Niedosłuch odbiorczy – przyczyny, leczenie
Niedosłuch odbiorczy powstaje w wyniku dysfunkcji ucha wewnętrznego lub nerwu słuchowego. Możesz go doświadczyć w wyniku różnych wad wrodzonych i nabytych schorzeń. Leczenie obejmuje wiele metod, w tym aparat słuchowy. Poznaj przyczyny i sposoby na poprawę przypadłości tego typu.
Polecane
Przyczyny niedosłuchu odbiorczego
Niedosłuch odbiorczy powstaje na skutek dysfunkcji ucha wewnętrznego bądź nerwu przedsionkowo-ślimakowego, czyli uszkodzeń dotyczących narządu słuchu. Jest również nazywany niedosłuchem czuciowo-nerwowym, ponieważ w jego przebiegu dochodzi do uszkodzenia komórek słuchowych ślimaka. Może to powodować zaburzenia jakości przewodzenia bodźców w nerwie słuchowym lub ich interpretacji w mózgu. Tego rodzaju przypadłości możesz doświadczyć w wyniku wielu różnorodnych wad wrodzonych oraz chorób nabytych. Niedosłuch odbiorczy dotyczący uszkodzeń w okolicy ślimaka najczęściej jest uwarunkowany genetycznie, mogą go też powodować urazy akustyczne, np. zbyt głośne słuchanie muzyki czy praca w hałasie, ale również choroba Meniere’a, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych bądź zatrucie lekami i substancjami toksycznymi. Niedosłuch tego typu jest jednym z powszechnie występujących rodzajów problemów ze słuchem również wśród osób starszych. Najczęściej jest on związany z postępującymi, ale naturalnymi zmianami biologicznymi zachodzącymi w organizmie w wyniku procesów starzenia. Niedosłuch odbiorczy grozi również np. w stanach pourazowych czaszki czy w przebiegu stwardnienia rozsianego. Zwykle jednak powstaje on z zaniku komórek słuchowych w ślimaku usznym. Drugim z rodzajów niedosłuchu dotyczącym narządu słuchu, jest niedosłuch przewodzeniowy, który obejmuje uszkodzenia ucha zewnętrznego lub środkowego.
Niedosłuch odbiorczy u dziecka
Niedosłuch odbiorczy u dziecka najczęściej jest uwarunkowany genetycznie lub może być związany z hałasem i przyjmowaniem niektórych leków, które wpływają na zdolność słyszenia. W przebiegu schorzenia (również u dorosłych) pojawia się ubytek słuchu powyżej 60 dB. Doświadczając tego rodzaju uszkodzenia narządu słuchu, możesz doznać pogorszenia słyszenia zwłaszcza wysokich dźwięków. W tym przypadku lepiej usłyszysz pukanie do drzwi niż dzwonek. Możesz też mieć trudności w odbiorze głosu kobiecego w przeciwieństwie do męskiego. Poza tym mogą pojawiać się szumy uszne i uczucie tzw. pełności w uchu. Niedosłuch odbiorczy zwykle jest także przyczyną pogorszenia słyszenia mowy w hałaśliwym otoczeniu i przy innych źródłach dźwięku ‒ nie tylko na koncercie czy w pobliżu budynku, w którym odbywają się prace budowlane, ale także na seansie filmowym w salonie czy w kuchni w towarzystwie radia. Możesz również mieć kłopoty z właściwym zrozumieniem mowy, gdyż upośledzony jest słuch fonematyczny.
Jeśli zauważasz, że coraz gorzej słyszysz albo Twój słuch nagle się pogorszył, skonsultuj się z laryngologiem (a także z neurologiem). Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty z reguły nie będzie trwało dłużej niż 3 dni robocze.
Konsultację możesz zamówić za pomocą prostego systemu rezerwacji wizyt online, telefonicznie lub w aplikacji mobilnej. Ceny pakietów zaczynają się już od 69 zł miesięcznie. Sprawdź, co wchodzi w ich zakres! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.
Niedosłuch odbiorczy – leczenie
Leczenie niedosłuchu odbiorczego najczęściej ma charakter przyczynowy, czyli wynika ze schorzenia wywołującego ten rodzaj ubytku słuchu. Ze względu na fakt, że przypadłość ma charakter trwały, znaczną poprawę słyszenia zarówno na niedosłuch odbiorczy obustronny, jak i jednostronny można uzyskać dzięki odpowiednio dopasowanym aparatom i implantom słuchowym. Forma i typ urządzenia zawsze jest indywidualne dobierana do rodzaju i stopnia niedosłuchu na podstawie kompleksu specjalistycznych badań laryngologicznych czy neurologicznych uzupełnionych o testy prowadzone w przebiegu choroby towarzyszącej, jeśli taka Cię dodatkowo obciąża. Wybór aparatów słuchowych jest bardzo szeroki. Obejmuje on modele zauszne, wewnątrzuszne oraz wewnątrzkanałowe – urządzenia zaawansowane technologicznie, a jednocześnie dyskretne. Są one dostępne w różnorodnym designie w zależności od Twoich preferencji. Takie rozwiązanie jest najczęściej proponowane w uszkodzeniach dotyczących ślimaka. Jeśli natomiast niedosłuch odbiorczy ma charakter neuropochodny, niezbędne może okazać się wprowadzenie farmakoterapii. Niewykluczona może być nawet operacja chirurgiczna. Zabiegi jednak stosuje się najczęściej w przypadku zmian wytwórczych w centralnym układzie nerwowym, które bezpośrednio wpływają na pracę nerwu słuchowego. Wskazaniem do operacji są np. guzy kąta mostowo-móżdżkowego.
Profilaktyka na niedosłuch typu odbiorczego
Jeśli chcesz ograniczyć ryzyko pojawienia się przypadłości, jaką jest niedosłuch odbiorczy, zatroszcz się przede wszystkim o higienę słuchu, która polega na właściwej ochronie narządu słuchu przed wysokim natężeniem hałasu. W tym celu zakładaj słuchawki ochronne lub stopery w miejscach, w których jest głośno, zwłaszcza w pracy na halach produkcyjnych przy maszynach czy placach budowy. Nie bagatelizuj szkoleń BHP z tego zakresu. Przewlekły hałas niekorzystnie wpływa nie tylko na słuch, ale też zdrowie psychiczne. Ogranicz słuchanie muzyki przez słuchawki. Niebezpieczne dla słuchu może być również częste przebywanie w klubach czy na koncertach.
- A. Pruszewicz, Niedosłuch, Przewodnik Lekarza Rodzinnego, 10/2002, vol. 5.
- M. Śliwińska-Kowalska, Audiologia kliniczna, Mediton, Łódź 2005.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.