account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.

Jak rozpoznać niedobór progesteronu?

Klaudia Gaicka21.01.2022Aktualizacja: 07.10.2023

Niedobór progesteronu może wywołać skurcze i bóle macicy oraz plamienie z dróg rodnych. Deficyt może też odbić się na stanie skóry i włosów. Warto go rozpoznać i w porę zgłosić się do lekarza.


niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
unsplash

Polecane

biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
Spis treści
  1. Jaką rolę odgrywa progesteron?
  2. Przyczyny niedoboru progesteronu
  3. Objawy niedoboru progesteronu
  4. Skutki niedoboru progesteronu

Jaką rolę odgrywa progesteron?

Progesteron jest jednym z najważniejszych żeńskich hormonów płciowych. Wpływa na podstawowe funkcje organizmu, ponieważ oddziałuje na wszystkie komórki, które mają receptory progesteronowe. Przy jego niedoborze wiele funkcji komórkowych ulega zaburzeniu.

Stężenie progesteronu jest różne w zależności od fazy cyklu. Ten hormon odpowiada za zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy, zatem ma wpływ na skuteczność zapłodnienia. Mówiąc prościej, zaburzenia poziomu progesteronu mogą spowodować, że plemniki mężczyzny nie będą mogły przedostać się do komórki jajowej kobiety i wskutek tego nie dojdzie do zapłodnienia.

Dodatkowo stężenie progesteronu jest ściśle związane z kobiecą menstruacją i owulacją. W przypadku braku zapłodnienia zmniejsza się poziom hormonu i w konsekwencji łuszczy się błona śluzowa macicy. Z kolei przed owulacją poziom progesteronu rośnie i sygnalizuje uwolnienie się komórki jajowej. Najwyższy jest w czasie przekształcania się komórki w ciałko żółte.

Co więcej, w czasie drugiego i trzeciego trymestru ciąży progesteron umożliwia relaksację macicy, ponieważ zmniejsza jej wrażliwość na substancje powodujące skurcze.

Działanie progesteronu jest silnie związane z funkcjonowaniem innych hormonów. Progesteron wraz z estradiolem pomagają na przykład pobudzić gruczoł mlekowy. Dzięki temu przygotowuje się on do laktacji.

Polecamy

jakie-badania-hormonalne-moze-zlecic-ginekolog
Zdrowie

Jakie badania hormonalne może zlecić ginekolog?

Wizyta u ginekologa kojarzy się przede wszystkim z cytologią, USG, badaniem piersi albo prowadzeniem ciąży. Jednak w kompetencjach lekarza tej specjalizacji leży także leczenie niektórych zaburzeń hormonalnych. Dziedziną medycyny, zajmującą się badaniem hormonów jest przede wszystkim endokrynologia, ale narządy płciowe, którymi zajmuje się ginekologia, również odgrywają istotną rolę w produkcji hormonów. Zastanawiasz się nad tym, jakie badania hormonalne może zlecić ci ginekolog w czasie wizyty? Przeczytaj artykuł.

Redakcja30.11.2021

Przyczyny niedoboru progesteronu

W zaawansowanej ciąży niedobór progesteronu może być spowodowany zatruciem ciążowym lub stanem przedrzucawkowym. Inne przyczyny deficytu tego hormonu to między innymi zaburzenia funkcji łożyska oraz niewykształcenie się zawiązki jajnika lub jądra. Niedobór może wywoływać także dysfunkcja przysadki mózgowej lub podwzgórza.

Objawy niedoboru progesteronu

Kobieta, która cierpi z powodu niedoboru progesteronu, może być rozdrażniona, miewa wahania nastrojów. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do depresji.

Niedobór progesteronu wpływa na spadek libido. Ten stan ma również związek z przewlekłym zmęczeniem, które może towarzyszyć pacjentkom z deficytem tego hormonu.

Innym charakterystycznym objawem są nieregularne miesiączki. Mogą występować z różnym natężeniem, w zależności od tego, jak duży jest deficyt hormonalny. Jeżeli dotyczy cię ten problem, koniecznie sprawdź, jakie mogą być przyczyny zaburzeń okresu.

Niedobór progesteronu może wpływać także na próby zajścia w ciążę. Hormon ten ma związek z przepuszczalnością plemników do komórki jajowej, więc jeżeli regularnie współżyjesz bez zabezpieczenia i nie doszło do zapłodnienia, może to wynikać właśnie z problemów hormonalnych.

O deficycie tego hormonu można przekonać się też, obserwując stan swoich włosów i paznokci. Jeśli masz wrażenie, że twoja skóra jest sucha pomimo regularnego nawilżania, a do tego na twarzy pojawiły się zmiany trądzikowe, może to mieć związek z niedoborem progesteronu. Do podobnych wniosków możesz dojść w przypadku, gdy zaczęły ci intensywniej wypadać włosy.

Inne objawy, które mogą wynikać z niedoboru progesteronu, są już mniej charakterystyczne, jednak warto je znać. Mowa tu przede wszystkim o symptomach podobnych do alergii oraz bólach głowy i stawów.

Skutki niedoboru progesteronu

Niedobór progesteronu jest bardzo groźny szczególnie dla kobiet w ciąży, ponieważ zwiększa ryzyko poronienia i może wywołać ciążę pozamaciczną. Natomiast jeśli poziom hormonu nie zmienia się w poszczególnych etapach cyklu, skutkuje to niekiedy brakiem owulacji. Ten stan może doprowadzić do niepłodności.

Co więcej, deficyt progesteronu wywołuje wahania insuliny, co z kolei przyczynia się do zaburzeń wagi. Do tego dochodzi jeszcze bardziej intensywne odczuwanie PMS (czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego).

Źródła
  1. K. Waleśkiewicz-Ogórek, Zastosowanie progesteronu u kobiet w okresie menopauzalnym, „Forum Położnictwa i Ginekologii” 2018, nr 34.
  2. A. Gomuła, Wpływ hormonów płciowych i neurotransmiterów na funkcje i zachowania seksualne, „Seksuologia Polska” 2006, t. 4, nr 1, s. 21–33.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
temperatura-przed-okresem-jaka-jest-prawidlowa
Seks
2 min.
Temperatura przed okresem - jaka jest prawidłowa?
24.01.2022
poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
Popularne w kategorii Seks
niedobor-bialych-krwinek-co-jesc-co-wlaczyc-do-diety
Odżywianie
2 min.
Niedobór białych krwinek - co jeść? Co włączyć do diety?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.