Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Cytologia płynna – nowa metoda diagnostyczna w kierunku raka i HPV

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian21.06.2023Aktualizacja: 21.06.2023

Cytologia płynna jest najnowszą metodą diagnostyczną, wykrywającą zmiany nowotworowe. W przeciwieństwie do cytologii zwykłej nowa metoda wykrywa również obecność chlamydii i wirusa HPV. Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest miesiączka i stosowanie leków dopochwowych. Co oznaczają wyniki cytologii płynnej?


nowa-cytologia-kto-powinien-wykonac-kiedy-gdzie
Pixabay.com

Polecane

plytki-krwi-trombocyty-czym-sa-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Płytki krwi (trombocyty) - czym są? Jakie są normy?
31.10.2021
badania-serca-jakie-sa-rodzaje-na-czym-polegaja
Zdrowie
1 min.
Badania serca - jakie są rodzaje? Na czym polegają?
30.07.2021
jak-sprawdzic-niedobory-witamin-co-powodują
Zdrowie
1 min.
Jak sprawdzić niedobory witamin? Co powodują?
19.11.2021
jakie-badania-wykonac-aby-zdiagnozowac-hashimoto
Zdrowie
1 min.
Jakie badania wykonać, aby zdiagnozować Hashimoto?
01.12.2021
Spis treści
  1. Cytologia płynna – co to jest?
  2. Cytologia płynna a zwykła
  3. Kto powinien wykonać cytologię płynną?
  4. Wyniki cytologii płynnej

Cytologia płynna – co to jest?

Cytologia płynna (LBC, liquid based cytology) nazywana jest też cytologią jednowarstwową lub cienkowarstwową. Stanowi nowe ulepszenie cytologii zwykłej. Ze względu na metodę przechowywania wymazu cytologia płynna wykazuje większą czułość w wykrywaniu zmian śródnabłonkowych wysokiego stopnia w ich najbardziej początkowej fazie rozwoju. Dodatkowo umożliwia wykonanie badań w kierunku wykrycia bakterii Chlamydia i wirusa HPV. W rezultacie cytologia płynna prowadzi do wzrostu skuteczności leczenia patologii i zmian przednowotworowych, co w konsekwencji obniża zachorowalność na nowotwór szyjki macicy. Warto pamiętać, że rak szyjki macicy jest nowotworem, który możliwy jest do wykrycia i wyleczenia w bardzo wczesnym stadium.

Cytologia płynna a zwykła

Cytologię płynną od zwykłej odróżnia przede wszystkim sposób pobrania materiału do analizy, co przekłada się na jego jakość. W cytologii zwykłej pobierany za pomocą szczoteczki wymaz przenoszony jest ręcznie na szkiełko mikroskopowe. Wadą tej metody jest ryzyko nierównomiernego rozprowadzeniu materiału na szkiełku, nieprzeniesienie całego materiału, a nawet uszkodzenie części wymazu. Skutkiem jest ograniczona liczba komórek zdatnych do badania. Natomiast w cytologii płynnej szczoteczka wraz z pobranym wymazem z dróg rodnych umieszczana jest w pojemniku z płynnym podłożem. Następnie w laboratorium zawartość pojemniczka poddawana jest filtracji w celu oczyszczenia wymazu z niepożądanych elementów w postaci śluzu, bakterii, komórek stanu zapalnego, krwinek czerwonych. Tak oczyszczony materiał umieszczany jest na szkiełku mikroskopowym i poddawany analizie. Uzyskany materiał ma wysoką jakość, a dzięki zachowaniu wszystkich komórek wymazu umożliwia ich dokładną analizę pod kątem najmniejszych patologii. Obie metody łączy bezinwazyjność i bezbolesność badania. Naturalnym skutkiem badania cytologicznego jest możliwość wystąpienia niewielkiego plamienia. Wynik cytologii płynnej dostępny jest zazwyczaj w ciągu 14 dni roboczych. 

Kto powinien wykonać cytologię płynną?

Cytologia jest badaniem, które nie tylko wykrywa zmiany nowotworowe, stany zapalne i zakażenia wirusowe, ale pozwala też ocenić czynność hormonów płciowych i prawidłowość cyklu menstruacyjnego. Ponadto u kobiet stosujących terapię hormonalną badanie cytologiczne wskazuje na efektywność dobranej terapii. To także badanie umożliwiającą ocenę zdolności kobiety do zajścia w bezpieczną ciążę pod kątem wykluczenia aktywnych stanów zapalnych, które mogą utrudniać zapłodnienie lub utrzymanie ciąży. Cytologię płynną, podobnie jak zwykłą, powinny wykonywać wszystkie kobiety w wieku rozrodczym minimum raz w roku, a przynajmniej raz na 3 lata, pod warunkiem że poprzedni wynik był prawidłowy. Pierwsze badanie należy wykonać po rozpoczęciu współżycia lub po ukończeniu 25. roku życia. Cytologię można wykonać również u dziewicy, jednak tylko w przypadku istnienia przesłanek i wykrycia podejrzanych nieprawidłowości, np. podczas pierwszej wizyty u ginekologa. Wówczas badanie wykonywane jest za pomocą specjalnego wziernika.

By wykonać cytologię, należy umówić się na wizytę do lekarza ginekologa. Badanie materiału polega na włożeniu wziernika ginekologicznego do pochwy i pobraniu wymazu z tarczy i kanału szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Nie należy specjalnie przygotowywać miejsca, z którego pobiera się wymaz, wystarczy zwykła, codzienna higiena miejsc intymnych. Poleca się przed badaniem dokładnie umyć krocze żelem do higieny intymnej o odczynie kwaśnym, gdyż jest to naturalny odczyn narządów płciowych kobiety.


Na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia z dróg rodnych. Najlepiej wykonać je minimum 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki. Na co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego należy przestać stosować leki dopochwowe. Od ostatniego współżycia seksualnego powinny minąć minimum 24 godziny. Zaleca się, by od ostatniego badania ginekologicznego/USG przezpochwowego upłynął co najmniej dzień, a od pobrania posiewów i wymazów z kanału szyjki macicy – co najmniej 4 dni.

lek. Magdalena Drąg-Drogoń

Wyniki cytologii płynnej

Do oceny wymazu stosuje się zmodyfikowany w 2001 roku system Bethesda (TBS), który ocenia jakość wymazu, a następnie przeprowadza ogólną charakterystykę materiału, podając dokładny opis wykrytych zmian wraz z ich dodatkowym wyjaśnieniem. 

System Badesa opiera się na następującej skali i interpretacji:

  1. Wynik prawidłowy:

  • NILM – wykryto prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowatego. W grupie tej znajduje się zarówno wynik cytologii prawidłowej, jak i cytologii prawidłowej ze stanem zapalnym, co odpowiada II grupie Papanicolau.

  1. Wynik nieprawidłowy, wymagający dalszej diagnostyki:

  • ASC-US – obecne nieliczne nieprawidłowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego o nieokreślonym znaczeniu lub świadczące o ostrym stanie zapalnym.

  • ASC-H – obecne komórki atypowe nabłonka wielowarstwowego płaskiego (nie można wykluczyć HSIL).

  • LSIL (CIN I) – zmiana wewnątrznabłonkowa (śródpłaskonabłonkowa) małego stopnia. Oznacza ostry stan zapalny lub infekcję wynikającą z obecności HPV. Wynik ten odpowiada III grupie Papanicolau.

  • HSIL – zmiana wewnątrznabłonkowa dużego stopnia, wymagająca badania histopatologicznego.

  • CIN II – wewnątrznabłonkowa neoplazja szyjki macicy średniego stopnia, wskazująca na nowotwór przedinwazyjny.

  • CIN III – wewnątrznabłonkowa neoplazja szyjki macicy dużego stopnia.

Wynik nieprawidłowy badania cytologicznego jest wskazaniem do dalszej szczegółowej diagnostyki. W celu potwierdzenia zmian przednowotworowych lub nowotworowych wykonywane są: powtórne badanie cytologiczne, test HR HPV i kolposkopia, która umożliwia dokładne obejrzenie szyjki macicy w dużym powiększeniu.

Źródła
  1. M. Wrześniewska i in., Możliwości diagnostyczne i diagnostyczno-terapeutyczne w profilaktyce raka szyjki macicy, „Studia Medyczne”, 2013, 29(1), s. 109–116.
  2. E. Nowak-Markwitz, M. Spaczyński, Czy nadchodzi zmierzch skriningu cytologicznego?, „Ginekologia Polska”, 2015, 12, s. 947–950.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.