Nerwica wegetatywna – co to jest? Przyczyny powstawania, objawy i sposoby leczenia
Nerwica wegetatywna to zaburzenie o podłożu psychicznym, któremu towarzyszy szereg objawów somatycznych, w tym m.in. kołatanie serca, suchość w ustach i nadmierna potliwość. Choroba ta, mimo iż występuje często, w znacznym odsetku przypadków pozostaje nierozpoznana. Dowiedz się, jakie są możliwe przyczyny powstania nerwicy wegetatywnej oraz na czym polega jej leczenie.
Polecane
Co to jest nerwica wegetatywna?
Nerwica to zwyczajowe określenie zaburzeń lękowych, które stanowią szeroką grupę schorzeń psychicznych. Wśród wielu rodzajów nerwic wyróżnia się m.in.: uogólnione zaburzenia lękowe, nerwicę natręctw, nerwicę lękową, nerwicę depresyjną, fobie i jej odmiany oraz nerwicę wegetatywną, której poświęcony jest niniejszy artykuł. Jest ona inaczej nazywana nerwicą narządową, co jest bezpośrednio związane z towarzyszącymi jej dolegliwościami. W przebiegu tego zaburzenia psychicznego chory doświadcza nieprawidłowości ze strony wielu narządów, zwłaszcza żołądka i mięśnia sercowego.
Kogo najczęściej dotyka nerwica wegetatywna?
Nerwica wegetatywna rozwija się najczęściej u osób przejawiających wysoki poziom wrażliwości, które mocno przeżywają różne zdarzenia. Są nawet zdolne nadmiernie analizować codzienne sytuacje niemające większego znaczenia. Ryzyko rozwoju nerwicy wegetatywnej jest również większe u osób nieradzących sobie ze stresem, które nie mają zdolności panowania nad własnymi emocjami i kumulują je w sobie.Zaburzenia o charakterze nerwicowym częściej obserwuje się u egocentryków oraz osób z osobowością lękową i zależną. Do powstania nerwicy wegetatywnej może dojść w każdym wieku – zarówno u osób młodych, jak i seniorów. Niemniej najczęściej zaburzenie to diagnozowane jest u kobiet w czwartej dekadzie życia.
Nerwica wegetatywna – przyczyny powstawania
Wśród głównych przyczyn nerwicy wegetatywnej specjaliści wymieniają stres. Niestety w obecnych czasach jesteśmy narażeni na jego działanie niemal na każdym kroku. Czynniki stresogenne mogą wystąpić w środowisku domowym i poza domem – w szkole, pracy, urzędach, na ulicy itd. Narażenie na silny stres wpływa negatywnie na układ wegetatywny (część układu nerwowego). W sytuacjach wysokiego napięcia emocjonalnego dochodzi do zaburzenia jego równowagi, co prowadzi do ograniczonej kontroli własnych odruchów, a tym samym pojawienia się objawów somatycznych.
Wśród czynników sprzyjających powstawaniu nerwicy wegetatywnej wymienia się zwłaszcza:
czynniki biologiczne – sposób funkcjonowania układu nerwowego – szybkie pobudzenie, a wolne uspokojenie się,
czynniki wychowawcze – brak stabilizacji emocjonalnej i poczucia bezpieczeństwa w dzieciństwie,
traumatyczne doświadczenia – wstrząsające przeżycia, np. utrata bliskiej osoby, bycie ofiarą wypadku, doświadczenie poważnej choroby i inne trudne sytuacje.
Nerwica wegetatywna – objawy
Na obraz kliniczny nerwicy wegetatywnej składają się dolegliwości somatyczne i psychiczne. Wśród najczęściej występujących fizycznych objawów nerwicy wegetatywnej wymienia się:
kłucie i uciski w klatce piersiowej, kołatania serca, ból serca (zespół tych objawów określa się często jako nerwicę serca),
ból i zawroty głowy,
wzmożoną potliwość,
częste uczucie parcia na mocz i oddawanie moczu,
ściskanie w gardle, które niekiedy utrudnia połykanie,
suchość w ustach,
nudności, wymioty, biegunkę,skurcze i ból żołądka (zespół tych objawów określa się często jako nerwicę wegetatywną jelit),
płytki oddech, duszności,
drżenie kończyn,
problemy ze snem, bezsenność,
napięcie w mięśniach,
czerwone wykwity na skórze twarzy i dekoltu.
W niektórych przypadkach u chorych na nerwicę wegetatywną mogą również pojawiać się dolegliwości psychiczne, a przede wszystkim:
niepokój, lęk, obawa,
zaburzenia nastroju,
rozdrażnienie, pobudzenie, agresja, wybuchowość,
depersonalizacja,
zaburzenia koncentracji.
Psychofizyczne dolegliwości wpisują się także w obraz innych rodzajów nerwic, lecz ich nasilenie jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku nerwicy wegetatywnej. Sprawdź, jakie są objawy nerwicy lękowej.
Nerwica wegetatywna – jak leczyć?
Rozpoznanie nerwicy wegetatywnej może okazać się problematyczne. Pacjenci kierowani są na rozmaite badania z uwagi na złożony charakter doświadczanych przez nich objawów somatycznych, których początkowo nie łączy się z problemami na tle psychicznym. Obraz kliniczny jest niejednoznaczny i może sugerować wiele innych chorób. Chorzy zgłaszają się do lekarza, zazwyczaj myśląc, że rozwija się u nich schorzenie układu krążenia. Nierzadko dopiero wykluczenie podłoża somatycznego staje się powodem do rozszerzenia diagnostyki o nerwicę wegetatywną.Jest to tak zwane rozpoznanie poprzez wykluczenie.
Leczenie nerwicy wegetatywnej opiera się przede wszystkim na psychoterapii. Jej celem jest pomoc pacjentowi w zrozumieniu tego, co leży u podłoża jego dolegliwości. W cięższych przypadkach konieczne okazuje się leczenie skojarzone – uzupełnienie psychoterapii o farmakoterapię. Wykorzystuje się wtedy leki o działaniu przeciwlękowym i przeciwdepresyjnym. Najczęściej stosowane są selektywne inhibitory wychwytu serotoniny, które są dobrze tolerowane i mają mało skutków ubocznych. Zaleca się je w terapii wszelkiego rodzaju zaburzeń nerwicowych, fobii społecznych oraz lęku napadowego i uogólnionego.
Bardzo ważna jest też nauka radzenia sobie ze stresem i eliminowania jego negatywnego wpływu na organizm. Wspomagającą rolę w leczeniu nerwicy wegetatywnej mają oddziaływania naturalne. Mowa o preparatach opartych na ziołach, zazwyczaj kozłku lekarskim, chmielu zwyczajnym, dziurawcu zwyczajnym,melisie lekarskiej, werbenie i passiflorze (męczennicy). Zioła można stosować w postaci suszu do zaparzenia herbaty, tabletek do połykania, kropli lub syropów do picia. Dowiedz się więcej na temat ziół na nerwicę.
- A. D. Cameron, Psychiatria, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2009.
- B. K. Puri, I. H. Treasaden, Psychiatria. Podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2014.
- A. Reber, Słownik psychologii, Wydawnictwo Scholar Sp. z o.o., Warszawa 2002.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.