Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieZabiegi 1 min.

Jak wygląda zabieg usunięcia napletka prącia?

Magdalena Drąg17.10.2023Aktualizacja: 13.02.2024

Obrzezanie mężczyzn to zabieg polegający na chirurgicznym usunięciu napletka penisa, wykonywany na świecie u około 30% mężczyzn z różnych wskazań, zarówno medycznych, jak i kulturowych, zwłaszcza religijnych. Obrzezanie zmniejsza ryzyko zakażenia wirusami HIV i HPV, a w konsekwencji również raka prącia.


obrzezanie-kiedy-nalezy-je-wykonac-jak-przebiega.
Adobe Stock

Polecane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
Spis treści
  1. Skąd wywodzi się nazwa tego zabiegu?
  2. Jakie są wskazania do obrzezania?
  3. Przeciwwskazania, które wykluczają wykonanie procedury
  4. Jak przygotować się do obrzezania?
  5. Na czym polega zabieg?
  6. Jakie są zalecenia pooperacyjne i jak długo trwa rekonwalescencja?

Skąd wywodzi się nazwa tego zabiegu?

Nazwa obrzezanie, z łaciny circumcisio ‘ciąć dookoła’, obrazowo opisuje procedurę usunięcia napletka, czyli fałdu śluzówkowo-skórnego, który ma za zadanie osłaniać żołądź prącia. W Polsce ten zabieg występuje również pod nazwą cyrkumcyzja. Procedura obrzezania najczęściej jest wykonywana z powodów religijnych i kulturowych, jednak mężczyźni decydują się na plastykę napletka również z powodów medycznych. 

Jakie są wskazania do obrzezania?

Jak do każdej procedury chirurgicznej, do obrzezania potrzebna jest odpowiednia kwalifikacja przedoperacyjna, a na nią składają się między innymi wskazania. Do zabiegu kwalifikuje urolog lub chirurg, który następnie operuje. Powody, dla których pacjenci wybierają tę procedurę, możemy podzielić na kulturowe i medyczne. 

Jako że religijne pobudki do usunięcia napletka prącia są wciąż najczęstszym powodem obrzezania, warto wspomnieć, w jakich kulturach ten zabieg jest popularny. W judaizmie w ósmym dniu życia obrzezuje się chłopca i nadaje się mu imię. Jest to rytuał wejścia do społeczności żydowskiej. W starożytnym Egipcie cyrkumcyzja była zabiegiem symbolizującym uzyskanie czystości duchowej. W islamie często dokonywane jest obrzezanie, jednak w Koranie nie znajdziemy zaleceń odnośnie do tej procedury. Obecnie ten zabieg najczęściej jest wykonywany w Afryce, co nie tylko ma wartości rytualne, ale też pomaga zachować higienę i zapobiegać infekcjom prącia. W USA obrzezanie stało się praktycznie standardem i jest proponowane rodzicom każdego noworodka płci męskiej.

Wskazania medyczne mogą wynikać z konieczności leczenia stulejki (która jest najczęstszym wskazaniem medycznym do tej procedury) lub z profilaktyki niektórych chorób przenoszonych drogą płciową. Medyczne powody obejmują stany, kiedy odprowadzenie napletka celem odsłonięcia żołędzi jest utrudnione lub nawet niemożliwe. Należą do nich: 

  • stulejka, czyli wrodzone zwężenie napletka, które jest fizjologią do 2. roku życia, do 7. roku życia zwykle nie da się całkowicie zsunąć napletka z prącia i jest to normą, ewentualne zabiegi są wykonywane u starszych chłopców, gdy leczenie farmakologiczne okaże się nieskuteczne;

  • pozapalne zwężenie napletka spowodowane obecnością blizny oraz balanitis xerotica obliterans (BXO) – rogowaciejąco-zanikowe zmiany bliznowate żołędzi;

  • zaburzenia budowy napletka, jego duża wielkość lub zwiększona długość czy wady budowy wędzidełka, które uniemożliwia odsłonięcie żołędzi podczas wzwodu, co powoduje dyspareunię (ból podczas stosunku) lub urazy;

  • nawracający załupek;

  • przewlekłe i nawracające stany zapalne prącia, spowodowane zwykle utrudnioną higieną z powodu budowy napletka i gromadzeniem się wydzieliny zwanej mastką w rowku zażołędnym, która jest pożywką dla drobnoustrojów, co może powodować infekcje miejsc intymnych bakteryjne i grzybicze;

  • liszaj twardzinowy prącia;

  • podejrzenie zmian nowotworowych obejmujących napletek;

  • utrzymujący się obrzęk limfatyczny prącia;

  • zabieg jest wykonywany również w celu prewencji infekcji HIV, HPV, HSV-2, obrzezanie zmniejsza występowanie tych infekcji o 50%, zmniejsza również ryzyko zachorowania na raka prącia.

Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem obrzezania, skonsultuj się z urologiem.

Przeciwwskazania, które wykluczają wykonanie procedury

Przeciwwskazaniami do zabiegu obrzezania są:

  • spodziectwo, czyli występowanie ujścia cewki moczowej na spodzie prącia, a nie na szczycie żołędzi,

  • zaburzenia krzepnięcia krwi i przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych,

  • aktywna infekcja żołędzi i prącia.

Jak przygotować się do obrzezania?

Podstawowa higiena miejsc intymnych i oznaczenie hemostazy, czyli laboratoryjnych wskaźników krzepnięcia krwi, są jedynymi wymaganiami w przygotowaniu do przeprowadzenia procedury. Zabieg jest zwykle wykonywany w znieczuleniu miejscowym, jeśli jednak lekarz prowadzący zaleci znieczulenie ogólne, należy zgłosić się na zabieg na czczo, czyli nie można przyjmować płynów ani pokarmów stałych od co najmniej 6 godzin.

Na czym polega zabieg?

U dzieci zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a u dorosłych mężczyzn w znieczuleniu miejscowym. Lekarz najpierw dezynfekuje miejsce operacyjne, kiedy pacjent jest ułożony na stole zabiegowym. Następnie prącie jest znieczulane za pomocą kilku (zwykle trzech) iniekcji (wstrzyknięć) u jego podstawy. Kiedy pacjent jest już dobrze znieczulony, chirurg może rozpocząć zabieg. Zwykle stosuje się metodę dorsal slit, nacina się napletek na grzbiecie prącia i usuwa część lub cały napletek oraz zakłada się dookoła żołędzi szwy zbliżające na ranę.

Jakie są zalecenia pooperacyjne i jak długo trwa rekonwalescencja?

Po procedurze należy 2 razy dziennie przemywać ranę środkiem antyseptycznym (odkażającym) i nakładać przepisaną przez lekarza maść oraz zmieniać opatrunek. Trzeba wstrzymać się od współżycia, masturbacji i intensywnego wysiłku fizycznego przez mniej więcej 4 tygodnie od zabiegu. Nie należy w tym czasie korzystać z basenów i sauny. W odpowiednim czasie, zaleconym przez lekarza prowadzącego, należy zgłosić się na wizytę kontrolną.

Źródła
  1. A. Jaśkowiak, Obrzezanie mężczyzn – perspektywa medyczna i psychologiczna, „Psychoseksuologia” 2017, nr 3, s. 51–60.
  2. D. Krankowska, B. Gaweł, M. Dymerska, A. Michalak, K. Korzeniewski, Male and female circumsicion, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2015, t. 9, nr 4.
  3. R.C. Bailey, S. Moses, C.B Parker, Male circumcision for HIV prevention in young men in Kisumu, Kenya: a randomised controlled trial. Lancet.; 369 (9562): 643–656, 2007.
  4. K. Juszczak, T. Drewa, Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
owsiki-w-ciazy-czym-leczyc-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Owsiki w ciąży - czym leczyć? Domowe sposoby
31.10.2021
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
fetysz-co-to-jest-jakie-sa-najpopularniejsze-rodzaje
Seks
1 min.
Co to jest fetysz i jakie są jego popularne rodzaje? Kim jest fetyszysta?
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.