Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Poznaj domowe sposoby na skuteczne nawilżenie włosów.

Sylwia Brodniewska 25.05.2022Aktualizacja: 30.09.2022

Dobrze dobrana pielęgnacja włosów sprawi, że staną się zdrowsze i mocniejsze. Nawilżanie włosów w domu jest szybkim i skutecznym sposobem na piękną fryzurę. Poznaj właściwości produktów, które masz w swojej kuchni.


nawilzanie-wlosow-w-domu-jakie-sa-sposoby
pixabay

Polecane

olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
Spis treści
  1. Od czego zacząć nawilżanie włosów w domu?
  2. Domowe sposoby na nawilżenie włosów
  3. Czy olejowanie to domowy sposób na nawilżenie włosów?
  4. Płukanki ziołowe ‒ sposób na naturalne nawilżenie włosów

Od czego zacząć nawilżanie włosów w domu?

Suche włosy spędzają sen z powiek wielu kobietom. Jeśli zauważysz, że Twoje włosy plączą się, puszą, są szorstkie w dotyku, a także ciężko je rozczesać, to prawdopodobnie potrzebują nawilżenia. Aby przywrócić im zdrowy wygląd, należy wprowadzić odpowiednią pielęgnację przy użyciu specjalnych kosmetyków.

Włosy najczęściej potrzebują nawilżenia po lecie, kiedy często są narażone na działanie promieni słonecznych, ale także w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatury są niskie, a na głowę często ubiera się czapkę i przebywa w ogrzewanych pomieszczeniach. Co więcej, używając na co dzień suszarki do włosów, prostownicy czy lokówki, kondycja włosów pogarsza się. Jednym słowem, przez cały rok należy dbać o włosy i skórę głowy. Źle dobrane kosmetyki do włosów mogą podrażniać skórę głowy lub jeszcze bardziej przesuszać włosy. 

Domowe sposoby na nawilżenie włosów

Zanim wybierzesz się na drogie zabiegi do salonu fryzjerskiego, możesz samodzielnie zadbać o odpowiednie nawilżenie włosów. Jedną z prostszych metod, stosowanych już przez nasze babcie, jest maseczka z żółtka na włosy. Żółtko zawiera wiele cennych witamin i mikroelementów, takich jak witamina A, E i D, witaminy z grupy B, a także żelazo, fosfor, cynk i selen. Łącząc je z olejkiem rycynowym i wyciśniętą połówką cytryny, otrzymasz maskę do włosów. Nakładaj ją, zaczynając od końcówek, ponieważ zazwyczaj to one są najbardziej zniszczone. Całość rozprowadź na włosach, owiń głowę w czepek oraz ręcznik i trzymaj taki kompres przez około pół godziny. Po tym czasie spłucz mieszankę i umyj włosy tak jak zwykle. Stosuj maskę raz w miesiącu, a zauważysz różnicę w strukturze swoich włosów.

Równie popularnym składnikiem, który na pewno masz w swojej kuchni, jest miód. Możesz przygotować z niego zarówno płukankę nawilżającą, jak i maskę do włosów. Miód regeneruje zniszczone włosy, nawilża je i wygładza. Mieszając go z wodą, uzyskasz płukankę, którą należy zastosować po umyciu głowy. Maska do włosów to dobre rozwiązanie, kiedy potrzebujesz silnego nawilżenia. Miód możesz zmieszać z olejem z awokado, który spotęguje jego działanie, a dodatkowo sprawi, że włosy będą miękkie w dotyku. 

Nawilżanie włosów w domu nie wymaga użycia wielu produktów. Nakładając na włosy jogurt naturalny albo śmietanę, poprawisz kondycję swoich włosów. Dzięki zawartości kwasu mlekowego w takich produktach Twoje włosy będą wyglądały na zdrowsze i bardziej nawilżone.

Warto także wspomnieć o aloesie na włosy, który jest znany ze swoich nawilżających właściwości. Sięgnij po ten o zawartości minimum 99% ekstraktu z tej rośliny. 

Czy olejowanie to domowy sposób na nawilżenie włosów?

Od kilku lat bardzo popularne wśród kobiet jest olejowanie włosów. Ten rytuał pielęgnacyjny odżywia skórę głowy, poprawia kondycję włosów, a także wpływa na zatrzymanie nawilżenia w łusce włosowej. Do olejowania włosów potrzebny jest jedynie dobrej jakości, nierafinowany i niefiltrowany olej, dobrany do potrzeb. Stosowanie oleju poprawia strukturę włosa, jednak nie działa nawilżająco. Wykonując ten zabieg nieprawidłowo, możesz nasilić suchość włosów. Jeśli chcesz, aby olejowanie przyniosło dobry efekt, powinnaś przed zabiegiem nałożyć na włosy podkład w postaci mgiełki do włosów, ampułki lub toniku. Cały zabieg trwa nawet 3 godziny, dlatego zarezerwuj na jego wykonanie odpowiednią ilość czasu. Po jego zakończeniu należy dokładnie umyć włosy i skórę głowy, aby zmyć pozostałości oleju. Do pielęgnacji włosów nadają się oleje takie jak arganowy, kokosowy, jojoba czy ze słodkich migdałów. 

Płukanki ziołowe ‒ sposób na naturalne nawilżenie włosów

Zioła stosowane na włosy znane są ze swoim właściwości nawilżających, odżywiających oraz regeneracyjnych. Są tanie oraz łatwe w przygotowaniu. Najpopularniejsze ziołowe płukanki do włosów powstają ze skrzypu polnego, pokrzywy, melisy czy kwiatu lipy. Skrzyp na włosy doskonale sprawdza się również w formie ziołowej płukanki. Jeśli jesteś właścicielką włosów blond, możesz sięgnąć po rumianek, który poza właściwościami kojącymi rozjaśnia włosy. W przypadku ciemnego koloru włosów sięgnij po wyciąg z kasztana czy korę dębu, które delikatnie przyciemnią odcień.

Domowe nawilżanie włosów jest skuteczne, ale musisz pamiętać o systematyczności. Stosuj maski maksymalnie kilka razy w miesiącu, aby nie przeciążać włosów. Naturalne sposoby często są tańsze i skuteczniejsze niż kosmetyki dostępne w drogeriach.

Źródła
  1. J. Arct, K. Pytkowska, Kosmetologia włosów, Urban & Partner, Poznań 2020.
  2. R. Ruder, S. Campos, Sekrety urody babuszki. Słowiański elementarz pielęgnacji, Znak, Kraków 2017.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
Popularne w kategorii Fitness
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.