Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 2 min.

Czym jest niska samoocena? Jak skutecznie z nią walczyć?

Paulina Kłos-Wojtczak19.05.2021Aktualizacja: 12.10.2022

Zdarza ci się wątpić we własne możliwości? Wydaje ci się, że jesteś gorszy niż pozostali i nie zasługujesz na szczęście? Problem może tkwić w niskim poczuciu wartości, czyli w twojej samoocenie. Przyczyn takiego stanu psychicznego może być wiele, a szybkie rozpoznanie go pozwoli na wdrożenie odpowiednich kroków.


O niskiej samoocenie mówi się wówczas, gdy mamy negatywne przekonania na własny temat. Warto podkreślić, że wynikają one wyłącznie z własnych sądów i w większości przypadków nie są tożsame z opiniami innych ludzi. Jeśli masz o sobie zbyt niskie mniemanie, negatywnie przekłada się to na wiele aspektów twojego życia – od spraw zawodowych po relacje międzyludzkie. Z czasem możesz doświadczyć znacznie poważniejszych schorzeń, w tym nerwicy natręctw, a nawet depresji.

niska-samoocena-jak-sobie-z-nia-poradzic
pexels.com

Polecane

jakie-sa-typy-osobowosci-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są typy osobowości? Co warto o nich wiedzieć?
30.07.2021
komunikacja-interpersonalna-co-jest-techniki
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym jest komunikacja interpersonalna?
19.01.2023
introwertyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakterystyczne
Zdrowie psychiczne
1 min.
Introwertyk - kto to jest? Jakie ma cechy charakterystyczne?
28.10.2021
metdytacja-na-lezaco-czy-to-odpowiednia-pozycja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jaka pozycja jest odpowiednia do medytacji? Czy można medytować na leżąco?
03.06.2022
Spis treści
  1. Czym jest niska samoocena?
  2. Skąd się bierze niska samoocena?
  3. Jak można radzić sobie z niską samooceną?

Czym jest niska samoocena?

Wysokie poczucie własnej wartości uskrzydla i motywuje do działania. Nie potrzeba specjalnych badań naukowych, aby przekonać się, że ludzie pewni swoich wartości, którzy nie tylko szanują siebie, ale i akceptują swoje słabości, żyją lepiej. Łatwiej im godzić się z ewentualnymi porażkami – traktują je jako kolejne lekcje życia. Nieco inaczej wygląda to w przypadku osób z niską samooceną. Objawy tego stanu psychicznego negatywnie wpływają na każdy aspekt ich życia, co blokuje rozwój, nawiązywanie relacji międzyludzkich, zmienia sposób myślenia o rzeczywistości, pogarsza status ekonomiczny i może prowadzić do rozwoju wielu poważniejszych schorzeń, w tym depresji, a nawet do prób samobójczych.

Jakie są objawy niskiej samooceny? Jak rozpoznasz ją u siebie lub swoich najbliższych? Typowymi symptomami o podłożu emocjonalnym są:

  • autokrytycyzm,

  • przygnębienie,

  • pojawianie się czarnych myśli dotyczących teraźniejszości i przyszłości,

  • poczucie wstydu i winy

  • przekonanie o niezasługiwaniu na miłość i szczęście,

  • nieśmiałość,

  • podejrzliwość,

  • nieufność,

  • wysokie wymagania względem innych osób, w tym przede wszystkim partnerów.

Objawy niskiego samopoczucia mogą mieć charakter fizyczny. Takie osoby doświadczają na przykład: przyspieszonej akcji serca, wzmożonego lub zmniejszonego apetytu, duszności, uczucia ściskania w krtani i wzmożonej potliwości.

Skąd się bierze niska samoocena?

Obecnie uważa się, że niska samoocena wynika z trudnych doświadczeń wieku dziecięcego. Nie jest to cecha wrodzona i nie można jej odziedziczyć. Zbyt niska pewność siebie może wynikać z tego, jak traktują nas rodzice. Jest to szczególnie mocno zauważalne w przypadku rodziców, którzy swoim perfekcjonizmem i ambicjami zarzucają potomstwo. Nierzadko są przy tym surowi i krytyczni, a ponadto nie potrafią okazywać miłości. Taki bagaż doświadczeń – rosnące wymagania i brak zadowolenia z postępów – może poważnie nadszarpnąć delikatną psychikę dziecka. Na rozwój niskiej samooceny ma także wpływ to, jak traktowali nas rówieśnicy w okresie dorastania. Prześladowań, a w skrajnych przypadkach przemocy fizycznej doświadczają przede wszystkim osoby wysoko wrażliwe. Z czasem może dojść do pogłębienia lęków i dalszego spadku własnej wartości. Jeśli zawczasu nie podejmie się odpowiednich kroków, np. mentoringu lub innej formy terapii, życie z niską samooceną stanie się jeszcze trudniejsze.

Jak można radzić sobie z niską samooceną?

Istnieje wiele sposobów na problemy z niską samooceną. Pierwszym krokiem powinno być przyjrzenie się swoim emocjom. Znajdź wolną chwilę i upewnij się, że przez godzinę nikt nie będzie ci przeszkadzał. Weź kartkę i długopis. Zastanów się nad kilkoma pytaniami:

  • Co powoduje u ciebie silny strach i lęk?

  • Jakie sytuacje życiowe powodują u ciebie silny dyskomfort?

  • Co zniechęca cię do działania i rozwoju?

  • Jak czujesz się przed spotkaniami z obcymi osobami? Co możesz zrobić, aby zmniejszyć lęk?

Dobrym pomysłem jest porozmawianie o swoim problemie z kimś zaufanym. Przedstaw mu swój punkt widzenia i opisz emocje, jakie towarzyszą ci w trudnych sytuacjach. Bardzo często reakcje osób z niskim poczuciem własnej wartości są nieadekwatne do bodźca, tzn. przesadzone. Poproś bliskie ci osoby o to, aby wymieniły 5 twoich największych zalet. Przekonasz się, że inni dostrzegają w tobie znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać.

Zamiast oceniać siebie krytycznie, zauważ swoją emocję i spróbuj ją nazwać. Zastanów się, co mogło wywołać gorsze samopoczucie, i obserwuj zmianę swojego nastawienia. W ten sposób łatwiej zdystansujesz się od czarnych myśli.

Daj sobie czas i przestrzeń na zmianę złego myślenia o sobie. Zadbaj o relaks i poszukaj metod na wyrażenie siebie. Spróbuj takich technik, jak choreoterapia, rękodzieło lub joga. W większych miastach coraz częściej proponuje się terapię poprzez sztukę, zwłaszcza książkę i film. Grupy ludzi o podobnych problemach emocjonalnych spotykają się wówczas regularnie i analizują fabułę danej produkcji, rozkładają postępowanie głównych bohaterów na czynniki pierwsze.

Nie musisz walczyć z problemem sam. Skontaktuj się z doświadczonym i zaufanym psychoterapeutą, który po wstępnej rozmowie zaproponuje ci odpowiednią ścieżkę rozwoju. Najpopularniejsza jest psychoterapia poznawczo-behawioralna i psychodynamiczna. Ważne jest, aby przyznać się do własnego problemu i chcieć poprawić jakość swojego życia.

Pamiętaj o tym, aby dać sobie czas. Wyznaczaj cele metodą małych kroków. Staraj się nie zniechęcać na wypadek drobnych niepowodzeń. Każdy ich doświadcza. Możesz nagradzać się za każdy, nawet niewielki, sukces. Będzie to motywacją na przyszłość. O swoich planach powiedz najbliżej osobie. Wsparcie na każdym etapie terapii jest kluczowe i mobilizuje do działania. Zmiana myślenia na własny temat to wymagający proces, jednakże jego efekty są warte każdego wysiłku.

Źródła
  1. J. Kata. Poczucie własnej wartości u młodzieży. Nauczyciel i Szkoła 2018, t. 3, nr 67, s. 95–104.
Author Paulina Kłos-Wojtczak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zespol-aspergera-u-doroslych-objay-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zespół Aspergera u dorosłych – jakie są jego objawy i leczenie?
29.07.2022
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
hejt-czym-jest-jak-sobie-z-nim-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hejt – czym jest i jakie ma konsekwencje? Jak sobie radzić z hejtem?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
nienawisc-jak-poradzic-sobie-z-ta-emocja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Skąd bierze się nienawiść i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.