Ocet na grzybicę paznokci - czy ten sposób działa?
Ocet jest jednym z chętniej stosowanych domowych sposobów leczenia grzybicy paznokci. Metoda ta opiera się na prozdrowotnych właściwościach tego roztworu. Powinieneś jednak pamiętać, aby zachować należytą ostrożność. Zobacz, jak stosować ocet jabłkowy lub spirytusowy na grzybicę paznokci.
Jak rozpoznać grzybicę paznokci?
Grzybica paznokci u nóg jest chorobą, o którą nietrudno. Wywołujące ją patogeny (grzyby) z łatwością przenoszą się z osoby chorej na zdrową. Ma to miejsce m.in. w miejscach publicznych, w których zdarza się dotykanie podłoża bosą stopą (np. w saunie, na basenie, pod publicznym prysznicem, w przebieralni). Co więcej, drobnoustroje te uwielbiają wilgotne środowisko, któremu sprzyja noszenie obuwia.
Objawy chorobowe są widoczne nie tylko na paznokciach. Niekiedy rozwija się także grzybica między palcami. Możesz podejrzewać u siebie chorobę, jeżeli zaobserwujesz następujące dolegliwości:
nieprzyjemny zapach stóp,
zmiana wyglądu paznokcia i jego łatwe kruszenie się,
nadmierne łuszczenie się skóry między palcami,
świąd skóry między palcami,
wzmożona potliwość stóp.
Grzybica wymaga natychmiastowego leczenia, ponieważ bardzo łatwo przenosi się na drugą stopę oraz na inne osoby. Konieczna jest wizyta u lekarza lub podologa. Wspierać można się też domowymi sposobami.
Domowe sposoby na grzybicę paznokci
Gdy zaatakuje nas grzybica paznokci, ocet i inne domowe sposoby mogą pomóc nam w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów infekcji. Nie należy używać ich zamiast terapii zleconej przez lekarza lub podologa. Nie są one w stanie usunąć przyczyny grzybicy stóp. Pamiętaj, że im wcześniej rozpoczniesz odpowiednie leczenie, tym szybciej uporasz się z problemem i zmniejszysz ryzyko wystąpienia powikłań.
Wśród najczęściej spotykanych domowych sposobów można wymienić ocet na grzybicę paznokci. Nie brakuje również osób, które sięgają po olejki eteryczne, sodę oczyszczoną lub czosnek. Metody te są chętnie wybierane ze względu na to, że opierają się na naturalnych składnikach. Tym samym są uznawane za bezpieczne.
Jeżeli chcesz stosować ocet na grzybicę paznokci, powinieneś wiedzieć, jak to zrobić. Mimo że naturalne metody są uznawane za bezpieczne, również mogą wywołać powikłania. Pamiętaj, że ocet używany w nadmiarze może powodować podrażnienia na skórze. Tym samym przyczynić się do pogorszenia stanu stóp i konieczności stosowania dodatkowych leków.
Ocet jabłkowy a grzybica paznokci
Ocet jabłkowy na grzybicę paznokci jest popularnym sposobem na złagodzenie objawów tej choroby. Stosuje się go zewnętrznie, czyli bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsca. Istnieją dwie metody:
pierwszą metodą stosowania octu jabłkowego na grzybicę paznokci jest przygotowanie okładów. Wystarczy, że namoczysz waciki kosmetyczne lub gaziki w roztworze. Nie wyciskaj ich i przyłóż na zmienione chorobowo miejsca. Pozostaw na około 30 minut. Możesz zabezpieczyć je bandażem, aby nie zsuwały się;
drugim sposobem, na jaki używany jest ocet jabłkowy na grzybicę paznokci nóg, są kąpiele. Do miski nalej ciepłej wody (sprawdź dłonią lub termometrem, czy nie jest zbyt gorąca). Następnie dodaj 3-4 łyżki octu i mocz stopy przez 15 minut. Po kąpieli dobrze osusz skórę i zastosuj preparaty przepisane przez lekarza.
Właściwości octu jabłkowego, dzięki którym sprawdza się on w grzybicy paznokci, to przede wszystkim zdolność do łagodzenia stanu zapalnego. Ponadto zmienia on pH na kwaśne, dzięki czemu utrudnia namnażanie się grzybów na skórze.
Ocet spirytusowy na grzybicę paznokci
Sposobem na grzybicę stóp może być też ocet spirytusowy. To również bardzo popularny i powszechnie dostępny środek. Możesz kupić go w każdym sklepie. Ma on zdolność do zmiany pH skóry stóp, dzięki czemu utrudnia namnażanie się bakterii. Ocet spirytusowy możesz stosować podobnie jak jabłkowy - dodać go do kąpieli lub wykonać okłady.
Kiedy udać się do lekarza?
Do lekarza powinieneś udać się od razu, gdy zaobserwujesz objawy grzybicy stóp. Nie zwlekaj z rozpoczęciem terapii. Nie opieraj się wyłącznie na domowych sposobach. Grzyby są patogenami, których trudno się pozbyć. Ponadto infekcja może nawracać. Dlatego konieczne jest zastosowanie odpowiednich leków (często są one dopasowywane do konkretnego rodzaju grzyba, który zaatakował paznokcie lub skórę). Choroba ta jest możliwa do wyleczenia, jednak musisz stosować się ściśle do zaleceń lekarza.
Udaj się do lekarza zawsze wtedy, gdy objawy nasilą się mimo stosowanego leczenia lub pojawią się nowe dolegliwości. Konsultacja jest wskazana, jeżeli stosowanie octu na grzybicę stóp spowoduje podrażnienia.
- B. Gradowicz, Grzybica paznokci. Czynniki ryzyka, profilaktyka, metody leczenia i pielęgnacji, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 5, s. 599-602.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.