account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.

Nawilżanie gardła - poznaj domowe sposoby

Olga Dąbska24.01.2022Aktualizacja: 17.10.2023

Nawilżanie gardła pomoże złagodzić uciążliwe uczucie pieczenia i drapania. Często używa się do tego specjalnych leków. Można też sięgnąć po domowe rozwiązania, takie jak ziołowe płukanki, naturalne syropy, inhalacje. Na nawilżenie gardła pomoże zwiększenie wilgotności powietrza.


nawilzanie-gardla-jakie-sa-domowe-sposoby
pixabay.com

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Nawilżanie gardła - kiedy jest potrzebne?
  2. Co pomaga nawilżyć gardło?
  3. Co zrobić, żeby zminimalizować suchość w gardle?
  4. Domowe sposoby na nawilżenie gardła - inhalacje
  5. Nawilżanie gardła - płukanki i syropy

Nawilżanie gardła - kiedy jest potrzebne?

Dolegliwości bólowe, uczucie suchości, kłucie i drapanie w gardle to objawy wpisujące się w obraz kliniczny infekcji górnych dróg oddechowych. Spotkać je można w przebiegu przeziębienia i grypy. Typowe są dla zapalenia gardła. Mogą też towarzyszyć alergii na pyłki, roztocza kurzu domowego czy inny wziewny czynniki alergizujący. Problem suchości gardła niekiedy wynika z dysfonii. To zaburzenia głosu, na które narażeni są przede wszystkim śpiewacy, nauczyciele, komentatorzy czy przewodnicy wycieczek. Skutecznym sposobem na zwalczanie tych symptomów jest nawilżanie gardła. Do łagodzenia suchości w gardle lekarz może zalecić stosowanie odpowiednich środków o działaniu miejscowym, typu tabletki do ssania, lizaki. Warto wspomagać ich działanie domowymi środkami, które zazwyczaj mają formę płukanek i syropów na gardło.

Co pomaga nawilżyć gardło?

Jednym z bardziej znanych sposobów na nawilżenie gardła jest stosowanie środków oddziałujących na jego błonę śluzową, które pokrywają ją ochronnym filmem. W składzie tego typu produktów medycznych znajdują się m.in.: prawoślaz, porost islandzki, kwas hialuronowy. Inne często spotykane naturalne składniki to: miód, oliwa z oliwek, ekstrakt z aloesu, witaminy A i E, olej z rokitnika, nagietka czy rzepakowy. Środki te dostępne są pod różną postacią - tabletek do ssania, syropów, aerozoli, a w przypadku najmłodszych oferta obejmuje również lizaki czy żelki. Można je nabyć z reguły bez recepty, jednak ich stosowanie najlepiej przedyskutować z lekarzem.

Co zrobić, żeby zminimalizować suchość w gardle?

Nawilżenie gardła uzyskasz nie tylko dzięki zastosowaniu specjalnych środków. Aby ograniczyć przykre uczucie suchości w gardle, powinieneś zadbać o odpowiednią dietę. Po pierwsze nawodnienie organizmu. Dziennie warto spożyć około 2 litrów płynów. Najlepsza będzie niegazowana woda mineralne. Wskazane jest też ograniczenie kawy, alkoholu, napojów gazowanych, słonych przekąsek, bardzo ostrych przypraw, a najlepiej z nich zrezygnować. Podrażniają bowiem błonę śluzową gardła.

Sprawdzonym sposobem na nawilżenie śluzówki gardła jest zadbanie o odpowiedni poziom wilgotności powietrza, szczególnie w okresie grzewczym. Można go uzyskać za pomocą specjalnych urządzeń albo domowymi metodami - pomaga położenie pod grzejnikiem naczynia z wodą albo rozłożenie na kaloryferze wilgotnych ręczników. Niewskazane jest długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Domowe sposoby na nawilżenie gardła - inhalacje

Nawilżenie gardła zapewnią inhalacje. Do ich przeprowadzenia możesz wykorzystać naczynie z gorącą wodę. Pochyl się nad nim z głową nakrytą ręcznikiem i wdychaj unoszącą się parę wodną. Inhalacja powinna trwać około 15 minut. Aby ten sposób na nawilżenie gardła był jeszcze bardziej skuteczny, zaleca się dodanie do gorącej wody ziół lub olejków eterycznych. Inhalacje na nawilżenie gardła możesz też wykonać z użyciem soli fizjologicznej i nebulizatora. To powszechny sposób na nawilżanie gardła u dzieci, w przypadku których przyjmowanie różnych środków jest utrudnione.

Jedną z bardziej znanych jest inhalacja z rumiankiem, który wykazuje właściwości łagodzące i przeciwzapalne, odkaża i likwiduje obrzęk błony śluzowej. Polecana jest też inhalacja z lawendą, która działa bakteriobójczo, przeciwbólowo i antyseptycznie. W przypadku olejków popularnością cieszą się zwłaszcza:

  • olejek herbaciany - przynosi ulgę bolącemu gardłu, działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo,

  • olejek sosnowy - znany jest z działania antyseptycznego i przeciwzapalnego,

  • olejek eukaliptusowy - łagodzi ból i suchość, zmniejsza stan zapalny gardła.

Nawilżanie gardła - płukanki i syropy

Do nawilżania gardła można wykorzystać ziołowe płukanki. Najbardziej znane zioła, które nawilżają przesuszoną śluzówkę, to: prawoślaz, dziewanna, porost islandzki, mięta pieprzowa, jeżówka purpurowa. Wsparcie przyniesie podbiał pospolity, który powleka i osłania górne drogi oddechowe. Warto też sięgnąć po szałwię na gardło, która działa antybakteryjnie, ściągająco i przeciwzapalnie. Płukanki wykonuje się z uprzednio przygotowanych naparów, których używa się po przecedzeniu i przestudzeniu.

W nawilżaniu gardła sprawdza się roztwór z miodem. Miód powszechnie znany jest z prozdrowotnego działania. Ma właściwości m.in. immunostymulujące, łagodzące, regenerujące, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, nawilżające. Przygotowanie wspomnianej mikstury jest bardzo proste. Potrzebne składniki:

  • 1 szklanka ciepłej, przegotowanej wody,

  • 1 łyżka miodu,

  • sok z połówki cytryny.

Składniki wystarczy połączyć i dokładnie ze sobą wymieszać. Miód warto też dodawać do herbaty i innych napojów.

Kolejną propozycją na nawilżenie gardła jest syrop z cebuli, taki jak na kaszel. Cebula, podobnie jak miód, ma udowodnione korzystne oddziaływanie na organizm. W przypadku gardła zmniejsza objawy nieżytu błon śluzowych, a szczególnie ból podczas połykania oraz uczucie drapania i pieczenia, łagodzi odruch kaszlu, rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej usuwanie. Potrzebne składniki:

  • 2-3 główki cebuli (najczęściej stosuje się białą cebulę, ale nada się też czerwona),

  • 6-8 łyżek cukru.

Cebulę obiera się z łupiny, kroi w drobną kostkę i przekłada do słoika. Następnie zasypuje się ją cukrem i odstawia pod przykryciem na kilka godzin do czasu, aż puści sok. Miksturę można urozmaicić imbirem, cytryną, czosnkiem. Warto też zastąpić cukier miodem.

Źródła
  1. K. Grzelak, Cebula jako źródło prebiotyków w okresie jesienno-zimowym, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” 2006, t. 2, nr 47, s. 67-75.
  2. M. Szandruk i wsp., Preparaty nawilżające błonę śluzową nosa i gardła, „Strzelectwo Sportowe (Nowoczesne Rozwiązania Szkoleniowe)” 2015, nr 12, s. 39-43.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.