, stosowanie ziół, a także odpowiednie odżywianie.

Codzienna pielęgnacja włosów

Dużą rolę odgrywa codzienna pielęgnacja włosów. Składa się ona z dwóch zasadniczych czynności: mycia i odżywiania. Powinieneś zaopatrzyć się w szampon, a także w odżywkę lub maskę. Pomocne może okazać się serum. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością produktów do pielęgnacji. Nadmiar nie przyniesie lepszych lub szybszych efektów. Ponadto zwracaj uwagę na skład kosmetyków. Muszą być w nim obecne witaminy, pierwiastki, naturalnej olejki i wyciągi z roślin. Unikaj preparatów z silikonami i alkoholem etylowym.

Możesz postawić na domowe kosmetyki na wypadanie włosów. Ich wykonanie jest bardzo proste. Potrzebujesz jedynie składników, które odżywiają i wzmacniają włosy. Są to m.in.: miód, drożdże, jajka, siemię lniane, oleje roślinne. Bardzo popularne są maseczki drożdżowe na włosy oraz maseczki z żółtek.

Doskonale sprawdzają się ziołowe płukanki. Powinieneś używać ich po każdym myciu włosów. Dzięki temu składniki obecne w roślinach wnikają w skórę głowy. Płukankę możesz wykonać z naparu z rumianku, melisy lub pokrzywy.

Masaż skóry głowy - domowy sposób na wypadanie włosów

Za bardzo skuteczny uważany jest masaż skóry głowy. Czynność tę możesz wykonywać przy każdym myciu lub w wolnej chwili. Masowanie opuszkami palców poprawia krążenie. Dzięki temu mieszki włosowe stają się lepiej odżywione, co ma istotny wpływ na kondycję włosów. Dodatkowo masaż skóry głowy jest bardzo odprężający.

Naturalne wzmocnienie włosów dietą

Za domowy sposób na wypadanie włosów można uznać odpowiednie odżywianie się. W Twoim jadłospisie nie może zabraknąć produktów, które są cennym źródłem pierwiastków i witamin potrzebnych włosom. Mowa głównie o biotynie (zawierają ją orzechy, jaja, drożdże, soja, sardynki, pomidory, marchewki, szpinak). Dbaj jednak o odpowiedni poziom każdej z nich. Potrawy powinny być różnorodne i zawierać wszystkie grupy składników.

Jak zapobiec wypadaniu włosów poprzez picie ziół?

Dobrym sposobem na wypadanie włosów jest picie naparów z ziół. Wiele roślin wykazuje pozytywny wpływ na organizm człowieka. Zawarte w nich substancje (witaminy, minerały, fitosterole, antyoksydanty) działają przeciwzapalnie i odżywczo. Dzięki nim włosy stają się mocne, zdrowe i błyszczące.

Bardzo dobrze na włosy sprawdza się skrzyp polny. Jest on cennym źródłem krzemionki, obecnej we włosach. Z tego samego powodu poleca się picie pokrzywy.

Mieszanki ziół możesz kupić w aptekach i sklepach zielarskich. Przygotowanie naparu jest bardzo proste. Wystarczy, że odmierzoną ilość suszonych roślin zalejesz wrzątkiem, poczekasz do ostygnięcia i wypijesz. Możesz to robić codziennie. Picie ziół ma dobry wpływ na cały organizm.

Czy domowe sposoby na wypadanie włosów są skuteczne?

Domowe sposoby na wypadanie włosów w wielu przypadkach okazują się skuteczne. Pamiętaj jednak, że ważna jest systematyczność. Żadna metoda nie przyniesie rezultatów, jeżeli będziesz stosować ją sporadycznie. Często konieczne jest też wdrożenie kilku z nich jednocześnie. Picie ziół i masaże skóry głowy nie pomagają, gdy nie idą w parze z prawidłową pielęgnacją i zdrową dietą. Miej na uwadze, że domowe sposoby na wypadanie włosów są jedynie elementem bardziej skomplikowanego leczenia.

Źródła
  1. M. Paul-Samojedny, Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków, „Aesthetica” 2016, nr 15, s. 40-45.
  2. E. Drozd-Styk, M. Krzyczkowska-Sendrakowska, Czy wygląd włosów i paznokci może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych oraz niedoborach witamin i pierwiastków śladowych?, „Medycyna Estetyczna i Anti-Aging” 2014, nr 3, s. 26-28.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
co-odstrasza-wszy-jak-najlepiej-zapobiegac-wszom.jpg
Zdrowie
1 min.
Skuteczne metody odstraszania wszy
31.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.