Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Poranne bóle brzucha – o czym mogą świadczyć?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian06.02.2024Aktualizacja: 06.02.2024

Poranne bóle brzucha to dość częsta dolegliwość, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jej przyczyną często jest nadmierny stres lub nieprawidłowe nawyki żywieniowe, ale może być także objawem różnych chorób przewodu pokarmowego, takich jak wrzody żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy lub stan zapalny tych okolic. Jeśli ból brzucha na czczo towarzyszy Ci od dłuższego czasu, koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, aby ustalić przyczynę problemu i rozpocząć odpowiednie leczenie.


o-czym-moga-swiadczyc-poranne-bole-brzucha
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Poranne bóle brzucha – jak się je odczuwa?
  2. Jakie mogą być przyczyny bólu brzucha rano?
  3. Nieprawidłowa dieta
  4. Stres
  5. Zatrucie pokarmowe
  6. Ciąża
  7. O jakich chorobach może świadczyć ból brzucha na czczo?
  8. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
  9. Refluks żołądkowo-przełykowy
  10. Zapalenie błony śluzowej żołądka lub/i jelit
  11. Dyspepsja
  12. Kiedy udać się do lekarza z porannym bólem brzucha?

Poranne bóle brzucha – jak się je odczuwa?

Bóle brzucha na czczo – zwane często „bólami głodowymi” – to dość powszechna dolegliwość, która dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Często określa się ją jako ucisk, kłucie lub skurcze żołądka. Wraz z nim często pojawiają się takie symptomy jak nudności, uczucie pieczenia w przełyku popularnie zwane zgagą oraz nieprzyjemne odbijanie. Jeśli występują one rzadko, np. następnego dnia po ucztowaniu na weselu lub grillowaniu ze znajomymi, są raczej efektem przejedzenia i nie stanowią powodu do niepokoju. Gdy jednak stają się częścią Twojej codzienności, trzeba poszukać ich przyczyny.

Jakie mogą być przyczyny bólu brzucha rano?

Ból brzucha rano po przebudzeniu wcale nie musi świadczyć o poważnych chorobach. Często bywa efektem błędów żywieniowych lub codziennego stresu związanego np. z pracą. Do możliwych przyczyn należy też zatrucie pokarmowe, które ma charakter przejściowy.

Nieprawidłowa dieta

Dieta bogata w ciężkostrawne potrawy – m.in. tłuste mięsa, smażone dania – to prosta droga do różnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jeśli do tego dochodzi palenie papierosów i częste spożywanie alkoholu, poranne bóle brzucha mogą stać się naprawdę uciążliwe.

Stres

Sama myśl o pracy powoduje u Ciebie ucisk w żołądku, który towarzyszy Ci już po przebudzeniu? Ciało człowieka reaguje na wszystkie czynniki zewnętrzne, w tym także na stres. Życie pod ciągłą presją może powodować nerwicę żołądka, a wraz z nią takie objawy jak wzdęcia, biegunki lub zaparcia, poranne bóle brzucha, zgagę, osłabienie łaknienia.

Zatrucie pokarmowe

Jeśli potrawa, która zjadłeś, zawierała bakterie lub toksyny, dochodzi do zatrucia pokarmowego. Jest to infekcja przewodu pokarmowego, podczas której pojawia się biegunka, wymioty, nudności, osłabienia oraz bóle brzucha. Jeśli za omawiane objawy odpowiedzialne są wirusy (np. rotawirusy), mamy do czynienia z grypą żołądkową – tego rodzaju choroby mają zazwyczaj gwałtowny przebieg, jednak dość szybko mijają. 

Ciąża

Poranne bóle brzucha i towarzyszące im nudności oraz wymioty to jeden z pierwszych objawów ciąży. Łatwo pomylić je z zatruciem pokarmowym. Bóle żołądka w ciąży występują również w późniejszych etapach oczekiwania na dziecko i są efektem zmian anatomicznych – zmiany położenia narządów wewnętrznych na skutek ciągłego powiększania się macicy – w ciele przyszłej mamy. 

O jakich chorobach może świadczyć ból brzucha na czczo?

Nawracające bóle brzucha na czczo, które nie mają związku z błędami żywieniowymi, stresem, zatruciem pokarmowym lub ciążą mogą mieć swoje źródło w poważniejszych chorobach takich jak wrzody żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy czy zapalenie błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Szacuje się, że problem ten dotyczy nawet co dziesiątej osoby dorosłej w społeczeństwie. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób przewodu pokarmowego, która polega na powstawaniu ubytków w błonie śluzowej, przy których występuje naciek zapalny. To efekt zaburzenia równowagi między czynnikami ochronnymi (prawidłowo ukształtowana błona śluzowa) a drażniącymi (np. kwas solny). Wrzody żołądka i dwunastnicy mogą być skutkiem przyjmowania niektórych leków, palenia tytoniu czy zakażenia bakterią Helicobacter pylori, ale może być również uwarunkowane genetycznie.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Poranne bóle brzucha mogą być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. Przypadłość ta polega na cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Objawy w postaci dokuczliwej zgagi nasilają się zazwyczaj w pozycji leżącej. 

Zapalenie błony śluzowej żołądka lub/i jelit

Za zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit najczęściej odpowiada zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która należy do najbardziej rozpowszechnionych w społeczeństwie drobnoustrojów. W niektórych przypadkach zakażenie przebiega bezobjawowo, ale znacznie częściej daje objawy typowe dla większości chorób układu pokarmowego tj. wymioty, bóle brzucha rano oraz w innych porach dnia lub brak apetytu. Schorzenie to ma często charakter przewlekły.

Dyspepsja

Poranne bóle brzucha mogą być efektem dyspepsji, zwanej potocznie niestrawnością. Bóle nadbrzusza utrzymują się w tym przypadku przez wiele tygodni, a towarzyszą im nudności, wymioty, uczucie pełności oraz zgaga. 

Do chorób, które mogą objawiać się porannymi bólami brzucha, należy również rak żołądka. Pamiętaj, że taka diagnoza musi być poprzedzona szczegółowymi badaniami, natomiast o podejrzeniu zmian nowotworowych lekarze mówią zazwyczaj dopiero wtedy, gdy wykluczone zostaną inne, mniej poważne choroby układu pokarmowego.

Kiedy udać się do lekarza z porannym bólem brzucha?

Bóle brzucha na czczo to objaw, którego nie warto ignorować. Wskazaniem do konsultacji lekarskiej są nawracające dolegliwości, które nie mijają mimo zmiany stylu życia, nawyków żywieniowych i ograniczenia stresu.

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do lekarza rodzinnego i innych specjalistów, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego od TU Zdrowie, którego ofertę zamówisz na Welbi. W ramach pakietów możesz otrzymać dostęp do lekarzy i badań diagnostycznych oraz wybrane korzyści zależne od konkretnego pakietu. Prywatne ubezpieczenie skraca czas oczekiwania na wizytę i umożliwia wykonanie wielu badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych bez dodatkowych kosztów. Dzięki niemu masz możliwość:

  • korzystania z e-konsultacji (pakiet OCHRONA PLUS) lub e-konsultacji i konsultacji stacjonarnych (OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD) ze specjalistami bez skierowania (nawet 39 specjalizacji w pakiecie OCHRONA GOLD); czas oczekiwania nie będzie dłuższy niż 3 dni robocze,

  • wykonania diagnostyki obrazowej, takiej jak ultrasonografia, badanie rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy klasycznego zdjęcia rentgenowskiego – w pakiecie OCHRONA GOLD zyskasz dostęp do blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych,

  • zaszczepienia się przeciwko grypie sezonowej.

W zależności od wybranego pakietu dostępne są również profilaktyczny przegląd zdrowia raz do roku, 4 wizyty domowe i 2 konsultacje z psychologiem lub psychiatrą w roku oraz zabiegi rehabilitacyjne po złamaniach i zwichnięciach.

Pamiętaj o sobie! Sprawdź ofertę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego – wypełnij formularz i porozmawiaj z konsultantem, żeby dowiedzieć się, co możesz zyskać.

Źródła
  1. A. Skawina (red.), Brzuch, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2006.
  2. S. Leszczyński i in., Diagnostyka obrazowa. Układ trawienny, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2012.
  3. A. Dąbrowski i in., Zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2018.
  4. D. Rampton, Nieswoiste choroby zapalne jelit. Kompendium, DK Media Poland, Warszawa 2019.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.