Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie badania należy wykonać przy nawracających infekcjach intymnych?

Monika Nowakowskalek. Magdalena Mroczek09.05.2022Aktualizacja: 12.03.2024

Nawracające infekcje intymne są częstym problemem zgłaszanym przez pacjentki w gabinecie ginekologa. Stan zapalny pochwy i okolic krocza dotyczy z reguły młodych kobiet, które są aktywne seksualnie, jednak może wystąpić także przed okresem dojrzewania oraz po menopauzie. Szczególną opieką powinny zostać otoczone pacjentki w ciąży, u których pojawią się objawy infekcji. Powikłania po zakażeniu mogą bowiem zaburzać rozwój płodu i prowadzić do poronienia. Dowiedz się, jak radzić sobie z nawracającymi infekcjami intymnymi.


nawracajace-infekcje-intymne-jakie-badania
pexels

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
Spis treści
  1. Czym są infekcje intymne?
  2. Jakie są przyczyny nawracających infekcji intymnych?
  3. Bakteryjne zapalenie pochwy
  4. Kandydoza pochwy i sromu
  5. Jak radzić sobie z nawracającymi infekcjami intymnymi?

Czym są infekcje intymne?

Infekcje intymne dają o sobie znać, gdy w końcowej części dróg rodnych kobiety zaczynają rozwijać się chorobotwórcze mikroorganizmy. W pochwie zdrowej kobiety fizjologicznie występują drobnoustroje, które tworzą jej mikrobiom. Największą rolę w tworzeniu mikroflory odgrywają bakterie Lactobacillus, czyli pałeczki kwasu mlekowego. Wytwarzają one liczne czynniki przeciwzapalne oraz przeprowadzają proces fermentacji, dzięki czemu utrzymują prawidłowy, tzn. kwaśny odczyn w pochwie. Razem z komórkami nabłonka i właściwym poziomem żeńskich hormonów płciowych chronią organizm przed wniknięciem patogennych drobnoustrojów przez drogi rodne. Zaburzenie tej naturalnej bariery obronnej tworzy warunki do rozwoju infekcji intymnej.

Jakie są przyczyny nawracających infekcji intymnych?

Leczenie ostrego zapalenia pochwy jest zwykle skuteczne. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą zakłócać równowagę mikroflory pochwy, dlatego zakażenia po pewnym czasie mogą nawracać. Należą do nich m.in.:

  • duża aktywność seksualna i częsta zmiana partnerów;

  • noszenie obcisłej bielizny z tworzyw, które nieodpowiednio przepuszczają powietrze;

  • niewystarczająca lub nieprawidłowa higiena okolic intymnych, np. stosowanie kosmetyków, które mogą podrażniać skórę, i płukanek do pochwy;

  • używanie perfumowanych tamponów i podpasek;

  • długotrwałe przyjmowanie antybiotyków;

  • zmiana pH pochwy przed miesiączką, co osłabia obronne działanie mikrobiomu;

  • palenie papierosów.

Przyczyny pojawienia się infekcji intymnej nie są jednak do końca poznane. Prawdopodobnie ich rozwój zależy zarówno od czynników środowiskowych, jak i stanu zdrowia czy stylu życia pacjentki.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Zapalenie pochwy wywołane przez bakterie jest jedną z najczęstszych infekcji intymnych zgłaszanych przez pacjentki w gabinecie ginekologicznym. Przeważnie odpowiadają za nie beztlenowe drobnoustroje Gardnerella vaginalis, które zaczynają wówczas dominować nad pałeczkami kwasu mlekowego.

Najbardziej charakterystycznym objawem bakteryjnego zapalenia pochwy jest pojawienie się jednorodnej białej wydzieliny z pochwy. Kobiety zwracają uwagę na to, że upławy mają charakterystyczny „rybi” zapach.

Lekarz rozpoznaje infekcję intymną pochodzenia bakteryjnego na podstawie objawów zgłaszanych przez pacjentkę oraz dodatkowych testów. Badanie wymazu z pochwy pod mikroskopem umożliwia potwierdzenie diagnozy, zwłaszcza gdy uda się uwidocznić charakterystyczne „komórki jeżowe”. Można też zmierzyć pH wydzieliny pochwy, które w przebiegu infekcji bakteryjnej zwykle będzie podwyższone.

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy opiera się na stosowaniu antybiotyków skutecznych w zwalczaniu bakterii, które wywołały zakażenie.

Jeżeli objawy sugerujące infekcję intymną pojawią się u kobiety w ciąży, należy jak najszybciej rozpocząć diagnostykę i włączyć skuteczne leczenie. Bakteryjne zapalenie pochwy może bowiem prowadzić do wystąpienia wielu powikłań, które będą zakłócać rozwój płodu. Należą do nich np. przedwczesne pęknięcie błon płodowych, przedwczesny poród, zakażenie wewnątrzmaciczne czy zapalenie błony śluzowej macicy po porodzie.

Kandydoza pochwy i sromu

Drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu jest częstą infekcją intymną wywoływaną głównie przez grzyby Candida albicans. Szacuje się, że zakażenie grzybicze może dotykać większości kobiet w wieku rozrodczym przynajmniej raz w życiu.

W przebiegu kandydozy pacjentki najczęściej skarżą się na świąd, pieczenie, bolesność i podrażnienie okolic intymnych. Objawy zwykle nasilają się podczas oddawania moczu, co utrudnia chorym codzienne funkcjonowanie. Pojawiają się także charakterystyczne „serowate” upławy. Typowa wydzielina podczas infekcji drożdżakowej jest gęsta, biała i zawiera grudki.

Obecność grzybów Candida można potwierdzić w badaniu mikroskopowym wydzieliny z pochwy. W leczeniu stosuje się doustne i miejscowe preparaty przeciwgrzybicze.

Jak radzić sobie z nawracającymi infekcjami intymnymi?

Jeżeli zauważysz u siebie pierwsze oznaki infekcji intymnej, zgłoś się do lekarza. Ginekolog zleci odpowiednie badania i na podstawie ich wyników ustali skuteczne leczenie. Szybkie włączenie właściwych leków zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak zwiększona podatność na choroby przenoszone drogą płciową, np. AIDS czy opryszczka narządów płciowych. Skuteczne leczenie w dużym stopniu chroni także przed pojawieniem się nawrotów infekcji w przyszłości.

Zmagasz się z nawracającymi infekcjami intymnymi, które wymagają konsultacji z ginekologiem i diagnostyki? Nie czekaj w długich kolejkach!

Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie wizytę u większości specjalistów nie będzie trwało dłużej niż 3 dni robocze. Dzięki pakietowi OCHRONA GOLD będziesz mieć możliwość konsultacji z ginekologiem i 38 innymi specjalistami, a także wykonania blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym wymazu z pochwy, szyjki macicy i cewki moczowej, pobrania i wykonanie badania cytologicznego, ocena biocenozy pochwy, USG transwaginalnego i jamy brzusznej.

Sprawdź, co wchodzi w zakres wybranego pakietu! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. M. Miller, Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy – porady dotyczące leczenia, „Ginekologia po Dyplomie” 2014, nr 16, s. 59–68.
  2. M. Strus , P.B. Heczko , P. Kochan, Najnowsze wytyczne postępowania w przypadku bakteryjnej waginozy w ciąży, „Forum Położnictwa i Ginekologii” 2018, nr 29. P. Murray i in., Mikrobiologia, tłum. A. Przondo-Mordarska i in., Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2011, s. 437–447, 762.
Author Monika Nowakowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.